Leczenie zaburzeń erekcji

Zapewniamy indywidualne, skuteczne i profesjonalne podejście w leczeniu zaburzeń erekcji. Zacznij cieszyć się pełnią zdrowego życia seksualnego już dziś!
Skorzystaj z konsultacji u naszych specjalistów zajmujących się leczeniem zaburzeń erekcji:
Warto wiedzieć:

Zapisz się

ul. Bracka 11/13
00-501 Warszawa

pon: 08:00 – 20:00
wt: 08:00 – 20:00
śr: 08:00 – 20:00
czw: 08:00 – 20:00
pt: 08:00 – 20:00
sob: Zamknięte
niedz: Zamknięte

Leczenie zaburzeń erekcji

Zaburzenia erekcji, znane również jako impotencja, to niezdolność do osiągnięcia lub utrzymania wystarczająco silnej erekcji, która pozwala na odbycie satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Zaburzenia erekcji mogą występować u mężczyzn w każdym wieku, ale częściej dotykają osoby starsze lub z problemami zdrowotnymi.

Zaburzenia erekcji mogą występować ze względu na wiele czynników, które są z kolei silnie powiązane z wiekiem.

 • Najczęstszą przyczyną zaburzeń erekcji wśród nastolatków oraz młodych mężczyzn są problemy natury psychologicznej, powiązane z kompleksami, obawą przed niechcianą ciążą lub brakiem doświadczenia w sferze seksualnej. Pacjentom w tym wieku polecamy rozpoczęcie diagnostyki od konsultacji internistyczno-seksuologicznej z prof. dr hab. n. med. Józefem Haczyńskim.
 • U mężczyzn w wieku 35+impotencja przeważnie pojawia się z powodu stresu, przemęczenia oraz problemów w relacjach osobistych. Coraz większego znaczenia nabierają także przyczyny organiczne spowodowane m.in. wczesnym nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową, miażdżycą lub cukrzycą. Pacjentom w tym wieku polecamy skorzystanie z Kompleksowego Pakietu Diagnostycznego Zaburzeń Erekcji. Pakiet diagnostyczny opracowany przez Zespół Lekarski Vedi Clinic składa się z szeregu konsultacji specjalistycznych oraz badań laboratoryjnych, fizykalnych i obrazowych, które pozwalają na zdiagnozowanie możliwych przyczyn problemu zaburzeń erekcji u pacjenta.
 • U większości pacjentów w wieku 45+obecny jest komponent organiczny zaburzeń erekcji. Pacjentom w tym wieku polecamy rozpoczęcie diagnostyki od konsultacji urologiczno-andrologicznej z dr Piotrem Dzigowskim lub dr Pawłem Pudełko. Należy pamiętać, że zaburzenia erekcji są efektem końcowym złożonego procesu, który uzależniony jest od czynników naczyniowych, hormonalnych, neurologicznych oraz psychologicznych.

Diagnostyka zaburzeń erekcji w VEDI CLINIC rozpoczyna się od badań laboratoryjnych krwi i moczu. Pozwalają one na wykrycie chorób współistniejących (np.  cukrzycy, miażdżycy lub chorób wątroby) oraz wykluczenie nieprawidłowego funkcjonowania podstawowych układów organizmu – czynników, które mogą mieć negatywny wpływ na jakość erekcji.

Aby rozpocząć leczenie zaburzeń erekcji wynikających z nieprawidłowości na poziomie głównych naczyń krwionośnych zaopatrujących prącie w krew, lekarze w VEDI CLINIC wykonują zaawansowane i wysoce wiarygodne badanie USG Doppler prącia.  W trakcie badania USG Doppler oceniany jest zarówno stan naczyń doprowadzających jak i odprowadzających krew z prącia, dodatkowo przeprowadzany jest również pomiar prędkości przepływu krwi w tych naczyniach krwionośnych. Badanie USG Doppler umożliwia także ocenę funkcji śródbłonka oraz stanu mięśniówki gładkiej, które pełnią istotną rolę w procesie uzyskania erekcji.

Zaburzenia erekcji – barometr męskiego zdrowia

Przyczyny zaburzeń erekcji mogą być różnorodne i związane ze współistniejącymi chorobami przewlekłymi lub też mogą być pierwszym i przez długi czas jedynym objawem poważnych chorób, takich jak np.: choroby serca, miażdżyca naczyń krwionośnych, cukrzyca i stany przedcukrzycowe, nadciśnienie tętnicze, bezdech senny, choroby prostaty, urazy lub operacje w okolicy krocza i/lub kręgosłupa. Do zaburzeń sztywności członka mogą również doprowadzić zaburzenia hormonalne, problemy emocjonalne i psychogenne, takie jak np.: stres, szczególnie przewlekły, depresja, lęk, zaburzenia jakości i ilości snu, czy problemy związane z relacjami.

Metody leczenia

Wybór odpowiedniej metody leczenia zaburzeń erekcji zależy od stopnia  zaawansowania oraz przyczyny tego schorzenia. Leczenie często jest wieloetapowe i rozpoczyna się od rozpoznania źródła pochodzenia dolegliwości.

 • Mogą to być czynniki o podłożu psychicznym ( impotencja psychogenna), do których najczęściej należą: depresja, stany lękowe, permanentny, silny stres, kompleksy (szczególnie kompleks małego członka), niska samoocena, problemy emocjonalne, uwarunkowania religijne oraz nieuświadomione potrzeby homoseksualne. Impotencja psychogenna może być również związana z niesatysfakcjonującym związkiem, nieodpowiednim partnerem, zanikiem pożądania lub monotonią. Impotencja psychogenna stanowi najczęstszą przyczynę zaburzeń sprawności seksualnej wśród młodych mężczyzn.
 • W przypadku zaburzeń erekcji, których źródłem są czynniki o podłożu fizycznym ( impotencja organiczna) mamy do czynienia z sytuacją, gdy zaburzenia erekcji wywoływane są przez zaburzenia hormonalne (spadek poziomu testosteronu) czy współistniejące choroby przewlekłe. Ich przyczynę przykładowo mogą stanowić takie schorzenia, jak choroby serca, miażdżyca naczyń krwionośnych, cukrzyca i stany przedcukrzycowe, ale także nadciśnienie tętnicze, bezdech senny, choroby prostaty, urazy bądź też operacje w okolicy krocza i/lub kręgosłupa. 

Poprawa erekcji może być uzyskana m.in. poprzez:

  1. Odpowiednio dobrane leczenie farmakologiczne mające na celu zwiększenie dopływu krwi do penisa
  2. Zastosowanie Terapii Falą Uderzeniową
  3. Hormonalną terapię zastępczą testosteronem
  4. Terapię indywidualną i partnerską
  5. Podanie leku do ciał jamistych prącia
  6. Modyfikację stylu życia: dieta i unikanie używek, zwiększenie aktywności fizycznej, zmniejszenie stresu

Zacznij leczenie w VEDI CLINIC Klinika dla Mężczyzn

Ważne jest, aby przełamać niepotrzebny wstyd i porozmawiać z lekarzem na temat problemów ze sztywnością członka (lekarz seksuolog, androlog, urolog). Zaburzenia erekcji nie tylko wpływają negatywnie na jakość życia i mogą doprowadzić do rozpadu związku, ale przede wszystkim mogą być pierwszym i nawet jedynym objawem wielu poważnych schorzeń. Fachowa porada lekarska może pomóc w ustaleniu przyczyny problemu oraz skutecznym leczeniu.

Pakiet Diagnostyczny Zaburzeń Erekcji w 1 dzień!

Dokładna i wielospecjalistyczna diagnostyka problemów z potencją jest podstawą do zaplanowania indywidualnie dobranego i skutecznego procesu leczenia tego problemu. W VEDI CLINIC leczenie zaburzeń erekcji prowadzone jest na podstawie Kompleksowego Pakietu Diagnostycznego, wykonywanego w trakcie kilkugodzinnego pobytu pacjenta w klinice. Pakiet diagnostyczny opracowany przez Zespół Lekarski VEDI CLINIC składa się z szeregu konsultacji specjalistycznych oraz badań laboratoryjnych, fizykalnych i obrazowych, które pozwalają na zdiagnozowanie możliwych przyczyn problemu u pacjenta.

Poznaj naszych ekspertów

Umów wizytę on-line

Jak przebiega diagnostyka zaburzeń erekcji?

W skład pakietu diagnostycznego wchodzą następujące procedury medyczne:

Kompleksowe badania laboratoryjne

(analiza próbek krwi i moczu)

Pomiar ciśnienia


Badanie EKG


Konsultacja internistyczno-seksuologiczna

obejmująca szeroki wywiad medyczny i badanie fizykalne

Konsultacja urologiczna


Badanie USG

wykonywane w trakcie konsultacji przez specjalistę urologii i andrologii, obejmujące męskie narządy rozrodcze, w tym badanie Doppler pozwalające ocenić przepływy krwi w naczyniach.

W efekcie powyższych procedur otrzymujemy pokaźny zbiór informacji, na podstawie których nasi specjaliści mogą postawić diagnozę i zaplanować dalsze postępowanie diagnostyczne (jeśli jest niezbędne) lub terapeutyczne, np. leczenie farmakologiczne czy zalecenia dotyczące zmiany stylu życia.

Cennik

Konsultacja seksuologa390 zł
Konsultacja urologa/androloga350 zł
Kompleksowy Pakiet Diagnostyczny zaburzeń erekcji2 500 zł
Konsultacja kwalifikująca do terapii LSWT350 zł
USG układu moczowego z oceną zalegania260 zł
USG jąder/moszny260 zł
USG tkankowo-strukturalne prącia350 zł
USG urologiczne transrektalne260 zł
Terapia STORZ – 1 zabieg700 zł
Terapia STORZ – pakiet 4 zabiegów2 400 zł
Terapia RENOVA – leczenie impotencji – 1 zabieg800 zł
Terapia RENOVA – leczenie impotencji – pakiet 4 zabiegów2 800 zł

Opinie naszych pacjentów

Pytania i odpowiedzi

Mechanizm erekcji działa dzięki współpracy układu nerwowego i układu krążenia. Aby mogło dojść do wzwodu niezbędne jest podniecenie, które może nadejść bezpośrednio z mózgu poprzez wyobraźnię czy bodźce zmysłowe, albo z nerwów czuciowych poprzez bodźce dotykowe.

Kluczowym elementem erekcji jest odpowiednie działanie ciał jamistych. Podczas podniecenia, naczynia krwionośne doprowadzają do ciał jamistych krew, przez co następuje wzwód. Erekcja jest niezbędna do odbycia stosunku płciowego, dlatego chroniczny brak erekcji może prowadzić do zaburzeń potencji.

Zaburzenia erekcji stają się nagminnym problemem wielu mężczyzn. Problemy z erekcją ma aż 22% mężczyzn do 40 roku życia, i prawie połowa mężczyzn w wieku 70 lat. Brak wzwodu może powodować frustrację i brak satysfakcji z pożycia seksualnego. Stres z tym związany może prowadzić do chronicznego zaburzenia erekcji ciągnącego się latami. To tylko wzmacnia strach i niepokój związany z brakiem wzwodu, stosunkiem seksualnym czy rozpoczynaniem nowych związków.

Problemy z erekcją nie powinny być lekceważone, ponieważ mogą być objawem innych poważnych chorób. Cukrzyca, choroby układu krążenia, czy problemy urologiczne mogą powodować problemy z erekcją i być jednym z pierwszych objawów niezdiagnozowanych nieprawidłowości.

Problem zaburzeń erekcji może dotknąć każdego. Zaburzenia erekcji w najprostszy sposób można rozumieć jako brak wzwodu. Mimo chęci do współżycia i potencjalnego podniecenia, mężczyzna nie jest w stanie stanąć na wysokości zadania. Każdemu zdarzają się problemy z utrzymaniem erekcji, natomiast jeśli problem jest nagminny należy udać się do specjalisty.

Istnieją różne zaburzenia erekcji. Niektóre mają charakter psychogenny – np. lęk przed współżyciem, stres związany z nową partnerką, albo lęk przed byciem ocenianym. Innym razem zaburzenia wzwodu mogą być spowodowane problemem z układem krążenia, naczyniami ciał jamistych, albo problemem natury urologicznej.

Wielu mężczyzn okazjonalnie ma zaburzenia erekcji – oczywiste jest że nie zawsze można być gotowym na współżycie. Jednak jeśli problem jest częsty należy wykluczyć nieprawidłowości układu krążenia np. poprawne wypełnianie się ciał jamistych, czy problemy natury psychologicznej.

Brak wzwodu w momencie kiedy mężczyzna chce współżyć może powodować frustrację. Zdarza się, że mężczyzna ma zaburzenia erekcji związane ze stresem czy zmęczeniem, ale jeśli zaburzenia wzwodu sprawiają problemy wpływające na jakość życia, warto zastanowić się co powoduje zaburzenia erekcji i jak sobie z tym radzić. 

Ważne jest aby mężczyzna czuł się komfortowo i był zrelaksowany przed stosunkiem. Istotna jest dobra atmosfera, gra wstępna i zaufanie między partnerami. Jeśli stres jest bardzo duży, można spożyć minimalną ilość alkoholu przed stosunkiem na rozluźnienie. 

Możliwe jest też że zaburzenia erekcji są spowodowane negatywnymi interakcjami pomiędzy lekami stosowanymi przez pacjenta w leczeniu innych chorób. Jeśli mężczyzna ma zaburzenia erekcji i jednocześnie jest leczony na inne dolegliwości, specjalista internista powinien dobrać leki w taki sposób aby nie tworzyły one u mężczyzny zaburzenia wzwodu.

Badanie USG wykonywane techniką Dopplerowską przez lekarza angiologa lub radiologa jest kluczowym elementem diagnostyki pozwalającym na zobrazowanie indywidualnej anatomii pacjenta, ocenę stanu układu naczyniowego prącia oraz wykluczenie patologii naczyniowych takich jak przeciek żylny lub inne wady rozwojowe.

W trakcie badania USG Doppler oceniany jest zarówno stan naczyń doprowadzających jak i odprowadzających krew z prącia, dodatkowo przeprowadzany jest również pomiar prędkości przepływu krwi w tych naczyniach krwionośnych. Badanie USG Doppler umożliwia także ocenę funkcji śródbłonka oraz stanu mięśniówki gładkiej, które pełnią istotną rolę w procesie uzyskania erekcji. By rozpocząć leczenie zaburzeń erekcji wynikających z nieprawidłowości na poziomie głównych naczyń krwionośnych zaopatrujących prącie w krew wykonanie badania USG Doppler jest niezbędne.

Problemy z erekcją mogą pojawić się również z powodu dolegliwości lub nieprawidłowości na tle urologicznym. W trakcie konsultacji lekarz urolog poza wywiadem medycznym przeprowadza również badanie fizykalne pacjenta, które umożliwia wykluczenie nieprawidłowości anatomicznych.

Urologiczne badanie fizykalne dzieli się na badanie okolic genitalnych w trakcie, którego lekarz ocenia wygląd oraz funkcję narządów płciowych (w tym ujścia cewki moczowej, wędzidełka, napletka oraz jąder). Drugim etapem badania fizykalnego jest badanie per rectum pozwalające na wykluczenie przerostu gruczołu krokowego. To właśnie urolog jest lekarzem, który kwalifikuje pacjenta do zabiegu falą uderzeniową oraz do leczenia hormonalnego.

Podczas konsultacji internistyczno – seksuologicznej lekarz oprócz przeprowadzenia wywiadu medycznego oraz badania fizykalnego, omawia z pacjentem kwestię leczenia farmakologicznego. Specjalista analizuje pozyskane informacje, aby znaleźć przyczynę problemu, niezależnie od tego czy leży ona w sferze psychicznej czy wśród objawów chorób somatycznych. W trakcie konsultacji lekarz wyklucza możliwe interakcje pomiędzy lekami stosowanymi przez pacjenta w celu leczenia innych chorób, określa ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji z powodu przyjmowania środków farmakologicznych oraz dostosowuje dawkę i typ leku stosowanego doraźnie w leczeniu zaburzeń erekcji.

Uzupełnienie konsultacji lekarskich stanowi konsultacja psychologiczno seksuologiczna, przeprowadzana przez psychologa-seksuologa klinicznego w oparciu o specjalne dobrane testy dotyczące dysfunkcji seksualnych. Psycholog seksuolog przeprowadza również szczegółowy wywiad dotyczący aktywności seksualnej pacjenta, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów psychologicznych i środowiskowych. Dalsze leczenie zaburzeń erekcji o podłożu psychogennym bazuje na opinii psychologa klinicznego.

 • Dokładna i wieloaspektowa diagnostyka problemów z potencją.
 • Diagnostyka laboratoryjna, obrazowa USG (Doppler) oraz urologiczna, seksuologiczna i psychologiczna w jednym miejscu.
 • Szanujemy Twój czas – cały pakiet diagnostyczny zaburzeń erekcji wykonujemy w w 1 dzień!

Podczas podsumowania wszystkich procedur realizowanych w ramach pakietu diagnostycznego VEDI pacjent otrzymuje zalecenia dotyczące np. zmiany stylu życia czy zmiany sposobu odżywiania i/lub zalecenia medyczne, w tym recepty na leki. Pierwsze efekty wprowadzonych zmian i/lub zastosowania leczenia powinny być widoczne już po 2-4 tygodniach, dlatego właśnie po okresie jednego miesiąca od dnia wykonania diagnostyki zapraszamy pacjenta na BEZPŁATNĄ konsultację z Koordynatorem Pakietu VEDI, prof. Haczyńskim. Celem tej konsultacji jest wspólna z pacjentem analiza bieżącej sytuacji i ocena, jak przebiega leczenie, a także modyfikacja zaleceń jeśli zachodzi taka potrzeba.

Dlaczego warto zapisać się na konsultację do Vedi Clinic?

 • Dokładna i wieloaspektowa diagnostyka problemów z potencją.
 • Diagnostyka laboratoryjna, obrazowa USG (Doppler) oraz konsultacja urologa/androloga, seksuologa i psychologa w jednym miejscu.
 • Szanujemy Twój czas – to kompleksowe rozwiązanie realizujemy w 1 dzień!

BLOG