USG Doppler prącia

VEDI CLINIC jest wiodącą placówką w Polsce, której personel dba o zdrowie mężczyzn w każdym wieku. Nie było by to możliwe bez diagnostyki na najwyższym poziomie. Nasi pacjenci mają możliwość wykonania unikalnego badania przepływów w naczyniach krwionośnych prącia, które stanowi kluczowy element naczyniopochodnych zaburzeń erekcji.
Skorzystaj z konsultacji u naszych specjalistów wykonujących USG Doppler prącia:
Warto wiedzieć:

Zapisz się

ul. Bracka 11/13
00-501 Warszawa

pon: 08:00 – 20:00
wt: 08:00 – 20:00
śr: 08:00 – 20:00
czw: 08:00 – 20:00
pt: 08:00 – 20:00
sob: Zamknięte
niedz: Zamknięte

Diagnostyka USG Doppler prącia

Badanie USG Doppler prącia (badanie ultrasonograficzne penisa oraz naczyń doprowadzających i odprowadzających z i do niego krew) wykonywane jest techniką Dopplerowską przez lekarza radiologa lub angiologa. Badanie to stanowi kluczowy element diagnostyki naczyniopochodnych zaburzeń erekcji. W trakcie badania obrazowana jest indywidualna anatomia pacjenta, oceniany jest stan układu naczyniowego prącia oraz wykluczane są wady rozwojowe lub patologie naczyniowe (np. przeciek żylny). W trakcie badania USG Doppler prącia oceniany jest zarówno stan naczyń doprowadzających jak i odprowadzających krew z i do prącia, a ponadto przeprowadzany jest także pomiar prędkości oraz charakteru widma przepływu krwi. Badanie USG Doppler pozwala również na pośrednią ocenę stanu mięśniówki gładkiej oraz prawidłowego funkcjonowania śródbłonka.

Poznaj naszych ekspertów

Jak przebiega badanie?

W trakcie badania USG Doppler penisa pacjent pozostaje w pozycji leżącej. Badania wykonywane jest dwuetapowo – zarówno w stanie spoczynku, jak i w stanie zaindukowanego farmakologicznie wzwodu. W początkowej fazie USG prącia lekarz wykonujący badanie podaje iniekcyjnie do ciał jamistych specjalny preparat rozszerzający naczynia. W następstwie iniekcji przepływ krwi do penisa wzrasta kilkukrotnie, a pełna erekcji uzyskiwana jest po ok. 15-25 minutach. Właściwa ocena diagnostyczna rozpoczyna się już po kilku minutach od podania substancji wywołującej wzwód. Lekarz wykonujący badanie lokalizuje ciała jamiste oraz naczynia krwionośne za pomocą sondy USG, a następnie określa przebieg tętnic głębokich w ciałach jamistych i dokonuje pomiaru prędkości przepływu krwi w ich świetle. W większości przypadków zaindukowana farmakologicznie erekcja, nie powoduje dyskomfortu i ustępuje samoistnie po ok. 45 minutach.

 

Opinie naszych pacjentów

Pytania i odpowiedzi

USG penisa pozwala na różnicowanie rodzaju zaburzeń erekcji o podłożu naczyniowym. Kluczowymi elementami wyniku badania są współczynniki prędkości szczytowo-skurczowej PSV (z ang. peak systolic velocity) oraz końcowo-rozkurczowej EDV (z ang. end diastolic velocity). Prawidłowa wartość PSV powinna przekraczać 30 cm/s, jej niższe wartości sugerują występowanie patologii najczęściej powodowanej przez zmiany miażdżycowe lub włókniste. W przypadku zbyt wysokiej wartości EDV (powyżej 7 cm/s) możemy mówić o patologii związanej z nadmiernym odpływem krwi poprzez układ żylny. Niepoprawne wartości EDV obserwowane są najczęściej z powodu obecności przetok tętniczo-żylnych, przecieku żylnego lub włóknienia błony białawej.

  • Czas badania: Zazwyczaj badanie trwa około 20-30 minut, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.
  • Przygotowanie do badania: Nie ma specjalnych wymagań dotyczących przygotowania przed badaniem USG Doppler prącia. Można spożywać normalne posiłki i brać regularne leki przed procedurą.
  • Badanie i konsultacja lekarska: Badanie USG Doppler prącia jest wykonywane przez wykwalifikowany personel medyczny, zazwyczaj przez radiologa lub technika radiologii diagnostycznej specjalizującego się w diagnostyce narządu płciowego mężczyzny. W trakcie badania może również odbyć się konsultacja lekarska, która pozwoli lekarzowi ocenić wyniki i omówić ewentualne dalsze kroki w diagnostyce lub leczeniu. 

Dlaczego warto zapisać się na konsultację do Vedi Clinic?

Zaufaj Vedi Clinic i skorzystaj z naszych usług medycznych, które są oparte na najnowocześniejszych technologiach i wiedzy specjalistów. Nasz zespół będzie Cię wspierać na każdym etapie diagnostyki i leczenia, abyś mógł cieszyć się zdrowiem i pełnią życia.

BLOG