Nowoczesna Wazektomia jako ewolucja męskiej antykoncepcji

Współczesna medycyna nieustannie poszukuje nowatorskich rozwiązań w dziedzinie antykoncepcji, a jednym z coraz bardziej popularnych i skutecznych podejść jest wazektomia bez skalpela. To nowoczesne rozwiązanie, oferuje skuteczną metodę planowania rodziny, eliminując potrzebę używania tradycyjnych metod antykoncepcyjnych. Bezbolesna i skuteczna procedura, której odkrycie może być dla wielu par kluczowym momentem w rozwoju związku!

Definicja i zasada działania

Wazektomia bez skalpela to procedura chirurgiczna, której celem jest trwała blokada nasieniowodów, uniemożliwiająca przechodzenie plemników z jąder do nasienia. Innowacja zabiegu bez skalpela polega na zastosowaniu nowoczesnych narzędzi i technik, które eliminują konieczność cięć skalpelem, co skraca czas rekonwalescencji i zmniejsza ryzyko powikłań po zabiegu.

Podczas zabiegu, lekarz poprzez rozpreparowanie tkanek przedniej ściany moszny na odcinku 3-4mm stwarza dostęp do nasieniowodów. Następnie przecina je, usuwając z każdego fragment długości 2-3mm i zamyka fragmenty nasieniowodów biegnące z moszny  w kierunku gruczołu krokowego, co prowadzi do trwałego zablokowania przepływu plemników z jąder do ejakulatu. Sama procedura trwa około 30 minut, przebiega w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji. Po zabiegu wytrysk pozostaje niezmieniony, ejakulat składa się głównie z produktów gruczołu krokowego, bez obecności plemników. Wazektomia nie zmienia sposobu odczuwania orgazmu. Nie wpływa również na wygląd spermy – nasienie mężczyzn po zabiegu nadal wygląda tak samo. Spermatogeneza nadal zachodzi, ale produkowane plemniki są resorbowane przez organizm, czyli mówiąc prościej, organizm wchłania wyprodukowane plemniki.

Zalety wazektomii bez skalpela

  • Mniejsze ryzyko powikłań – tradycyjna wazektomia wymaga cięcia skalpelem, co niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań i dłuższą rekonwalescencję. W przypadku wazektomii bez skalpela, mniejsze naruszenie tkanki skórnej przekłada się na znacznie mniejsze ryzyko infekcji czy krwawienia.
  • Krótszy czas rekonwalescencjiunikanie rozległego cięcia skalpelem zwykle przekłada się na szybszy powrót do codziennych aktywności. Pacjenci zazwyczaj mogą wrócić do pracy i normalnych aktywności po około 1-2 dni od wykonania zabiegu, czyli szybciej niż po tradycyjnej wazektomii, co jest znaczącym atutem dla wielu mężczyzn, a już po 1-2 tygodniach mogą rozpocząć współżycie seksualne.
  • Bezpieczeństwo – zabieg wazektomii bez użycia skalpela został zatwierdzony jako bezpieczna i skuteczna alternatywa dla zwykłej wazektomii. Zminimalizowane ryzyko powikłań, wyszkoleni specjaliści, krótki czas zabiegu i rekonwalescencji to czynniki wpływające na wysokie bezpieczeństwo procedury.
  • Skuteczna antykoncepcyjna – wazektomia “WBS” jest skuteczną formą antykoncepcji. Pełna skuteczność po wazektomii następuje po około 3 miesiącach. Należy wtedy wykonać badania nasienia aby potwierdzić azoospermię – czyli brak plemników w nasieniu. Pacjenci powinni również pamiętać, że w okresie między zabiegiem, a badaniem nasienia konieczne jest stosowanie skutecznych metod antykoncepcji.

Decyzja na etapie planowania rodziny

Kiedy para osiągnie etap, w którym zaczyna planować przyszłość rodziny, ważne staje się podjęcie decyzji antykoncepcyjnej. Tradycyjne metody, które często obciążają kobietę, mogą nie tylko być mniej skuteczne, ale także zakłócać równowagę w związku. Ważne aby decyzja o zabiegu powstała za obopólną zgodą tak aby każdy z partnerów miał równy wpływ na kontrolę płodności. Odpowiednio wsparte rozmową i zrozumieniem partnerów, takie decyzje stanowią krok w kierunku nowoczesnego partnerstwa, gdzie obowiązki i odpowiedzialności są dzielone, tworząc solidne fundamenty dla przyszłego życia rodzinnego.

Rewazektomia

Warto podkreślić, że procedura „WBS” jest sposobem na uzyskanie trwałej antykoncepcji i nie powinna być traktowana jako metoda czasowego wstrzymania się od posiadania potomstwa. Oczywiście istnieje możliwość odwrócenia skutków zabiegu. Procedura odwrócenia wazektomii polega na ponownym zespoleniu nasieniowodów przy użyciu mikroskopu operacyjnego w znieczuleniu ogólnym. Oczywiście jest znacznie bardziej kosztowna, i inwazyjna od samej wazektomii.

Wazektomia bez skalpela to ważny krok w dziedzinie męskiej antykoncepcji. Zdobywając popularność ze względu na swoje liczne zalety, ta innowacyjna procedura oferuje mężczyznom skuteczne i bezpieczne narzędzie do kontroli płodności. Decyzja o wazektomii bez skalpela wymaga rozważnej analizy, ale dla wielu par stanowi wygodne i skuteczne rozwiązanie planowania rodziny.

Kategorie wpisów

Zapisz się na konsultację

NASI SPECJALISŚCI
udzielą Ci pomocy