Androlog

Androlog odgrywa kluczową rolę w dbaniu o zdrowie męskiego układu rozrodczego oraz ogólną kondycję mężczyzn. Jeśli masz problemy związane z płodnością, erekcją, hormonami czy jakimikolwiek innymi kwestiami związanymi z układem rozrodczym, warto umówić konsultację w VEDI Clinic Klinika dla Mężczyzn.
Warto wiedzieć:

Zapisz się

ul. Bracka 11/13
00-501 Warszawa

pon: 08:00 – 20:00
wt: 08:00 – 20:00
śr: 08:00 – 20:00
czw: 08:00 – 20:00
pt: 08:00 – 20:00
sob: Zamknięte
niedz: Zamknięte

Andrologia w Vedi Clinic

Andrologia (z gr. andros – mężczyzna i logos – słowo) to dziedzina nauk medycznych, która zajmuje się zaburzeniami i fizjologią męskiego układu płciowego. O ile ginekologia zajmuje się żeńskim układem płciowym, o tyle andrologia stanowi jej męski odpowiednik. Lekarz androlog, będący nierzadko specjalistą urologiem, podejmuje zatem działania diagnostyczne oraz zajmuje się leczeniem nie tylko wad rozwojowych męskiego układu płciowego, ale również zaburzeń seksualnych, niepłodności, zaburzeń dojrzewania płciowego oraz niedoboru męskich hormonów płciowych, czyli androgenów.

Czym zajmuje się andrologia?

Na co dzień androlog zajmuje się przede wszystkim udzielaniem pacjentom porad, dotyczących problemów z erekcją, niepłodnością, obniżonego libido lub zaburzeń hormonalnych. Ponadto lekarz ten zajmuje się zabezpieczeniem płodności u tych pacjentów, których czeka leczenie onkologiczne w postaci chemioterapii. Nierzadko bowiem leki stosowane w walce z nowotworem okazują się zabójcze dla plemników, dlatego konieczne jest właściwe zabezpieczenie płodności pacjenta.

Poznaj naszych ekspertów

Cennik

Konsultacja urologa/androloga350 zł
Konsultacja urologiczna z wykonaniem testu Stameya450 zł
Konsultacja urologiczna z wykonaniem testu Stameya + trzykrotny posiew moczu + dwukrotne badanie ogólne moczu550 zł
Konsultacja urologiczna z wykonaniem testu Stameya + trzykrotny posiew moczu + dwukrotne badanie ogólne moczu + PCR w kierunku chlamydii800 zł
USG układu moczowego z oceną zalegania260 zł
USG jąder/moszny z oceną przepływów260 zł
USG prostaty220 zł
USG tkankowo-strukturalne prącia350 zł
USG urologiczne treansrektalne260 zł
USG Doppler prącia z konsultacją800 zł
Wazektomia bez skalpela2 400 zł
Plastyka stulejki metodą klasyczną2 400 zł
Plastyka stulejki staplerem (anastomatem – bezkrwawe cięcie i zszywanie) 2 900 zł
Plastyka wędzidełka1 600 zł

Opinie naszych pacjentów

Pytania i odpowiedzi

Pacjenci powinni regularnie korzystać z konsultacji andrologicznych, ponieważ to właśnie one pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych schorzeń lub zmian, znajdujących się w obrębie układu moczowo-płciowego. Zwłaszcza, że te potrafią utrudniać codzienne funkcjonowanie pacjenta, mają istotny wpływ na jego płodność, a niekiedy nawet na jego życie – jak w przypadku chorób nowotworowych w obrębie układu płciowego. O ile jednak pacjentki regularnie korzystają z usług poradni ginekologicznych, o tyle mężczyźni bardzo często nie są w ogóle świadomi istnienia andrologii, a tym samym odsetek pacjentów, którzy regularnie konsultują się ze specjalistą tej dziedziny jest niewielki.

Jednym z powodów, dla których warto zdecydować się na konsultację andrologiczną, jest odbiegający od normy wynik badania nasienia, w przypadku gdy pacjent bezskutecznie stara o dziecko. To właśnie lekarz androlog będzie w stanie przeprowadzić szczegółową diagnostykę niepłodności pacjenta, a następnie – na podstawie przeprowadzonych badań – podjąć decyzję o odpowiednim leczeniu, które może poprawić parametry nasienia, a tym samym przywrócić mężczyźnie płodność.

Warto, by pacjent umówił się na konsultację andrologiczną także w sytuacji, gdy zmaga się z bolesnymi, przykrymi dolegliwościami w obrębie narządów płciowych – wówczas możliwe będzie wdrożenie właściwej formy leczenia na wczesnym ich etapie. Zaleca się jednak, by mężczyźni regularnie korzystali z konsultacji andrologicznych – także w sytuacji, gdy pozornie nic im nie dolega i czują się świetnie. Może się bowiem okazać, że w rzeczywistości w ich organizmie rozwija się bezobjawowe, początkowe stadium schorzenia, o którego istnieniu nie mają pojęcia. Konsultacja taka pozwala je wykryć na bardzo wczesnym etapie.

Podczas wizyty u androloga w pierwszej kolejności lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem. Zapyta między innymi o prowadzony tryb życia, przebieg rozwoju płciowego pacjenta, a także przebyte do tej pory schorzenia i odczuwane dolegliwości. Znaczenie mają także ewentualne obciążenia genetyczne, dlatego warto się przygotować na pytania związane z występowaniem chorób w rodzinie. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz sprawdza także stan ogólny pacjenta, może ponadto przeprowadzić badania fizykalne najądrzy, prącia, brzucha i klatki piersiowej. W trakcie konsultacji lekarz ocenia dodatkowo wygląd narządów płciowych oraz owłosienie ciała i jego budowę. Jeśli jest to konieczne, androlog może także przeprowadzić badanie per rectum, by ocenić i zbadać ewentualne zmiany gruczołu krokowego, nasieniowodów lub pęcherza moczowego. Każdorazowo wizyta u androloga kończy się postawieniem przez lekarza diagnozy lub – jeśli to niemożliwe – zaleceniem rozszerzonych badań diagnostycznych, celem uzyskania szerszego obrazu stanu zdrowia pacjenta.

Przede wszystkim pacjent nie powinien zwlekać z umówieniem pierwszej wizytu u androloga, jeśli dostrzega problemy, dotyczące nieprawidłowego funkcjonowania męskiego układu rozrodczego. Wśród przykładowych objawów, wskazujących na konieczność konsultacji andrologicznej, znajdziemy m.in. takie jak:

  • zaburzenia erekcji,
  • opóźniony lub przedwczesny wytrysk,
  • spadek libido,
  • występowanie zmian skórnych na narządach płciowych pacjenta,
  • nieskuteczne starania o potomstwo,
  • nieprawidłowe oddawanie moczu lub problemy z jego oddawaniem,
  • wystąpienie oznak andropauzy, np. wzmożonej potliwości, zaburzeń snu, nadmiernej nerwowości lub obniżenia siły mięśniowej, 
  • obrzęk i dolegliwości bólowe w obrębie narządów płciowych.

BLOG