Leczenie zapalenia prostaty

W Vedi Clinic Klinika dla Mężczyzn zalecamy leczenie przewlekłego niebakteryjnego zapalenia prostaty z zastosowaniem fali uderzeniowej, która jest aplikowana bezpośrednio w okolicę krocza. Wysoka skuteczność tej terapii, bezinwazyjność a także szybko odczuwalny i zauważalny efekt sprawiają, że coraz więcej mężczyzn decyduje się na taką alternatywę dla leczenia farmakologicznego.
Leczenie zabiegowe ma fundamentalną przewagę nad leczeniem farmakologicznym ponieważ likwiduje źródło problemu, a nie jedynie jego objawy.
Skorzystaj z konsultacji u naszych specjalistów zajmujących się leczeniem zapalenia prostaty:
Warto wiedzieć:

Zapisz się

ul. Bracka 11/13
00-501 Warszawa

pon: 08:00 – 20:00
wt: 08:00 – 20:00
śr: 08:00 – 20:00
czw: 08:00 – 20:00
pt: 08:00 – 20:00
sob: Zamknięte
niedz: Zamknięte

Leczenie zaplenia prostaty

W Vedi Clinic Klinika dla Mężczyzn zalecamy leczenie przewlekłego niebakteryjnego zapalenia prostaty z zastosowaniem fali uderzeniowej, która jest aplikowana bezpośrednio w okolicę krocza. Wysoka skuteczność tej terapii, bezinwazyjność a także szybko odczuwalny i zauważalny efekt sprawiają, że coraz więcej mężczyzn decyduje się na taką alternatywę dla leczenia farmakologicznego. 

Leczenie zabiegowe ma fundamentalną przewagę nad leczeniem farmakologicznym ponieważ likwiduje źródło problemu, a nie jedynie jego objawy.

Poznaj naszych ekspertów

Jak przebiega leczenie?

Leczenie zapalenia prostaty w VEDI CLINIC przeprowadza lekarz urolog. 

Pierwszym elementem leczenia jest kompleksowa diagnostyka wstępna, która umożliwia określenie przyczyny problemu, a także kwalifikację pacjenta do możliwych metod leczenia.

W większości przypadków by wyleczyć zapalenie prostaty wystarcza terapia odpowiednio dobranymi antybiotykami.

Niestety, u części mężczyzn, dolegliwości związane z tym schorzeniem utrzymują się nawet po wyeliminowaniu potencjalnych patogenów powodujących chorobę.

Opcją terapeutyczną dla tej grupy mężczyzn jest terapia ESWT (z ang. Extracorporeal Shock Wave Therapy). W trakcie sesji zabiegowej lekarz korzysta ze specjalnego sprzętu generującego akustyczne fale uderzeniowe o specjalnie dobranej częstotliwości i mocy.

Fale terapeutyczne aplikowane są bezpośrednio przez skórę pacjenta w obszarze krocza. Na skutek działania fal poprawione zostaje ukrwienie gruczołu krokowego co pozwala na zmniejszenie dolegliwości związanych z chorobą.

Pełna terapia zamyka się w minimum 4-ech cotygodniowych sesjach terapeutycznych (każda sesja trwa około 20 minut).

Cennik

Konsultacja urologa/androloga350 zł
Konsultacja kwalifikująca do terapii ESWT350 zł
USG układu moczowego z oceną zalegania260 zł
USG jąder/moszny260 zł
USG tkankowo-strukturalne prącia350 zł
USG urologiczne treansrektalne260 zł
Terapia ESWT – STORZ – 1 zabieg700 zł
Terapia ESWT – STORZ – pakiet 4 zabiegów2 400 zł

Opinie naszych pacjentów

Pytania i odpowiedzi

Zapalenie prostaty to najczęstsza choroba gruczołu krokowego o podłożu infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Może przyjmować formę ostrą lub przewlekłą, najczęściej dotyka mężczyzn między 18 a 50 rokiem życia. Aby potwierdzić tę chorobę, konieczne jest wykonanie przez pacjenta oferowanej przez VEDI CLINIC kompleksowej diagnostyki. W zależności od jej wyników, pacjentowi następnie przedstawiany jest indywidualny plan leczenia, który może opierać się na farmakoterapii lub – w razie potrzeby – terapii ESWT.

Objawy zapalenia prostaty uzależnione są od jego postaci. U pacjenta z ostrym zapaleniem gruczołu krokowego przeważnie obecna jest:

 • wysoka gorączka,
 • silne bóle podbrzusza,
 • nudności, wymioty,
 • silny ból towarzyszący oddawaniu moczu.

Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego cechuje się mniej natężonymi, ale za to utrzymującymi się w czasie dolegliwościami. Typowe objawy przewlekłego zapalenia prostaty to:

 • dyskomfort odczuwany w obrębie krocza, jąder, podbrzusza oraz dolnej części pleców,
 • częstsze oddawanie moczu, nokturia,
 • osłabiony strumień moczu.

W przeciwieństwie do pacjentów z ostrym zapaleniem prostaty w przewlekłej odmianie tej choroby temperatura ciała przeważnie jest prawidłowa.

Najczęstszą przyczyną zapalenia gruczołu krokowego jest infekcja bakteryjna lub wirusowa, jednak niektóre odmiany tej choroby nie mają dokładnie sprecyzowanej etiologii. Ponieważ zarówno ostre jak i przewlekłe zapalenie prostaty może przebiegać na kilka różnych sposobów metoda leczenia tego schorzenia dobierana jest na podstawie specjalnego algorytmu diagnostycznego. Algorytm ten uwzględnia obecność oraz długość trwania dolegliwości bólowych, a także obecność kultur bakteryjnych oraz białych krwinek w moczu.

Kwalifikacja do leczenia zapalenia prostaty falą uderzeniową (ESWT) odbywa się w trakcie konsultacji specjalistycznej z lekarzem urologiem, który przeprowadza wywiad medyczny oraz badanie fizykalne. Jeśli jest taka potrzeba lekarz zleca pogłębioną diagnostykę, np. badania laboratoryjne poziomu PSA lub wykonanie tzw. testu Stameya (testu 4 szklanek Mearesa Stameya).

To ostatnie badanie pozwalające na rozpoznanie infekcji „ukrytej” w głębszych rejonach układu moczowego, która mogła nie zostać wykryta w trakcie standardowego posiewu moczu. Test 4 szklanek jest badaniem zalecanym w diagnostyce zapalenia prostaty przez Polskie oraz Europejskie Towarzystwo Urologiczne.

 • Terapia ESWT to bezpieczna, bezinwazyjna i bezbolesna forma leczenia.
 • Terapia ESWT pozwala na zahamowanie progresji choroby.
 • Redukcja dolegliwości bólowych.
 • Redukcja częstotliwości oddawania moczu oraz poprawa przepływu moczu w trakcie mikcji (oddawania moczu).
 • Zabieg można wykonywać w warunkach ambulatoryjnych.

Dlaczego warto zapisać się na konsultację do Vedi Clinic?

 • Zapewniamy kompleksową diagnostykę, pozwalającą prawidłowo ocenić zmiany chorobowe oraz ich zakres.
 • Do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie, oferując mu terapię odpowiednią do jego sytuacji.
 • Stosowana przez nas metoda leczenia jest bezinwazyjna, bezpieczna i bezbolesna dla pacjenta.
 • Pełna terapia ESTW to zaledwie cztery, cotygodniowe sesje terapeutyczne, trwające około 20 minut.

BLOG