zapalenie-prostaty

Zapalenie prostaty – co warto wiedzieć?

Prostata jest to gruczoł krokowy obecny w narządach płciowych mężczyzny. Jej głównym zadaniem jest produkowanie wydzieliny, w której znajdują się plemniki. Prostatę posiada każdy mężczyzna. Jeśli pojawi się zapalenie prostaty, konsekwencje są widoczne w wielu sferach życia.

Zapalenie prostaty – jakie są jego objawy?

Najczęstszą dolegliwością, z jaką mierzą się panowie, którzy mają problem z prostatą, jest jej rozrost, często nazywany przerostem prostaty. Polega on na stopniowym nienowotworowym zwiększaniu się objętości prostaty, która przez to naciska coraz silniej na cewkę moczową i w rezultacie negatywnie oddziałuje także na wypieracz pęcherza moczowego. Negatywne konsekwencje jakie niesie ze sobą zapalenie prostaty odbijają się na komforcie życia codziennego. Mężczyzna, który cierpi na zapalenie prostaty musi częściej niż dotąd korzystać z łazienki, ponadto często zdarza się, że nie może z tym czekać, gdyż także trzymanie moczu staje się problemem. W niektórych przypadkach może zdarzać się, że mężczyzna cierpiący z powodu zapalenia prostaty odda mocz bezwiednie. W jaki jednak sposób przerost prostaty wywołuje te problemy? Fakt, że zapalenie prostaty wpływa tak silnie na problemy z oddawaniem i trzymaniem moczu ma swoje źródło w anatomii dróg moczowych – przez prostatę przechodzi cewka moczowa, która w przypadku rozrostu gruczołu przyjmuje na siebie stały nacisk, co może prowadzić do wyżej wymienionych problemów.

Zapalenie prostaty – metody leczenia

Zapalenie prostaty to dolegliwość, która powinna zostać poddana leczeniu jak najszybciej po zauważeniu pierwszych objawów. Nie tylko ze względu na fakt, iż dolegliwości te są niezwykle nieprzyjemne, a można zapobiec im szybko i skutecznie – dodatkowo, nieleczone zapalenie prostaty może powodować nasilenie się nieprzyjemnych i niejednokrotnie niebezpiecznych objawów.  Dlatego w przypadku zauważenia jakichkolwiek problemów tego typu, nie warto czekać i poddać się jak najszybciej diagnostyce i leczeniu. Najbardziej jak dotąd skuteczną i zaawansowaną metodą radzenia sobie z przykrą dolegliwością jaką jest zapalenie prostaty jest Terapia ESWT, która używa precyzyjnie dobranych częstotliwości i intensywności fal ultradźwięków. Jest to metoda całkowicie bezbolesna i możliwa do przeprowadzenia w warunkach ambulatoryjnych. Jej największą zaletą jest jej dwutorowe działanie – nie tylko przynosi ona doraźną ulgę w oddawaniu moczu i innych dolegliwościach bólowych w przypadku przewlekłego niebakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego ale także pomaga zwalczy przyczyny choroby.

 

Kategorie wpisów

Zapisz się na konsultację

NASI SPECJALISŚCI
udzielą Ci pomocy