Zaburzenia erekcji
Czym są zaburzenia erekcji?
Zaburzenia erekcji mogą pojawić się w każdym wieku. Fizyczne przyczyny zaburzeń możemy charakteryzować jako brak erekcji, erekcja która trwa bardzo krótko, albo niepełna erekcja która nie jest wystarczająca aby doszło do penetracji. Innym typem zaburzenia erekcji jest przedwczesny wytrysk. Mężczyzna jest w stanie osiągnąć pełną erekcję, jednak ejakulacja występuje bardzo szybko, najczęściej poprzez minimalną stymulację, albo chwilę po rozpoczęciu penetracji.
Niezależnie jakie są fizyczne przyczyny zaburzeń, każda forma zaburzenia erekcji jest dla mężczyzny frustrująca. Przyczyny zaburzeń wzwodu są różne w zależności od wieku i stanu zdrowia pacjenta. Jednak niezależnie od tego co dokładnie powoduje zaburzenia erekcji, należy przyjrzeć się problemowi, spróbować zdiagnozować przyczyny zaburzeń erekcji i podjąć odpowiednie leczenie.
Przyczyny problemów z erekcją
Trudno jasno powiedzieć co powoduje zaburzenia erekcji. Przyczyny wystąpienia zaburzeń są skomplikowane i zależą od stylu życia, wieku, i stanu zdrowia całego organizmu.
Do częstych przyczyn braku erekcji zalicza się choroby układu krążenia. W przypadku pacjentów leczonych na choroby układu sercowo-naczyniowego czy nadciśnienie tętnicze, problemy ze wzwodem są nagminne. Według dostępnych statystyk prawie połowa pacjentów z chorobą wieńcową ma problemy ze wzwodem (aż 46%), i znacząca większość pacjentów z niewydolnością serca boryka się z tym problemem (aż 84%). Dodatkowo, lekarze wskazują na to, że wiele czynników ryzyka dla chorób układu krążenia i zaburzeń erekcji jest wspólnych.
Należy tutaj wspomnieć, że stosunek seksualny można charakteryzować jako wysiłek fizyczny. Nie jest w takim razie zaskoczeniem, że pacjenci z problemami kardiologicznymi, np., obarczeni chorobą niedokrwienną serca zauważają spadek satysfakcji seksualnej związanej z redukcją wydolności fizycznej.
Zaburzenia hormonalne również mogą być przyczyną braku erekcji. Choroby endokrynologiczne mogą utrudniać pełną sprawność seksualną mężczyzny. Jedną z chorób która często powoduje zaburzenia erekcji jest cukrzyca. Jest to choroba wynikająca z nieprawidłowego wydzielania się hormonu insuliny z trzustki. Zaburzenia hormonalne obecne przy cukrzycy nie są jednak głównym źródłem impotencji. Co powoduje zaburzenia erekcji? Są to zmiany naczyniowe i neurologiczne które należą do powikłań cukrzycy.
Inne przyczyny zaburzeń erekcji to m.in. zaburzenia hormonów tarczycy, czy zbyt wysoki poziom hormonów kobiecych w męskim organizmie. Te przyczyny braku erekcji wymagają konsultacji specjalistycznej, i najprawdopodobniej leczenia farmakologicznego.
Oczywiście, inne przyczyny wystąpienia zaburzeń mogą mieć związek z niedoborem testosteronu. Testosteron jest jednym z najważniejszych męskich hormonów i jest odpowiedzialny m.in. za rozwój męskich cech płciowych, popęd seksualny, spermatogenezę czy utrzymanie odpowiedniej ilości tkanki mięśniowej. Przyczyny braku erekcji i niedobór testosteronu czasami idą w parze, jednak niektórzy naukowcy uważają rolę testosteronu w mechanizmie erekcji za niejasną i kontrowersyjną. Naukowcy zgadzają się co do tego, że niedobór testosteronu negatywnie wpływa na
Czynniki ryzyka prowadzące do zaburzeń wzwodu
Jak dobrze wiemy, przyczyny braku erekcji są złożone. Podczas gdy niektórzy mężczyźni będą wymagali leczenia farmakologicznego, aby wyleczyć choroby układu krążenia, czy zapanować nad cukrzycą, inni mogą skorzystać ze zmian stylu życia.
Do czynników ryzyka które zwiększają prawdopodobieństwo chorób krążenia a co za tym idzie zaburzeń erekcji należą nadwaga i otyłość, nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, czy zaburzenie gospodarki lipidowej.
Niektórym mężczyznom ciężko to zaakceptować, ale najprawdopodobniej bez zmiany stylu życia, satysfakcjonująca erekcja po prostu nie wróci.
Rola stylu życia w zaburzeniach erekcji
Rola stylu życia jest bardzo istotna w profilaktyce zaburzeń erekcji i leczeniu przyczyny zaburzeń erekcji. Biorąc pod uwagę fakt, że choroby układu krążenia są często odpowiedzialne za problemy ze wzwodem, zmiana stylu życia na taki który pozytywnie wpływa na nasz układ sercowo-naczyniowy na pewno nie zaszkodzi!
O jakiej zmianie stylu życia mówimy? Chodzi głównie o zmianę obecnej diety na zdrowszą, zwiększenie aktywności fizycznej, oraz rzucenie palenia. Aby zapobiec rozwinięciu jakiejkolwiek choroby układu krążenia, bardzo ważne są regularne ćwiczenia aerobowe takie jak szybki chód i bieganie, pływanie, czy jazda na rowerze. W połączeniu z treningami siłowymi i zdrową, zbilansowaną dietą taki styl życia bardzo obniża czynnik ryzyka chorób krążenia, a co za tym idzie zaburzeń erekcji.
Czy można unikać wszystkich czynników ryzyka? Każdy stara się balansować wiele różnych rzeczy w swoimi życiu i nie można unikać wszystkich czynników ryzyka. Oczywiste jest, że od czasu do czasu człowiek wypije lampkę wina, czy zje mniej zdrowy posiłek. Jednak aby obniżyć prawdopodobieństwo chorób układu krążenia i problemów ze wzwodem, najważniejsza jest równowaga w życiu, a nie patologiczne unikanie wszystkich czynników ryzyka. Obniżanie stresu i życie w spokoju w zgodzie samym ze sobą jest także ważne. Przyczyny zaburzeń erekcji które wymagają leczenie farmakologicznego zdarzają się, ale jest też wiele zmian które mężczyzna może podjąć na własną rękę, które pozytywnie wpłyną na jakość i długość jego erekcji.
Dowiedz się więcej o zaburzeniach erekcji: