Zaburzenia erekcji

Jak przebiega naturalny mechanizm erekcji?

Mechanizm erekcji działa dzięki współpracy układu nerwowego i układu krążenia. Aby mogło dojść do wzwodu niezbędne jest podniecenie, które może nadejść bezpośrednio z mózgu poprzez wyobraźnię czy bodźce zmysłowe, albo z nerwów czuciowych poprzez bodźce dotykowe.

Kluczowym elementem erekcji jest odpowiednie działanie ciał jamistych. Podczas podniecenia, naczynia krwionośne doprowadzają do ciał jamistych krew, przez co następuje wzwód. Erekcja jest niezbędna do odbycia stosunku płciowego, dlatego chroniczny brak erekcji może prowadzić do zaburzeń potencji.

Zaburzenia wzwodu coraz częściej dotykają mężczyzn

 Zaburzenia erekcji stają się nagminnym problemem wielu mężczyzn. Problemy z erekcją ma aż 22% mężczyzn do 40 roku życia, i prawie połowa mężczyzn w wieku 70 lat. Brak wzwodu może powodować frustrację i brak satysfakcji z pożycia seksualnego. Stres z tym związany może prowadzić do chronicznego zaburzenia erekcji ciągnącego się latami. To tylko wzmacnia strach i niepokój związany z brakiem wzwodu, stosunkiem seksualnym czy rozpoczynaniem nowych związków.

Problemy z erekcją nie powinny być lekceważone, ponieważ mogą być objawem innych poważnych chorób. Cukrzyca, choroby układu krążenia, czy problemy urologiczne mogą powodować problemy z erekcją i być jednym z pierwszych objawów niezdiagnozowanych nieprawidłowości.

 Co to jest zaburzenie erekcji?

 Problem zaburzeń erekcji może dotknąć każdego. Zaburzenia erekcji w najprostszy sposób można rozumieć jako brak wzwodu. Mimo chęci do współżycia i potencjalnego podniecenia, mężczyzna nie jest w stanie stanąć na wysokości zadania. Każdemu zdarzają się problemy z utrzymaniem erekcji, natomiast jeśli problem jest nagminny należy udać się do specjalisty.

Istnieją różne zaburzenia erekcji. Niektóre mają charakter psychogenny – np. lęk przed współżyciem, stres związany z nową partnerką, albo lęk przed byciem ocenianym. Innym razem zaburzenia wzwodu mogą być spowodowane problemem z układem krążenia, naczyniami ciał jamistych, albo problemem natury urologicznej.

Wielu mężczyzn okazjonalnie ma zaburzenia erekcji – oczywiste jest że nie zawsze można być gotowym na współżycie. Jednak jeśli problem jest częsty należy wykluczyć nieprawidłowości układu krążenia np. poprawne wypełnianie się ciał jamistych, czy problemy natury psychologicznej.

Jak zapobiec braku erekcji?

 Brak wzwodu w momencie kiedy mężczyzna chce współżyć może powodować frustrację Zdarza się że mężczyzna ma zaburzenia erekcji związane ze stresem czy zmęczeniem, ale jeśli zaburzenia wzwodu sprawiają problemy wpływające na jakość życia, warto zastanowić się co powoduje zaburzenia erekcji i jak sobie z tym radzić.

Ważne jest aby mężczyzna czuł się komfortowo i był zrelaksowany przed stosunkiem. Istotna jest dobra atmosfera, gra wstępna i zaufanie między partnerami. Jeśli stres jest bardzo duży, można spożyć minimalną ilość alkoholu przed stosunkiem na rozluźnienie.

Możliwe jest też że zaburzenia erekcji są spowodowane negatywnymi interakcjami pomiędzy lekami stosowanymi przez pacjenta w leczeniu innych chorób. Jeśli mężczyzna ma zaburzenia erekcji i jednocześnie jest leczony na inne dolegliwości, specjalista internista powinien dobrać leki w taki sposób aby nie tworzyły one u mężczyzny zaburzenia wzwodu.

Zaburzenia erekcji – jaki lekarz może pomóc?

 Wielu mężczyzn może zastanawiać się „Zauważyłem, że mam problemy z erekcją – gdzie się udać?”. Zaburzenia erekcji można leczyć, ale wszystko zależy od tego co jest prawdziwym powodem zaburzenia wzwodu.

Pierwszy lekarz do którego należy się wybrać gdy następują problemy z erekcją to specjalista urolog. W trakcie konsultacji urologicznej, lekarz zbada okolice intymne mężczyzny i wykona badanie fizykalne, które pozwoli wykluczyć nieprawidłowości anatomiczne powodujące problemy z erekcją.

Kolejny lekarz który może pomóc przy zaburzeniach erekcji to kardiolog. Zaburzenia wzwodu są częstym objawem zaburzeń krążenia, dlatego kardiolog może zbadać ogólny stan zdrowia serca i zlecić leczenie farmakologiczne jeśli zajdzie taka potrzeba.

Problem zaburzeń erekcji może mieć również podłoże psychologiczne. W takim wypadku dobrze udać się do psychologa lub seksuologa, który w empatyczny sposób podejdzie do sytuacji i pomoże zrozumieć genezę zaburzenia.

Problemy z erekcją można wyleczyć, ale niezbędna jest odpowiednia diagnoza. Brak erekcji może być objawem wielu nieprawidłowości, dlatego kompleksowa i interdyscyplinarna diagnostyka jest niezwykle ważna.

Dokładnie z tego powodu powstało Vedi Clinic Klinika Dla Mężczyzn – aby odpowiedzieć na problemy z erekcją u mężczyzn. Chcemy zapewnić mężczyznom holistyczna opiekę medyczną, a w tym kompleksową diagnozę zaburzeń erekcji. 

Dowiedz się więcej o zaburzeniach erekcji:

pl_PL