Przedwczesny wytrysk

Kompleksowy pakiet diagnostyczny

Napięcie, frustracja, niepokój, a także brak satysfakcji ze zbliżenia seksualnego o obojga partnerów?
Przedwczesny wytrysk jest powszechnym problemem, który można skutecznie leczyć za pomocą różnych metod terapeutycznych, farmakologicznych i psychologicznych. Jeśli dotyka cię ten problem, skonsultuj się ze specjalistą z Vedi Clinic Warszawa, aby ustalić najlepszy plan leczenia dla Twojej sytuacji.
Warto wiedzieć:

Zapisz się

ul. Bracka 11/13
00-501 Warszawa

pon: 08:00 – 20:00
wt: 08:00 – 20:00
śr: 08:00 – 20:00
czw: 08:00 – 20:00
pt: 08:00 – 20:00
sob: Zamknięte
niedz: Zamknięte

Leczenie przedwczesnego wytrysku

Przedwczesny wytrysk (z ang. premature ejaculation) występuje u ok. 30% mężczyzn aktywnych seksualnie i należy do najczęściej pojawiających się męskich dysfunkcji seksualnych.

Wytrysk przedwczesny charakteryzuje się ejakulacją (wytryskiem nasienia) na skutek minimalnej stymulacji seksualnej. W większości przypadków przedwczesny wytrysk występuje wkrótce po rozpoczęciu penetracji lub innej formy stymulacji seksualnej. Leczenie przedwczesnego wytrysku jest już możliwe w Vedi Clinic Warszawa.

Problem ten często prowadzi do powstania napięcia, frustracji, niepokoju, a także do braku satysfakcji ze zbliżenia seksualnego u obojga partnerów.

Poznaj naszych ekspertów

Leczenie przedwczesnego wytrysku

Przebieg leczenia przedwczesnego wytrysku lub braku wytrysku zależy od przyczyny tego zaburzenia. Przedwczesny wytrysk ma wiele potencjalnych przyczyn, dlatego plan leczenia jest indywidualny i w zależności od przyczyny, można zaproponować pacjentowi różne metody. Diagnozę i leczenie rozpoczyna się od wykluczenia i ewentualnego wyleczenia potencjalnych przyczyn somatycznych, następnie przechodzi się do przyczyn psychologicznych, jeśli takowe istnieją. 

Często, aby przedwczesny wytrysk skutecznie wyleczyć należy przede wszystkim pozostać pod opieką urologa, który jest specjalistą w zakresie dysfunkcji związanych z układem moczowo-płciowym. Ten specjalista określi czy trudności z przedwczesnym wytryskiem są związane z chorobą układu, np. problemem z prostatą, czy zapaleniem dróg moczowych, i będzie mógł wdrożyć adekwatne leczenie. Dodatkowo, urolog będzie mógł zlecić badania czy konsultacje które wskażą aspekty przedwczesnego wytrysku, potencjalnie spowodowane przez inne schorzenia. 

W VediClinic przeprowadzamy kompleksową diagnozę, gdzie uwzględniamy wszystkie możliwe aspekty przedwczesnego wytrysku. Możesz skorzystać z kompleksowego pakietu diagnostyki i leczenie przedwczesnego wytrysku, który pozwala na umówienie wszystkich wizyt ze specjalistami tego samego dnia. To oznacza szybką i wygodną diagnozę obejmująca wszystkie aspekty przedwczesnego wytrysku! 

Jak przebiega diagnostyka przedwczesnego wytrysku?

W skład pakietu diagnostycznego wchodzą następujące procedury medyczne:

Kompleksowe badania laboratoryjne

(analiza próbek krwi i moczu)

Pomiar ciśnienia


Badanie EKG


Konsultacja urologiczna


Badanie USG tkankowo-strukturalne prącia


Konsultacja internistyczno-seksuologiczna

(obejmująca szeroki wywiad medyczny i badanie fizykalne)

W efekcie powyższych procedur otrzymujemy pokaźny zbiór informacji, na podstawie których nasi specjaliści mogą postawić diagnozę i zaplanować dalsze postępowanie diagnostyczne (jeśli jest niezbędne) lub terapeutyczne, np. leczenie farmakologiczne.

Cennik

Konsultacja seksuologa390 zł
Konsultacja urologa/androloga350 zł
USG urologiczne treansrektalne260 zł
Kompleksowy Pakiet Diagnostyki i leczenia przedwczesnego wytrysku1 900 zł

Opinie naszych pacjentów

Pytania i odpowiedzi

Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 przedwczesny wytrysk charakteryzuje się niezdolnością do opóźnienia wytrysku wystarczającego do osiągnięcia satysfakcji ze stosunku seksualnego. Zjawisko przedwczesnego wytrysku pojawia się przed lub natychmiast po rozpoczęciu zbliżenia. Może również występować w sytuacji wzwodu który nie jest wystarczający aby doszło do penetracji. 

Diagnozę można postawić w przypadku pacjentów spełniających ogólne kryteria dysfunkcji seksualnych, do których należą:

 • Czas trwania zaburzenia czy trudności wynosi minimum 6 miesięcy 
 • Brak zdolności osoby do uczestniczenia w zaspokajających dla niej związkach seksualnych 
 • Zaburzenia organiczne (np. uszkodzenie czy dysfunkcja mózgu), zaburzenia psychiczne, endokrynologiczne, choroby somatyczne (związane z objawami fizycznymi), jak i zażywanie leków są wykluczone jako powód tej dysfunkcji seksualnej

Przedwczesny wytrysk może powodować frustrację, albo nawet lęk przed stosunkiem. Świadomość braku możliwości zaspokojenia partnerki lub partnera budzi niepokój i stres, które tylko potęgują problemy ze wzwodem i zbyt szybką ejakulację. 

Ejakulacja (wytrysk nasienia) następuje przez nasieniowody i cewkę moczową w wyniku stymulacji seksualnej. Wytrysk nasienia jest zjawiskiem neurobiologicznym, które kontrolowane jest przez ośrodkowy układ nerwowy.

Wytrysk możliwy jest poprzez rytmiczne skurcze mięśnia opuszkowo – jamistego. Ejakulacja regulowana jest poprzez ośrodki czuciowe oraz ruchowe mózgu. Podczas wytrysku kluczową funkcję pełnią również neuroprzekaźniki takie jak serotonina, oksytocyna oraz dopamina, których poziom jest ściśle powiązany z długością trwania stosunku.

Oczywiście mężczyźni którzy dopiero co przeszli inicjację seksualną mogą mieć problem z przedwczesnym wytryskiem który jest kompletnie naturalny i rozwiąże się z wiekiem. Ogólnie, zaburzenia wytrysku są bardzo powszechne. Z problemem przedwczesnego wytrysku boryka się około 20-30% populacji mężczyzn. Większą część tej liczby stanowią mężczyźni którym czasami zdarza się borykać z problemem przedwczesnej ejakulacji lub osoby które mają tzw. przedwczesny wytrysk rzekomy. To oznacza, że są to osoby całkowicie zdrowe które nie są usatysfakcjonowani z długości stosunku, najczęściej z powodu nierealnych oczekiwań, lub braku wiedzy na temat męskiej fizjologii seksualnej.

Natomiast, aby mówić o występowaniu zaburzeń somatycznych przedwczesnego wytrysku, które są zaburzeniami dotyczącymi całego życia należy uzyskać diagnozę od specjalisty urologii. Te zaburzenia są o wiele rzadsze i występują tylko u 5-10% populacji mężczyzn.

Rozróżnia się kilka rodzajów przedwczesnego wytrysku: przedwczesny wytrysk pierwotny, przedwczesny wytrysk wtórny, oraz wytrysk przedwczesny rzekomy. Przedwczesny wytrysk pierwotny występuje przez całe życie mężczyzny, począwszy od jego inicjacji seksualnej. Do wytrysku nasienia dochodzi zawsze lub prawie zawsze jeszcze przed penetracją partnerki, lub w ciągu 1 minuty od rozpoczęcia penetracji pochwy. Mężczyzna nie może opóźnić wytrysku, a aspekty przedwczesnego wytrysku prowadzą do negatywnych emocji takich jak niepokój, stres, frustracja, oraz unikanie aktywności seksualnej. 

Przedwczesny wytrysk wtórny jest nabyty w trakcie życia mężczyzny. Objawia się tym, że do wytrysku nasienia dochodzi o wiele szybciej, niż podczas wcześniejszego funkcjonowania seksualnego. Przedwczesny wytrysk wtórny może pojawiać się podczas stresującej sytuacji, i następnie znikać i nie manifestować się przez długi okres czasu. Tutaj decyzja o podjęciu leczenia zależy od częstotliwości wystąpienia przedwczesnego wytrysku oraz od odczuć mężczyzny. Jeśli mężczyzna jest w stanie sam zarządzać swoim problemem przedwczesnego wytrysku poprzez ćwiczenia uspokajające, lepsze zarządzanie stresem, wizyta u specjalisty może nie być konieczna. 

Dodatkowo, czasami specjaliści mogą określić, że mężczyzna cierpi na tzw. wytrysk przedwczesny rzekomy. To rozpoznanie oznacza, że mężczyzna jest przekonany że wytrysk następuje u niego zbyt wcześnie, jednak w rzeczywistości zaburzenia przedwczesnego wytrysku nie występują. Wytrysk przedwczesny rzekomy najczęściej jest spowodowany nierealnymi oczekiwaniami które mężczyźni sami przed sobą stawiają. Możliwe, że jest to spowodowane oglądaniem filmów pornograficznych, gdzie stosunek sprawia wrażenie nie mającego końca. Z tego powodu mężczyzna może uważać, że również powinien móc utrzymać erekcję i powstrzymać się od szczytowania przez bardzo długi czas. W rzeczywistości nie jest to ani wymagane przez partnerkę, ani możliwe z fizjologicznego punktu widzenia. 

Dlaczego niektórzy mężczyźni borykają się z problemem przedwczesnego wytrysku, a inni nigdy nie mieli tego problemu? Do tego problemu najczęściej podchodzi się w bardzo szeroki sposób, ponieważ może on mieć podłoże neurologiczne, urologiczne, endokrynologiczne, czy być skutkiem przyjmowanych leków. 

Jak w wielu innych przypadłościach, możemy szukać przyczyny w predyspozycjach genetycznych i neurobiologicznych. Szczególnie pierwotny przedwczesny wytrysk może być uwarunkowany genetycznie, z powodu nieprawidłowości w aktywności substancji przekaźnikowych w neuronach (komórkach mózgu). Specjaliści doszukują się m.in. związku między przedwczesnym wytryskiem a układem serotoninowym. 

Przedwczesny wytrysk ma również wiele wspólnego z problemami psychologicznymi. Bardzo częstą przyczyną przedwczesnego wytrysku są po prostu złe doświadczenia seksualne,albo lęki (przed wieloma rzeczami, np. zbliżeniem, bliskością, odrzuceniem, ciążą, brakiem akceptacji itp.). 

Urolodzy często słyszą od pacjentów pytanie, czy na przedwczesny wytrysk pomocna będzie dapoksetyna. Warto mieć świadomość tego, że leczenie farmakologiczne jest jedną z potencjalnych terapii. W jego przypadku rzeczywiście dapoksetyna jest lekiem z potwierdzoną skutecznością w opóźnieniu wytrysku. Należy jednak w pierwszej kolejności wykluczyć jakiekolwiek inne zaburzenia, które mogą powodować przedwczesny wytrysk u danego pacjenta.

W VEDI CLINIC w ramach kompleksowego procesu diagnostycznego wytrysku przedwczesnego wykonywana jest:

 • pełna diagnostyka laboratoryjna (m.in. morfologia krwi, badanie ogólne moczu, lipidogram, CRP, PSA, AST, ALT, INR, APTT, mocznik, kreatynina, sód, potas, glukoza, prolaktyna, badania poziomu testosteronu, SHBG i TSH, LH, FSH)
 • EKG, pomiar ciśnienia, kalkulacja BMI
 • konsultacje specjalistyczne z seksuologiem i lekarzem urologiem
 • konsultacja podsumowująca w formie wypisu.

Istotnymi elementami wywiadu medycznego w diagnostyce wytrysku przedwczesnego są:

 • Ocena czasu wewnątrzpochwowego opóźnienia wytrysku – IELT (z ang. intravaginal ejaculation latency time)
 • Ocena postrzeganego stopnia kontroli nad ejakulacją,
 • Ustalenie momentu pojawienia się dysfunkcji seksualnej,
 • Ocena wpływu dysfunkcji na relacje interpersonalne,
 • Analiza historii medycznej i badanie fizykalne pacjenta pod kątem uszkodzeń kręgosłupa oraz chorób układu moczowo płciowego.

Główne metody leczenia wytrysku przedwczesnego to:

 • farmakoterapia
 • terapia behawioralna,
 • mindfulness.

Doraźne leczenie farmakologiczne opiera się na zastosowaniu substancji z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny – SSRI (z ang. serotonin specific reuptake inhibitors), w szczególności krótko działającego SSRI – dapoksetyny.

W leczeniu doraźnym możliwe jest również stosowanie specjalnych maści znieczulających. Natomiast przewlekłe leczenie farmakologiczne bazuje na zastosowaniu fluoksetyny. Stosowanie dapoksetyny znacząco wydłuża czas opóźnienia wytrysku oraz skutecznie poprawia kontrolę pacjenta nad ejakulacją.

Terapia behawioralna, w przypadku wytrysku przedwczesnego, koncentruje się przede wszystkim na zmianie lub zastąpieniu negatywnych lub dezadaptacyjnych wzorców myślenia oraz postrzegania aktywności seksualnej.

Istnieje również szereg metod treningu indywidualnego, pozwalających na przedłużenie czasu trwania stosunku.

Dlaczego warto zapisać się na konsultację do Vedi Clinic?

 • Zapewniamy pacjentowi kompleksowy proces diagnostyczny.
 • Metoda leczenia przedwczesnego wytrysku dopasowywana jest do indywidualnej sytuacji danego pacjenta.
 • Przeprowadzamy obszerny wywiad medyczny, by jak najlepiej zdiagnozować przyczyny przedwczesnego wytrysku, a następnie znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

BLOG