Jakie przyczyny ma choroba Peyroniego i jak ją skutecznie leczyć?
Jakie przyczyny ma choroba Peyroniego i jak ją skutecznie leczyć?
Choroba Peyroniego, czyli, fachowo mówiąc: stwardnienie osłonki białawej ciał jamistych prącia, może to być wynik niezauważonego urazu mechanicznego lub też niedoleczonej albo niewygojonej do końca infekcji wenerycznej, jednak najczęściej nie da się wskazać przyczyny. Najczęstszym problemem przy tej dolegliwości jest jej początkowe ignorowanie, gdyż pojawiające się w obrębie narządu guzki nie utrudniają życia oraz mogą nie powodować dolegliwości bólowych. Jednak im wcześniej choroba zostanie rozpoznana i poddana leczeniu tym mniejszym problemom trzeba będzie stawić czoło w procesie wychodzenia z choroby Peyroniego.
Choroba Peyroniego – jak wygląda leczenie?
Jedną ze znanych metod leczenia jest terapia metodą ESWT. Polega ona na aplikowaniu fal ultradźwięków o precyzyjnie określonej częstotliwości i mocy. Jej dodatkową zaletą jest czas – już cztery cotygodniowe sesje mogą pomóc rozwiązać problem. Dodatkowo jest to metoda całkowicie bezbolesna. Dzięki indywidualnie dobieranych szczegółach terapii jej skuteczność i tempo nie stoją ze sobą w sprzeczności.
Inną metodą, którą można zastosować przy leczeniu choroby Peyroniego jest leczenie zachowawcze – suplementacja witaminą E lub podanie leków sterydowych. Ta metoda nie gwarantuje jednak pozytywnych wyników, dodatkowo może trwać nawet 12 miesięcy.
Może się również zdarzyć, że kiedy terapia zachowawcza zawiedzie, konieczny będzie zabieg chirurgiczny, polegający wycięciu stwardnień z osłonki białawej, co najczęściej powoduje w konsekwencji skrócenie prącia. Kolejną metodą leczenia jest wszczepienie implantu prącia.
Choroba Peyroniego – czy dotyczy także Ciebie?
Choroba Peyroniego należy do tych schorzeń, które, mimo iż zazwyczaj cierpi na nie określona grupa wiekowa, mogą dotyczyć każdego i nie jest to powód do wstydu – nawet kiedy towarzyszą temu problemy z erekcją czy impotencja. Im dłużej ignorowany jest ten problem, tym większe komplikacje mogą mieć miejsce. Nie warto czekać i lepiej zbadać się już dzisiaj, zwłaszcza, że im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym mniejszym problemom trzeba będzie stawić czoło.