Leczenie andropauzy

W Vedi Clinic zachęcamy wszystkich mężczyzn w wieku 40+ do konsultacji z naszymi specjalistami w celu zdiagnozowania andropauzy i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Dbajmy o nasze zdrowie, aby cieszyć się pełnią życia i zachować aktywność na każdym etapie dorosłości. Odpowiednie leczenie zapewnia poprawę ogólnego samopoczucia, energii, wydolności i funkcji seksualnych, redukcję ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, zwiększenie masy mięśniowej i poprawę sprawności fizycznej, pomoc w zapobieganiu wielu chorobom, związanym z niskim poziomem testosteronu, takim jak osteoporoza, cukrzyca typu 2 czy otyłość. Często niedobór testosteronu powoduje negatywny nastrój, wywołując uczucie zmęczenia, drażliwości i depresji. Leczenie andropauzy może pomóc nie tylko w poprawie erekcji ale również w równoważeniu nastroju i poprawie samopoczucia emocjonalnego.

Skorzystaj z konsultacji u naszych specjalistów zajmujących się leczeniem andropauzy: 

Warto wiedzieć:

Zapisz się

ul. Bracka 11/13
00-501 Warszawa

pon: 08:00 – 20:00
wt: 08:00 – 20:00
śr: 08:00 – 20:00
czw: 08:00 – 20:00
pt: 08:00 – 20:00
sob: Zamknięte
niedz: Zamknięte

Leczenie andropauzy

Andropauza, nazywana także niedoborem testosteronu to naturalny proces starzenia się mężczyzn, w którym stopniowo maleje produkcja testosteronu. W przeciwieństwie do klimakterium u kobiet, andropauza nie jest ostro zaznaczonym momentem w życiu mężczyzny, a proces ten może trwać kilka lat. Również objawy kliniczne mogą pojawiać z mężczyzny z różnym natężeniem.

Andropauza może wystąpić u mężczyzn w różnym wieku, ale zazwyczaj zaczyna się po 40. roku życia i postępuje stopniowo wraz z wiekiem. Jednak u niektórych mężczyzn, szczególnie z nadwagą lub otyłością, stężenie testosteronu może zacząć spadać wcześniej, np. w wieku 30-35 lat.

Poznaj naszych ekspertów

Jak przebiega leczenie?

Leczenie andropauzy zależy od nasilenia poszczególnych  objawów i przyczyn powodujących obniżenie stężenia  testosteronu. W niektórych przypadkach, zmiana stylu życia,  zmiana diety, zwiększenie aktywności fizycznej i utrzymanie prawidłowej masy ciała mogą pomóc zmniejszyć objawy andropauzy.

W przypadku, gdy objawy są bardziej nasilone lub związane z zaburzeniami wydzielania testosteronu, lekarz może zalecić terapię zastępczą testosteronem. Terapia ta może być podawana w postaci żelu na skórę, plastra, tabletek lub iniekcji i ma na celu dostarczenie z zewnątrz brakującego w organizmie testosteronu. Zazwyczaj przed podjęciem decyzji o terapii zastępczej testosteronem, lekarz przeprowadza badania diagnostyczne, aby wykluczyć inne choroby lub czynniki, które mogą być powodem występujących objawów. 

Ważne jest również, aby pacjent, u którego mogą występować objawy sugerujące andropauzę nie rozpoczynał leczenia na własną rękę, stosując preparaty testosteronu, suplementy diety lub inne „cudowne preparaty”, często reklamowane w internecie, ale zasięgnął porady u lekarza specjalisty androloga, seksuologa lub endokrynologa. Po postawieniu diagnozy i ustaleniu schematu leczenia wskazane jest regularne odwiedzanie lekarza w celu monitorowania postępów leczenia i ewentualnego modyfikowania dawki lub zmiany leków. 

Cennik

Konsultacja seksuologa390 zł
Konsultacja urologa/androloga350 zł
Konsultacja kwalifikująca do terapii LSWT350 zł
USG układu moczowego z oceną zalegania260 zł
USG jąder/moszny260 zł
USG tkankowo-strukturalne prącia350 zł
USG Doppler prącia z konsultacją800 zł
USG urologiczne transrektalne260 zł
Terapia STORZ – 1 zabieg700 zł
Terapia STORZ – pakiet 4 zabiegów2 400 zł
Terapia RENOVA – leczenie impotencji – 1 zabieg800 zł
Terapia RENOVA – leczenie impotencji – pakiet 4 zabiegów2 800 zł

Opinie naszych pacjentów

Pytania i odpowiedzi

Niektóre często występujące objawy związanego z wiekiem zmniejszenia wydzielania męskich hormonów płciowych (andropauzy) to:

 • zmniejszone libido (pożądanie i chęć podejmowania aktywności seksualnych), 
 • często towarzyszące temu zaburzenia erekcji (sztywności członka), może też pojawić się wytrysk przedwczesny,
 • spadek energii życiowej, 
 • zmniejszenie masy i siły mięśniowej,
 • wahania nastroju, płaczliwość, wybuchowość,
 • nadmierna potliwość,
 • uderzenia gorąca,
 • zaburzenia snu oraz podsypianie po posiłkach, konieczność drzemki popołudniowej ,
 • możliwość wystąpienia depresji,
 • zwiększenie masy ciała, prowadzące do nadwagi lub otyłości, pojawienie się insulinooporności,
 • w późniejszym wieku również spadek masy kostnej, prowadzący do osteoporozy. 

Niekiedy powyższe objawy występują pojedynczo lub o różnym nasileniu i czasem mogą stwarzać problemy diagnostyczne. Choć objawy andropauzy mogą być bardzo niepokojące i niezrozumiałe dla wielu mężczyzn, można je łagodzić poprzez zmianę stylu życia – ćwiczenia fizyczne, zdrową dietę lub w razie potrzeby poprzez farmakoterapię, z uwzględnieniem terapii zastępczej testosteronem.

Warto zauważyć, że nie wszyscy starsi mężczyźni doświadczają objawów andropauzy i nie wszyscy mężczyźni, u których występują wymienione objawy, mają na pewno niskie stężenie testosteronu. Ważne jest, aby mężczyźni, którzy obserwują u siebie objawy andropauzy lub inne niepokojące objawy, skonsultowali się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny i opracowania odpowiedniego planu leczenia, jeśli będzie taka konieczność. Bezwzględnie należy unikać samodzielnego leczenia, często lekami lub preparatami z nieznanego źródła, które sprzedawane są w internecie lub znajdują się poza obrotem aptecznym.

Andropauza, czyli spadek stężenia testosteronu u mężczyzn wraz z wiekiem, może wynikać z wielu, wzajemnie nakładajacych się na siebie przyczyn, w tym:

 1. Starzenia się organizmu – zmniejszenie stężenia testosteronu jest naturalnym procesem, związanym z wiekiem. Wraz z przypływem lat, jądra męskie produkują coraz mniej testosteronu.
 2. Zaburzenia hormonalne – niektóre choroby, takie jak choroby tarczycy lub choroby przysadki mózgowej, mogą prowadzić do zaburzeń hormonalnych i spadku poziomu testosteronu.
 3. Niezdrowy styl życia – palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu, brak lub niewielka aktywność fizycznaj i niewłaściwa dieta mogą przyczynić się do zmniejszenia stężenia testosteronu.
 4. Niektóre leki – takie, jak np. wybrane środki, wpływające na ciśnienie krwi czy niektóre leki przeciwdepresyjne, mogą również wykazywać wpływ na stężenie  testosteronu w organizmie.
 5. Niektóre choroby współistniejące – takie, jak np. cukrzyca, miażdżyca, choroby serca i choroby nerek lub otyłość brzuszna mogą przyczynić się do obniżenia stężenia testosteronu.
 6. Niektóre zabiegi chirurgiczne lub urazy – takie, jak np. wodniaki jader, guzy jąder, usunięcie jąder lub urazy, które wpływają na jądra, mogą również wpłynąć na stężenie testosteronu.

Andropauza – nazywana także niedoborem testosteronu u mężczyzn – to naturalny proces starzenia się mężczyzn, w którym stopniowo maleje produkcja testosteronu. W przeciwieństwie do klimakterium u kobiet, andropauza nie jest ostro zaznaczonym momentem w życiu mężczyzny, a proces ten może trwać kilka lat. Również objawy kliniczne mogą pojawiać u mężczyzny z różnym natężeniem. Andropauza może wystąpić u mężczyzn w różnym wieku, ale zazwyczaj zaczyna się po 40. roku życia i postępuje stopniowo wraz z wiekiem. Jednak u niektórych mężczyzn, szczególnie z nadwagą lub otyłością, stężenie testosteronu może zacząć spadać wcześniej, np. w wieku 30-35 lat. 

 

Większość mężczyzn doświadcza stopniowego obniżenia stężenia testosteronu, wynoszącego około 1% rocznie już po ukończeniu 30 roku życia. Jednak u niektórych mężczyzn spadek ten może być bardziej znaczący i szybszy, prowadząc do objawów andropauzy, takich jak zmniejszenie libido, problemy z erekcją, problemy z koncentracją i pamięcią, spadek masy mięśniowej i siły, zmniejszenie gęstości kości, a także zwiększone ryzyko chorób serca i cukrzycy. W każdym przypadku, jeśli mężczyzna zauważa objawy, które sugerują niedobór testosteronu, powinien skonsultować się z lekarzem, który dokona odpowiedniej diagnostyki i zaproponuje właściwe leczenie.

Andropauza to naturalny proces – i choć samemu procesowi nie można zapobiec, istnieją sposoby spowolnienia go u danego pacjenta. Mogą one również pomóc w utrzymaniu dobrego zdrowia, lepszej kondycji i poprawy jakości życia. Należą do nich:

 • Zdrowa dieta – zdrowe odżywianie może pomóc w utrzymaniu odpowiedniej wagi, a także dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych.
 • Aktywność fizyczna – regularna aktywność fizyczna może pomóc w utrzymaniu masy mięśniowej i siły, a także pomóc w utrzymaniu wyższego stężenia  testosteronu.
 • Odpowiedni sen – wystarczająca długość snu i dobra jego jakość, bez częstych wybudzeń w ciągu nocy, jest ważna dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia.
 • Redukcja stresu – stres, szczególnie przewlekły, może negatywnie wpłynąć na zdrowie mężczyzny, dlatego warto szukać sposobów pomagających w walce ze stresem lub zmniejszających jego nasilenie i negatywne następstwa, takie jak np.  medytacja, joga czy aromaterapia, rozwijanie hobby i zainteresowań, relaks, masaż ciała.
 • Unikanie alkoholu i papierosów – nadmierne spożycie alkoholu i palenie papierosów (w tym również popularnych papierosów elektronicznych czy tzw. iqosów) mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie mężczyzny, dlatego warto je całkowicie wyeliminować.
 • Regularne badania lekarskie – regularne wizyty u lekarza mogą pomóc w wykryciu chorób i stanów, które mogą wpłynąć na zdrowie mężczyzny, w tym andropauzę.

W każdym przypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem, który pomoże dobrać odpowiednie metody zapobiegania andropauzie i zachowania dobrego zdrowia w okresie jej występowania.

Dlaczego warto zapisać się na konsultację do Vedi Clinic?

 

 • Oferujemy kompleksową diagnostykę, celem wykrycia wszystkich objawów i wykluczenia innych chorób o podobnym podłożu.
 • Lekarz każdorazowo dobiera metodę leczenia indywidualnie dla danego pacjenta, mając na względzie jego sytuację i towarzyszące mu objawy.
 • Stosowana przez nas metoda leczenia – terapia LSWT – jest dla pacjenta w pełni bezpieczna, w przeciwieństwie do oferowanych w internecie metod leczenia „na własną rękę”.

BLOG