stulejka

CO TO JEST STULEJKA I JAK JĄ LECZYĆ?

Stulejka to anatomiczna bądź funkcjonalna nieprawidłowość urologiczna, która może spotykać zarówno chłopców, jak i mężczyzn w różnym wieku. Do niedawna uważano, że jest to wada wrodzona, jednak dziś wiadomo już, że stulejka może mieć charakter nabyty. Na szczęście dzisiejsza medycyna pozwala na łatwe i skuteczne leczenie. Najczęściej wykonuje się tzw. plastykę stulejki.

Stulejka – na czym polega ta dysfunkcja i są jej przyczyny

Stulejka to wada anatomiczna, polegająca na znacznym zwężeniu napletka, co utrudnia lub wręcz uniemożliwia mężczyźnie swobodne ściągniecie go z żołędzi. Stulejka może być problemem wrodzonym, ale także nabytym. Do najczęstszych przyczyn pojawienia się stulejki zalicza się niewłaściwą higienę intymną oraz stany zapalne w obrębie narządów intymnych. Ta dysfunkcja może powodować poważne konsekwencje i to w różnych obszarach życia mężczyzny. Dlatego bardzo ważna jest prawidłowa diagnoza, która pozwoli na podjęcie odpowiedniego, skutecznego leczenia. Niestety bardzo często zdarza się tak, że panowie ukrywają problem i zwlekają ze zgłoszeniem się do specjalisty urologa. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ stulejka to problem, który dotykać może wielu mężczyzn, a lekarze znają efektywne metody leczenia.

Nieleczona stulejka – jakie mogą być konsekwencje?

Problem ze stulejką może powodować wiele konsekwencji zdrowotnych. Nieprawidłowość ta uniemożliwić może prawidłową higienę intymną, co może bezpośrednio przyczynić się do powstawania stanów zapalnych, zakażeń bakteryjnych oraz infekcji dróg moczowych. Stulejka ma duży wpływ na życie intymne, powodować może ból, nierzadko mężczyźni z tym problemem zupełnie rezygnują ze współżycia. Ta wada urologiczna może też powodować problemy z oddawaniem moczu. Nie bez przyczyny mówi się, że konsekwencje stulejki mogą być widoczne w różnych obszarach życia mężczyzny. Objawy fizyczne przekładają się na psychiczny stan, nierzadko powodując obniżenie samopoczucia, a nawet depresję.

Stulejka – jak skutecznie ja leczyć?

Stulejka – najskuteczniejszą metodą leczenia jest nieskomplikowana operacja chirurgiczna, nazywana też plastyka stulejki. W Vedi Warszawa zabieg jest przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych, bez konieczności hospitalizacji i długiej rekonwalescencji. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Plastyka stulejki polega na poszerzeniu napletka, tak aby mężczyzna mógł go swobodnie i bezboleśnie odciągać z żołędzi. W niektórych przypadkach wykonuje się obrzezanie, czyli pełne usuniecie napletka, jednak w większości przypadków nie ma takiej konieczności. Po wykonaniu tej niezłożonej operacji urologicznej, mężczyzna powinien zachować szczególna dbałość w zakresie higieny oraz nosić specjalny opatrunek. Do współżycia można wrócić już po około 3-4 tygodniach. Plastyka stulejki bardzo rzadko wiąże się z ryzykiem powikłań, jednak jak przy każdej operacji, jej skuteczność zależy od indywidualnych uwarunkowań mężczyzny.

Kategorie wpisów

Zapisz się na konsultację

NASI SPECJALISŚCI
udzielą Ci pomocy