zapalenie prostaty

ZAPALENIE PROSTATY – CZYM CHARAKTERYZUJE SIĘ CHOROBA I JAKIE SĄ JEJ OBJAWY?

Zapalenie prostaty to jedna z najczęstszych chorób zapalnych, które mogą spotkać mężczyzn. Choroba ta może dotykać panów w każdym wieku, jednak najczęściej chorują ci młodzi, między 18 a 50 rokiem życia. Zapalenie prostaty można podzielić na dwa rodzaje: ostre zapalenie prostaty oraz przewlekłe zapalenie prostaty. Ostre zapalenie stercza charakteryzuje się gwałtownym i intensywnym przebiegiem, wymaga podjęcia szybkiego i intensywnego leczenia. Natomiast przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego charakteryzuje mniej intensywnym, lecz długotrwałym przebieg związanym z nawrotami objawów, to znaczy, że pomimo zaleczania symptomów, mogą one powracać. Na dłuższą metę objawy przewlekłego zapalenia prostaty są bardzo uciążliwe i ze względu na ich negatywny wpływ na jakość życia mogą także prowadzić do pogorszenia zdrowia psychicznego.

Zapalenie prostaty zazwyczaj powodują infekcje bakteryjne lub wirusowe, zdarza się również, że choroba może być spowodowana przez zaleganiem moczu w pęcherzu moczowym po próbie jego całkowitego opróżnienia.

zapalenie prostaty

Zapalenie prostaty – objawy

Jeśli chodzi o objawy zapalenia prostaty, to różnią się one nieco, w zależności od tego czy mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem stercza czy też ostrym zapaleniem gruczołu krokowego.

W przypadku przewlekłego zapalenia prostaty zauważalne mogą być takie symptomy, jak:

  • kłopoty z oddawaniem moczu,
  • bóle lub dyskomfort w okolicach podbrzusza i krocza,
  • ból podczas wytrysku,
  • dolegliwości bólowe w dole pleców,
  • generalne zmęczenie organizmu.

Te objawy ze względu na ich długi okres trwania, a także wznowy bardzo często mogą powodować znaczne pogorszenie stanu zdrowia psychicznego mężczyzny.

Jeśli zaś chodzi o ostre zapalenie prostaty, charakterystyczne są następujące objawy:

  • wzmożone częstotliwości i natężenia parcia na moczu,
  • dokuczliwe pieczenie i ból w trakcie oddawania moczu,
  • uciążliwe bóle w okolicach krocza i podbrzusza,
  • nudności, podwyższona temperatura lub gorączka,
  • zauważalne osłabienie,
  • zdarza się również, że pojawić się może ropa w moczu i/lub krwiomocz, krew w nasieniu.

Niezależnie od tego, czy jest to ostre czy przewlekłe zapalenie prostaty, to w przypadku zaobserwowania któregokolwiek z wyżej wymienionych symptomów, należy się niezwłocznie zgłosić do lekarza urologa, który powinien wykonać badanie prostaty.

Zapalenie prostaty – jakie są możliwe metody leczenia?

Najczęściej zapalenie prostaty można skutecznie leczyć farmakologicznie. Ze względu na to, że choroba jest zazwyczaj spowodowana infekcją bakteryjna lub wirusową, jej objawy powinny ustąpić po podaniu odpowiednich leków antybiotykowych, które eliminują patogeny.

Zdarza się jednak, zwłaszcza przy przewlekłym zapaleniu prostaty, że pomimo leczenia farmakologicznego objawy choroby nadal się utrzymują. W takich przypadkach możliwe jest specjalistyczne leczenie zapalenia prostaty metodą STORZ ESWT (z ang. Extracorporeal Shock Wave Therapy). Jest to bezbolesna i nowoczesna terapia, polegająca na zaaplikowaniu akustycznych fal uderzeniowych w okolicach krocza. Dzięki temu poprawia się znaczenie ukrwienie gruczołu krokowego – ma to bezpośrednie przełożenie na ustąpienie objawów związanych z zapaleniem prostaty. Terapia STORZ ESWT trwa 4 tygodnie, w trakcie których co tydzień należy wykonać jedną 30-minutową sesję. Skuteczność metody jest potwierdzona klinicznie, terapia jest rekomendowana przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne.

Kategorie wpisów

Zapisz się na konsultację

NASI SPECJALISŚCI
udzielą Ci pomocy

Szanowni Państwo,

Informujemy, że w dniach 1.11.2024 r. oraz 11.11.2024 r. VediClinic Klinika dla Mężczyzn będzie nieczynna.