CZY KONTROLA WYTRYSKU JEST MOŻLIWA?
CZY KONTROLA WYTRYSKU JEST MOŻLIWA?
Bardzo często mężczyźni zastanawiają się czy czas, po którym szczytują podczas stosunku płciowego (lub innej aktywności seksualnej) jest prawidłowy i czy kontrola wytrysku jest możliwa. Na początku należy powiedzieć, że jest to kwestia bardzo indywidualna, zależna między innymi od preferencji danego mężczyzny i jego partnerki. Jedni wolą szybkie zaspokojenie seksualne, dla innych przyjemnością jest długotrwały stosunek. W tym momencie również pojawia się kwestia, co to znaczy długi, a co to znaczy krótki stosunek. Przeciętny stosunek Polaków trwa średnio pomiędzy 6 a 7 minut.
Kontrola wytrysku – czy można ją osiągnąć?
Kontrola wytrysku to subiektywne odczucie dotyczące możliwości decydowania o osiągnięciu orgazmu przez mężczyznę. Panowie najczęściej są w stanie „wstrzymać się” lub „przyspieszyć” orgazm. Zdarza się jednak, że wytrysk jest przedwczesny, znaczy to, że już po krótkim czasie od rozpoczęcia aktywności seksualnej mężczyzna osiąga orgazm. Jeśli ten krótki czas jest dla mężczyzny dyskomfortem i powoduje, że traci radość z seksu (lub innej aktywności seksualnej) może to oznaczać, że jest to wytrysk przedwczesny. Zdarza się, że panowie, których dotyczy problem przedwczesnego wytrysku tracą nawet zupełnie zainteresowanie życiem seksualnym z obawy przed porażką przed partnerką, kiedy do szczytowania dochodzi krótko po rozpoczęciu penetracji.
Z drugiej strony może być również tak, że pomimo poczucia podniecenia mężczyzna nie jest w stanie osiągnąć orgazmu przez długi czas. Przyjmuje się, że o problemie opóźnionego wytrysku lub brak wytrysku podczas stosunku możemy mówić, kiedy po godzinie od rozpoczęcia penetracji szczytowanie nie jest możliwe. Kolejną ważna rzecz związana z kontrolą wytrysku, jest to jak często problem przedwczesnego czy opóźnionego wytrysku lub całkowity brak wytrysku podczas stosunku się pojawia. Jeśli zdarza się to sporadycznie i/lub po spożyciu alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych, nie musi to oznaczać jeszcze problemu wymagającego leczenia. Jednak gdy każdorazowo kontrola wytrysku jest niemożliwa warto poszukać fachowej diagnozy problemu. Najczęściej podłożem zaburzeń są czynniki psychogenne, może być to jednak także efekt uboczny stosowania niektórych leków, przyczyną mogą być również uszkodzenia lub nieprawidłowość anatomiczna narządów płciowych.
Dzisiejsza medycyna pozwala na skuteczne leczenie problemów z wytryskiem, jednak najważniejsza dla skutecznego leczenia jest profesjonalna i holistyczna diagnostyka oparta na: konsultacji urologicznej, konsultacji psychologiczno-seksuologicznej oraz kompleksowej diagnostyce laboratoryjnej.