Przedwczesny wytrysk

Czym jest przedwczesny wytrysk?

Przedwczesny wytrysk charakteryzuje się bardzo szybką ejakulacją, która następuje albo od razu po rozpoczęciu penetracji albo nawet przed rozpoczęciem penetracji. Czasami następuje również w momencie kiedy erekcja penisa nie jest wystarczająca aby rozpocząć penetrację partnerki lub partnera. Do przedwczesnego wytrysku zazwyczaj dochodzi w momentach stresu lub niepokoju.

Podczas wytrysku przedwczesnego pacjenci często odczuwają duża dozę frustracji, która negatywnie rzutuje na ich samopoczucie. Świadomość, że potencjalnie wytrysk nastąpi zbyt wcześnie, albo pełna koncentracja aby opóźnić wytrysk, może znacząco zmniejszyć poczucie satysfakcji ze współżycia. Wytrysk przedwczesny należy traktować poważnie, ponieważ jest to zaburzenie które może źle wpływać na samopoczucie i samoocenę mężczyzny, co negatywnie odbija się na jego jakości życia i całej sferze seksualnej.

Metody leczenia przedwczesnego wytrysku

Metody leczenia zależą po pierwsze od rodzaju wytrysku przedwczesnego, ale także od przyczyn.

Specjaliści wyróżniają 3 główne rodzaje przedwczesnego wytrysku:

  • wytrysk przedwczesny pierwotny
  • wytrysk przedwczesny nabyty
  • wytrysk przedwczesny rzekomy

Pierwszy rodzaj – wytrysk przedwczesny pierwotny – objawia się problemami z ejakulacją od momentu inicjacji seksualnej mężczyzny i utrzymują się przez całe życia. Tutaj najczęściej przyczyną są uwarunkowania genetyczne mężczyzny, lub problemy z anatomią.

Drugim rodzajem jest wytrysk przedwczesny nabyty. Ten rodzaj zaburzenia najczęściej jest spowodowany albo chorobami somatycznymi, z zakresu neurologii, kardiologii, endokrynologii lub urologii, albo jest spowodowany pewnego rodzaju traumą psychologiczną związaną z lękiem, frustracją czy niepokojem na myśl o stosunku. Przy leczeniu wytrysku przedwczesnego nabytego bardzo ważna jest opieka specjalistów. Najważniejszym specjalistą który koordynuje leczenie i diagnozę zaburzeń ejakulacji jest urolog. Podczas diagnozy wytrysku przedwczesnego, urolog może również zlecić badania lub konsultacje u innych specjalistów.

Trzeci rodzaj – wytrysk przedwczesny rzekomy – nie poddaje się żadnemu leczeniu. Dlaczego? Ponieważ w tym przypadku żadne zaburzenia wytrysku nie występują. Mężczyzna odczuwa, że stosunek jest za krótki, lub wytrysk następuje zbyt szybko, ale jest to podyktowane zbyt wysokimi oczekiwaniami mężczyzny wobec siebie, lub brakiem wiedzy na temat męskiej fizjologii. Takich pacjentów nie poddaje się żadnemu leczeniu wytrysku przedwczesnego.

Terapia przedwczesnego wytrysku

Leczeniu wytrysku przedwczesnego, zbyt szybkiego zależą od rodzaju wytrysku, oraz od chorób współistniejących, które mogą albo być jedną z przyczyn, albo sprawiają że niektóre formy terapii wytrysku przedwczesnego są niemożliwe.

W momencie wykluczenie lub zniwelowania przyczyn chorobowych, często zalecana jest wizyta u seksuologa. Seksuolog jest kluczową osobą przy leczeniu przedwczesnego wytrysku. W zależności od tego czy seksuolog jest lekarzem, lub psychoterapeutą będzie zależeć czy może przepisywać leki do leczenia przedwczesnej ejakulacji.

Zbyt szybki, wczesny lub przedwczesny wytrysk – jest dostępne leczenie farmakologiczne. Najczęściej stosuje się je przy pacjentach cierpiących na wytrysk przedwczesny pierwotny, ale zdarza się podawać je pacjentom z innymi typami przedwczesnego wytrysku. Obecnie u pacjentów poddanych leczeniu zaburzeń wytrysku stosuje się dapoksetynę. Jest to lek z potwierdzoną skutecznością przy leczeniu wytrysku przedwczesnego. Jeśli zajdzie taka potrzeba, można również stosować leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI. Są to selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, które normalnie stosuje się przy leczeniu depresji, ale posiadają one skutek uboczny w formie właśnie opóźnienia wytrysku. Oczywiście, jeśli przedwczesny wytrysk jest skutkiem depresji czy nerwicy, pacjent jest poddawany odpowiedniemu leczeniu farmakologicznemu które koordynuje psychiatra.

Istnieją również inne metody leczenia przedwczesnego wytrysku, które nie muszą być przepisywane przez lekarza. W aptekach można dostać wiele maści, kremów, czy innych środków znieczulających, które mają za zadanie obniżyć czułość członka. Te specyfiki często zawierają lidokainę lub prylokainę i są aplikowane na żołądź penisa około 15 minut przed stosunkiem. Dzięki temu prącie jest mniej wrażliwe na stymulację. Jednak, należy pamiętać że chwilowy zanik objawu jakim jest przedwczesny wytrysk, nie pomoże na konkretne przyczyny które taki stan spowodowały.

Kolejnym sposobem na zmaganie się z przedwczesnym wytryskiem jest terapia z wykwalifikowanym terapeutą. Terapia behawioralna albo terapia poznawczo-behawioralna są najlepszym sposobem leczenia przedwczesnej ejakulacji. Można również rozważyć terapię dla par.

Jaki specjalista pomaga przy leczeniu przedwczesnego szybkiego wytrysku?

Przy leczeniu przedwczesnego wytrysku najważniejszym lekarzem koordynującym wszystkie badania, konsultacje, oraz przebieg leczenia jest urolog. Przy leczeniu zaburzeń bardzo często jest potrzebna kompleksowa diagnoza, która może normalnie trwać wiele tygodni. W Vedi Clinic oferujemy Pakiet Vedi – wszystkie konsultacje ze specjalistami możesz odbyć jednego dnia, w tej samej placówce. Szybko, profesjonalnie, i komfortowo. Zapraszamy do Vedi Clinic!