Przedwczesny wytrysk

Wczesny wytrysk – co to?

Przedwczesny wytrysk, wczesny lub szybki wytrysk u mężczyzny należy do grupy dysfunkcji seksualnych. Wytrysk przedwczesny pojawia się najczęściej u młodych, niedoświadczonych seksualnie mężczyzn i polega na szybkiej ejakulacji przy minimalnej stymulacji seksualnej. Mimo, że z reguły przedwczesny wytrysk występuje u młodszych mężczyzn, to przedwczesny wytrysk dotyczy całej populacji mężczyzn, i zdarzył się każdemu przynajmniej raz.

Szybki wytrysk u młodych mężczyzn nie jest od razu klasyfikowany do grupy dysfunkcji seksualnych, a raczej jest naturalnym rytuałem przejścia. Jednak gdy zbyt wczesny wytrysk zdarza się nagminnie, dawno po rozpoczęciu aktywności seksualnej, i negatywnie odbija się na jakości życia seksualnego – wtedy należy na poważnie podejść do problemu.

Przedwczesny wytrysk dotyczy ejakulacji która następuje przy minimalnej stymulacji seksualnej, albo tuż po rozpoczęciu stosunku seksualnego, albo nawet przed. Czasami zdarza się również wytrysk przedwczesny występujący w momencie, gdy erekcja penisa jest niewystarczająca do rozpoczęcia stosunku seksualnego. 

Zbyt wczesny wytrysk może budzić frustrację i niepokój przed stosunkiem. Uczucie braku kontroli wytrysku oraz brak możliwości odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego może negatywnie wpłynąć na poczucie wartości i pewność siebie mężczyzny. Aby jakość życia seksualnego była na dobrym poziomie, mężczyzna powinien być w stanie do jakiegoś stopnia kontrolować moment wytrysku. Natomiast, jeśli mężczyzna ma wrażenie że nie może w jakikolwiek sposób doprowadzić do opóźnienia wytrysku – może mieć problem z odbyciem stosunku seksualnego.

Jakie są przyczyny wytrysku przedwczesnego i czy można pozbyć się tego problemu? Czytaj dalej!

Przyczyny przedwczesnego wytrysku

Przyczyny przedwczesnego wytrysku można podzielić na 3 główne rodzaje: somatyczne, neurologiczne, oraz psychologiczne.

Przyczyny somatyczne dotyczą problemów natury fizycznej gdzie przedwczesny wytrysk współistnieje lub jest następstwem innych chorób. Do przyczyn zaburzeń wytrysku można zaliczyć choroby układu krążenia, takie jak nadciśnienie, czy np. cukrzycę lub nadczynność tarczycy. Często jednak zbyt wczesny wytrysk jest powodowany poprzez nieprawidłowości anatomiczne, lub choroby układu moczowo-płciowego. Do problemów powodujących przedwczesny wytrysk można zaliczyć zapalenie cewki moczowej, czy zapalenie lub przerost prostaty.

Zdecydowanie rzadziej, zbyt wczesny wytrysk jest skutkiem schorzeń czy nieprawidłowości neurologicznych. Naukowcy doszukują się związku między przedwczesny wytryskiem pierwotnym (przedwczesny wytrysk który towarzyszy mężczyźnie od rozpoczęcia aktywności seksualnej) a układem serotoninowym i aktywnością neurotransmiterów w komórkach mózgowych. Należy jednak pokreślić, że wytrysk przedwczesny pierwotny należy do rzadkich dysfunkcji seksualnych, i najczęściej powód przedwczesnego wytrysku zwykle jest o wiele prostszy.

Przyczyny wytrysku przedwczesnego związane z męską psychologią zdarzają się bardzo często, i wyjaśniają dlaczego wytrysk przedwczesny może pojawiać się i znikać. Najczęściej problemem jest stres w życiu, ale także lęk przed byciem ocenionym, lub frustracja związana z obawą że partnerka nie będzie zaspokojona seksualnie. Oczywiście zdarzają się przypadki, że przedwczesny wytrysk jest następstwem poważnej traumy którą należy przepracować z psychologiem lub psychoterapeutą.

Przedwczesny wytrysk zdarza się każdemu, jednak jeśli nie jest to jednorazowy przypadek który możemy połączyć ze zmęczeniem czy chwilowym stresem – nie należy go lekceważyć. Często, wytrysk przedwczesny pojawia się jako manifestacja innych chorób czy zaburzeń, dlatego diagnoza jego przyczyny i odpowiednie leczenie są bardzo istotne.

Co zrobić ze zbyt szybkim wytryskiem?

Jak postępować w przypadku przedwczesnego wytrysku? Przede wszystkim, jeśli przedwczesny wytrysk występuje na tyle często, że mężczyzna odczuwa spadek jakości życia seksualnego, należy skonsultować się ze specjalistą urologii. Nie ma powodów do wstydu czy obaw – urolog jest lekarzem odpowiedzialnym za zdrowie męskiego układu moczowo-płciowego i do problemu przedwczesnego wytrysku podchodzi z należytą uwagą i profesjonalizmem. Życie seksualne mężczyzny jest jedną ze sfer życiowych które pozwalają się realizować i utrzymać dobrą jakość życia, więc jakiekolwiek zaburzenia seksualne które negatywnie wpływają na to sferę trzeba traktować poważnie.

Lekarz urolog pomoże w koordynacji diagnozy i leczenia przedwczesnego wytrysku. Jeśli sam nie wykryje nieprawidłowości w układzie moczowo-płciowym, zleci konsultacje i badania z zakresu innych specjalizacji aby dojść do sedna problemu.

Czasami potrzebna jest pomoc psychologiczna. Wtedy, urolog może zalecić konsultacje u seksuologa, czy psychologa lub psychoterapeuty. Nie należy lekceważyć dysfunkcji seksualnych na tle psychologicznym, ponieważ jeśli nieleczone, mogą przerodzić się w zaburzenia seksualne które trwają latami. Specjalista pomoże przepracować problemy psychologiczne związane ze współżyciem, erekcją, czy wytryskiem a także przedstawi metody opóźnienia wytrysku, które mężczyzna może stosować przed lub w trakcie stosunku.

Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk

Czy oprócz leczenia farmakologicznego, czy wizyt u specjalisty istnieją metody opóźnienia wytrysku które można stosować w domu? Pytania pt. „Czy można ćwiczyć przedwczesny wytrysk?” pojawiają się często, zarówno w Internecie jak i w gabinetach lekarskich. Przede wszystkim zależy to od przyczyny przedwczesnego wytrysku. Jeśli wytrysk przedwczesny występujący u mężczyzny jest efektem stresu, niepokoju, czy nadmiernego podniecenia łatwiej będzie mu zastosować metody opóźnienia wytrysku, niż jeśli szybki wytrysk jest spowodowany nieprawidłową anatomią czy inną chorobą.

Przy braku chorób współistniejących skutecznym sposobem opóźnienia wytrysku podczas stosunku seksualnego jest wycofanie penisa z pochwy w momencie gdy odczuwalny jest zbliżający się wytrysk. Po wycofaniu członka ważne jest aby mężczyzna pozostał bez ruchu przez kilka albo kilkanaście sekund. Zaleca się także głębokie oddychanie przeponą i zaciskanie mięśni brzucha. Dopiero w momencie uspokojenia emocji, można wrócić do stosunku.

Niekiedy przedwczesny wytrysk następuje z powodu bardzo szybko osiągniętego podniecenia. W takich przypadkach aby ćwiczyć przedwczesny wytrysk, albo jego opóźnienie można zwolnić tempo zbliżenia. Jeśli ruchy podczas stosunku będą powolne i łagodne to podniecenie pojawi się stopniowo, efektywnie opóźniając wytrysk. Warto również pamiętać, że częste stosunki seksualne wpływają na wydłużenie czasu zbliżenia i opóźniają ejakulację.

Można również stosować maści czy kremy, które mają w swoim składzie lidokainę i prylokainę. Takie preparaty aplikowane na żołądź penisa około 15 minut przed stosunkiem mają właściwości znieczulające, co sprawia że członek jest mniej wrażliwy na stymulację, a wytrysk opóźnia się.

Chciałbyś zasięgnąć opinii eksperta? Borykasz się z przedwczesnym wytryskiem i nie wiesz jak sobie pomóc? Skorzystaj z pakietu diagnostycznego dostępnego w Vedi Clinic Warszawa. Zapraszamy na diagnozę i konsultacje u wybitnych specjalistów, którzy szybko i profesjonalnie znajdą przyczynę przedwczesnego wytrysku i pomogą Ci się z nim uporać.

pl_PL