Stulejka

Jak rozpoznać stulejkę?

Stulejka to schorzenie, które polega na utrudnieniu lub niemożności cofnięcia napletka na żołądź penisa. Istnieją dwa główne rodzaje stulejki: stulejka całkowita oraz stulejka częściowa. W przypadku stulejki całkowitej odprowadzenie napletka na żołądź penisa jest niemożliwe, natomiast w przypadku stulejki częściowej cofnięcie napletka jest możliwe, ale tylko w niewielkim stopniu. W większości przypadków stulejka występuje u niemowląt i małych dzieci, jednak może również dotknąć dorosłych mężczyzn. Zarówno stulejka całkowita jak i stulejka częściowa są poważnymi defektami i powinny być leczone przez lekarza urologa.

Rozpoznanie stulejki nie jest trudne, ponieważ objawy są dość charakterystyczne. Objawy stulejki to przede wszystkim trudności w odsłonięciu żołędzi penisa, ból i dyskomfort podczas oddawania moczu oraz trudności z higieną intymną. Przy zwężeniu ujścia napletka, nawet erekcja może być bolesna, dlatego zabiegi leczenia stulejki są powszechne i w szybki sposób pomagają pozbyć się bólu czy takich powikłań jak np. nawracające stany zapalne. W przypadku nawracających stanów zapalnych żołędzi penisa, warto skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny problemu.

Operacja stulejki – jak przebiega?

Na czym polega leczenie stulejki? Leczenie stulejki zależy od jej stopnia zaawansowania oraz od przyczyny schorzenia. Inaczej urolog podejdzie do stulejki częściowej, a inaczej będzie leczyć stulejkę pełną. W przypadku stulejki częściowej, stosuje się przede wszystkim odprowadzenie napletka oraz leki przeciwzapalne w celu zmniejszenia stanów zapalnych żołędzi penisa. W przypadku nawracających stanów zapalnych żołędzi, konieczne może być wykonanie zabiegu operacyjnego, mającego na celu usunięcie przyczyny problemu.

Do zabiegu operacyjnego stulejki kwalifikuje urolog. Zabieg operacyjny stulejki polega na wykonaniu tzw. obrzezania, czyli usunięciu części lub całego napletka. Zabieg ten wykonywany jest zwykle w znieczuleniu miejscowym, w warunkach ambulatoryjnych.

Do zabiegów usunięcia napletka zalicza się również plastykę stulejki lub plastykę wędzidełka. Plastyka stulejki polega na leczeniu chirurgicznym stulejki poprzez poszerzenie napletka, aby mężczyzna mógł go swobodnie zsunąć z żołędzi penisa. Do usunięcia stulejki może być również użyty zabieg chirurgiczny o nazwie plastyka wędzidełka. Ten zabieg chirurgiczny polega na nacięciu wędzidełka i zszycia go w taki sposób aby było dłuższe i mocniejsze.

Wszystkie zabiegi leczenia stulejki są wykonywane przez lekarza urologa w znieczuleniu miejscowym oraz w warunkach ambulatoryjnych. Po zabiegu pacjent musi przestrzegać zasad higieny intymnej oraz stosować okłady z lodem w celu zmniejszenia bólu i obrzęku. Po plastyce stulejki i wędzidełka, czas rekonwalescencji to około 3-4 tygodnie.

Nieleczona stulejka – czym grozi?

Nieleczona stulejka może prowadzić do poważnych powikłań. W przypadku nawracających stanów zapalnych żołędzi penisa, może dojść do zakażeń dróg moczowych oraz do powstania stanów zapalnych gruczołu krokowego, co jest częstym powikłaniem stulejki. Nieleczone stany zapalne dróg moczowych są bardzo poważne, i w przypadku infekcji bakteryjnych mogą zostać przeniesione na partnerkę nieleczonego mężczyzny. Nieleczona stulejka może również prowadzić do powstania torbieli napletka oraz do trudności z oddawaniem moczu. W skrajnych przypadkach, niestosowanie leczenia stulejki może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, w tym do rozwoju nowotworów.

Niestety mężczyźni często wstydzą się pójść do urologa z problemem stulejki. Jednak nie ma się czego wstydzić! Leczeniem stulejek zajmuje się urolog, który jest przyzwyczajony do ich widoku i najczęściej przeprowadza kilka zabiegów usunięcia stulejki w tygodniu. Biorąc pod uwagę poważne powikłania, które mogą się pojawić, jak i potencjalne nawracające stany zapalne, naprawdę lepiej poddać się prostemu zabiegowi usunięcia stulejki.

Do zabiegu operacyjnego stulejki nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy wziąć prysznic przed wizytą i założyć wygodną, oddychającą bieliznę.

Szukasz sprawdzonego, dyskretnego miejsca gdzie możesz umówić się na konsultację urologiczną z wybitnymi specjalistami? Zapraszamy do Vedi Clinic!