Stulejka
Czym jest stulejka?
Stulejka jest wrodzonym lub nabytym defektem penisa. To dolegliwość, którą charakteryzuje zwężenie lub zrost skóry napletka na końcu prącia, uniemożliwiające swobodne odsłonięcie żołędzi poprzez odprowadzenie napletka do rowka zażołędnego. Jest to stosunkowo częste schorzenie, szczególnie u dzieci, ale może występować również u dorosłych mężczyzn. W dorosłym życiu mężczyzny problemy z napletkiem mogą wywierać ogromny wpływ na jego zdrowie psychiczne i ogólne samopoczucie.
Stulejka może powodować silny ból w czasie stosunku płciowego lub w momencie zakładania prezerwatywy, problemy z potencją, oraz utrudnione oddawanie moczu. Dodatkowo, stulejka może prowadzić do stanów zapalnych napletka, ponieważ znacząco utrudnia utrzymanie higieny narządów płciowych. Napletek może zbierać resztki moczu, spermy, czy łoju, co tworzy idealne środowisko do rozwoju bakterii, a co za tym idzie stanów zapalnych. Jest to niebezpieczne nie tylko dla mężczyzny cierpiącego na stulejkę, ale również dla jego partnerki bądź partnera, ponieważ te infekcje bakteryjne mogą zostać przeniesione drogą płciową.
Rodzaje stulejki
Stulejka może mieć różne rodzaje w zależności od przyczyny jej wystąpienia. Najczęstszymi rodzajami stulejki są:
- Stulejka wrodzona (stulejka fizjologiczna) – w przypadku stulejki fizjologicznej stulejka rozpoczyna się w wieku dziecięcym. U dzieci, stulejka fizjologiczna najczęściej rozwiązuje się sama, jednak jeśli nie była ona leczona prawidłowo, potencjalnie może dokuczać mężczyźnie przez wiele lat.
- Stulejka nabyta (stulejka patologiczna) – czyli stulejka która powstała w skutek nieodpowiedniej higieny narządów płciowych, czy stanów zapalnych napletka.
Dodatkowo, można wyróżnić dwa rodzaje stulejki w zależności od tego jak bardzo zasłonięty jest żołądź prącia podczas wzwodu penisa:
- Stulejka całkowita – w przypadku stulejki całkowitej napletek w pełni zasłania żołądź prącia przez co odprowadzenie napletka do rowka zażołędnego jest niemożliwe, nawet w stanie spoczynku penisa.
- Stulejka częściowa – w przypadku stulejki częściowej żołądź penisa w stanie wzwodu można odsłonić tylko częściowo.
Jakie są przyczyny stulejki?
Przyczyny stulejki mogą być różne i zależą od jej rodzaju. Stulejka wrodzona, znana również jako stulejka fizjologiczna, która występuje u niemowląt i małych dzieci, jest wynikiem naturalnego procesu dojrzewania skóry napletka. Według ekspertów około 96% chłopców ma problem stulejki fizjologicznej. W przypadku stulejki fizjologicznej, skóra ta zazwyczaj rozwija się wraz z wiekiem dziecka i stulejka zanika w większości przypadków do czasu, gdy dziecko osiągnie 3-4 lata. To sprawia, że u dzieci leczenie stulejki najczęściej nie jest konieczne.
Stulejka patologiczna, występująca u dorosłych mężczyzn, może być spowodowana przez różne czynniki. Jedną z najczęstszych przyczyn jest niewłaściwa higiena intymna, która prowadzi do stanów zapalnych skóry napletka i bliznowacenia, co z kolei może prowadzić do zwężenia lub zrostów skóry napletka. Związane z napletkiem stany zapalne u dorosłych mężczyzn trzeba traktować poważnie, ponieważ mogą one prowadzić do trudności ze współżyciem, czy nawet zostać przeniesione na partnera seksualnego. Dodatkowo, jeśli stulejka nabyta nie jest leczona przez dłuższy czas – może doprowadzić do zmian nowotworowych w okolicach prącia. Częstym powodem stulejki patologicznej są też infekcje, takie jak choroby weneryczne.
Dodatkowo, stulejka patologiczna może być spowodowana przez urazy, takie jak urazy mechaniczne lub operacyjne, które prowadzą do powstania blizn i zwężenia skóry napletka. Często też występuje u mężczyzn z cukrzycą, którzy mają skłonność do stanów zapalnych skóry napletka. Patologiczną stulejkę trzeba konsultować z lekarzem urologiem, który zaplanuje odpowiednie leczenie chirurgiczne.
W przypadku stulejki patologicznej, ważne jest, aby zidentyfikować jej przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie, aby zapobiec poważniejszym problemom zdrowotnym w przyszłości. Regularna higiena intymna, a także unikanie niebezpiecznych zachowań seksualnych, takich jak kontakty z osobami zarażonymi chorobami wenerycznymi, mogą pomóc w zapobieganiu stulejce patologicznej.
Należy podkreślić że stulejka patologiczna nie ustępuje samoistnie i wymaga odpowiedniego leczenia pod okiem urologa. Dodatkowo, nieleczona stulejka może manifestować się jako zapalenie żołędzi, niemożność oddawania moczu, czy problemy ze wzwodem.
Leczenie stulejki
Do leczenia stulejki należy zaangażować urologa, który będzie mógł pomóc w diagnozie i zaplanować odpowiednie leczenie.
Do metod leczenia stulejki zaliczamy plastykę stulejki lub wędzidełka, oraz obrzezanie. Zarówno plastyka stulejki, jak i plastyka wędzidełka są zabiegami chirurgicznymi wykonywanymi przez urologa w znieczuleniu miejscowym, w warunkach ambulatoryjnych.
W Vedi Warszawa zabieg usuwania stulejki u dorosłych polega na poszerzeniu napletka, aby mężczyzn mógł go swobodnie zsunąć z żołędzi, zarówno w stanie spoczynku, jak i podczas wzwodu. Jeśli napletek jest bardzo uszkodzony, przez widoczne zbliznowacenia, urolog może podjąć decyzję o obrzezaniu, czyli całkowitym usunięciu napletka.
Plastyka wędzidełka również może być zaliczona do metod leczenia stulejki. Ten zabieg polega na wydłużeniu wędzidełka poprzez jego nacięcie, a następnie zszycie w taki sposób aby zostało wydłużone i wzmocnione.
Stulejka leczenie domowe
Podczas leczenia stulejki należy przede wszystkim pozostać pod opieką lekarza urologa. Jakiekolwiek domowe sposoby na stulejkę mogą nie tylko nie przynieść oczekiwanych rezultatów, ale nawet pogorszyć stan napletka.
Na forach internetowych często spotyka się pomysły „treningu napletka” polegające na agresywnym ściąganiu napletka z żołędzi np. podczas kąpieli. Podkreślamy, że jest to zachowanie bardzo niebezpieczne! Może prowadzić do otarć, pęknięcia skóry napletka, krwawienia, czy wdania się zakażenia. U mężczyzn stulejkę leczy tylko i wyłącznie lekarz urolog, najczęściej korzystając z metod chirurgicznych opisanych powyżej.
Nie jesteś pewien jaki sposób leczenia trzeba podjąć w Twoim przypadku? Umów się na konsultacje w Vedi Clinic.
Dowiedz się więcej o stulejce: