Przedwczesny wytrysk – co to?

Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 przedwczesny wytrysk charakteryzuje się niezdolnością do opóźnienia wytrysku wystarczającego do osiągnięcia satysfakcji ze stosunku seksualnego. Zjawisko przedwczesnego wytrysku pojawia się przed lub natychmiast po rozpoczęciu zbliżenia. Może również występować w sytuacji wzwodu który nie jest wystarczający aby doszło do penetracji.

Diagnozę można postawić w przypadku pacjentów spełniających ogólne kryteria dysfunkcji seksualnych, do których należą:

  • Czas trwania zaburzenia czy trudności wynosi minimum 6 miesięcy
  • Brak zdolności osoby do uczestniczenia w zaspokajających dla niej związkach seksualnych
  • Zaburzenia organiczne (np. uszkodzenie czy dysfunkcja mózgu), zaburzenia psychiczne, endokrynologiczne, choroby somatyczne (związane z objawami fizycznymi), jak i zażywanie leków są wykluczone jako powód tej dysfunkcji seksualnej

Przedwczesny wytrysk może powodować frustrację, albo nawet lęk przed stosunkiem. Świadomość braku możliwości zaspokojenia partnerki lub partnera budzi niepokój i stres, które tylko potęgują problemy ze wzwodem i zbyt szybką ejakulację.

 Zaburzenia wytrysku – u kogo występują?

Oczywiście mężczyźni którzy dopiero co przeszli inicjację seksualną mogą mieć problem z przedwczesnym wytryskiem który jest kompletnie naturalny i rozwiąże się z wiekiem. Ogólnie, zaburzenia wytrysku są bardzo powszechne. Z problemem przedwczesnego wytrysku boryka się około 20-30% populacji mężczyzn. Większą część tej liczby stanowią mężczyźni którym czasami zdarza się borykać z problemem przedwczesnej ejakulacji lub osoby które mają tzw. przedwczesny wytrysk rzekomy. To oznacza, że są to osoby całkowicie zdrowe które nie są usatysfakcjonowanie z długości stosunku, najczęściej z powodu nierealnych oczekiwań, lub braku wiedzy na temat męskiej fizjologii seksualnej.

Natomiast, aby mówić o występowaniu zaburzeń somatycznych przedwczesnego wytrysku, które są zaburzeniami dotyczącymi całego życia należy uzyskać diagnozę od specjalisty urologii. Te zaburzenia są o wiele rzadsze i występują tylko u 5-10% populacji mężczyzn.

Rodzaje wytrysku przedwczesnego

Rozróżnia się kilka rodzajów przedwczesnego wytrysku: przedwczesny wytrysk pierwotny, przedwczesny wytrysk wtórny, oraz wytrysk przedwczesny rzekomy. Przedwczesny wytrysk pierwotny występuje przez cale życie mężczyzny, począwszy od jego inicjacji seksualnej. Do wytrysku nasienia dochodzi zawsze lub prawie zawsze jeszcze przed penetracją partnerki, lub w ciągu 1 minuty od rozpoczęcia penetracji pochwy. Mężczyzna nie może opóźnić wytrysku, a aspekty przedwczesnego wytrysku prowadzą do negatywnych emocji takich jak niepokój, stres, frustracja, oraz unikanie aktywności seksualnej.

Przedwczesny wytrysk wtórny jest nabyty w trakcie życia mężczyzny. Objawia się tym, że do wytrysku nasienia dochodzi o wiele szybciej, niż podczas wcześniejszego funkcjonowania seksualnego. Przedwczesny wytrysk wtórny może pojawiać się podczas stresującej sytuacji, i następnie znikać i nie manifestować się przez długi okres czasu. Tutaj decyzja o podjęciu leczenia zależy od częstotliwości wystąpienia przedwczesnego wytrysku oraz od odczuć mężczyzny. Jeśli mężczyzna jest w stanie sam zarządzić swoim problemem przedwczesnego wytrysku poprzez ćwiczenia uspokajające, lepsze zarządzanie stresem, wizyta u specjalisty może nie być konieczna.

Dodatkowo, czasami specjaliści mogą określić, że mężczyzna cierpi na tzw. wytrysk przedwczesny rzekomy. To rozpoznanie oznacza, że mężczyzna jest przekonany że wytrysk następuje u niego zbyt wcześnie, jednak w rzeczywistości zaburzenia przedwczesnego wytrysku nie występują. Wytrysk przedwczesny rzekomy najczęściej jest spowodowany nierealnymi oczekiwaniami które mężczyźni sami przed sobą stawiają. Możliwe, że jest to spowodowane oglądaniem filmów pornograficznych, gdzie stosunek sprawia wrażenie niemającego końca. Z tego powodu mężczyzna może uważać, że również powinien móc utrzymać erekcję i powstrzymać się od szczytowania przez bardzo długi czas. W rzeczywistości nie jest to ani wymagane przez partnerkę, ani możliwe z fizjologicznego punktu widzenia.

Przyczyny przedwczesnego wytrysku

Dlaczego niektórzy mężczyźni borykają się z problemem przedwczesnego wytrysku, a inni nigdy nie mieli tego problemu? Do tego problemu najczęściej podchodzi się w bardzo szeroki sposób, ponieważ może on mieć podłoże neurologiczne, urologiczne, endokrynologiczne, czy być skutkiem przyjmowanych leków.

Jak w wielu innych przypadłościach, możemy szukać przyczyny w predyspozycjach genetycznych i neurobiologicznych. Szczególnie pierwotny przedwczesny wytrysk może być uwarunkowany genetycznie, z powodu nieprawidłowości w aktywności substancji przekaźnikowych w neuronach (komórkach mózgu). Specjaliści doszukują się m.in. związku między przedwczesnym wytryskiem a układem serotoninowym.

Przedwczesny wytrysk ma również wiele wspólnego z problemami psychologicznymi. Bardzo częstą przyczyną przedwczesnego wytrysku są po prostu złe doświadczenia seksualne, albo lęki (przed wieloma rzeczami, np. zbliżeniem, bliskością, odrzuceniem, ciążą, brakiem akceptacji itp.).

Leczenie przedwczesnego wytrysku

Przebieg leczenia przedwczesnego wytrysku zależy od przyczyny tego zaburzenia. Przedwczesny wytrysk ma wiele potencjalnych przyczyn, dlatego plan leczenia jest indywidualny i w zależności od przyczyny, można zaproponować pacjentowi różne metody. Diagnozę i leczenie rozpoczyna się od wykluczenia i ewentualnego wyleczenia potencjalnych przyczyn somatycznych, następnie przechodzi się do przyczyn psychologicznych, jeśli takowe istnieją.

Często, aby przedwczesny wytrysk skutecznie wyleczyć należy przede wszystkim pozostać pod opieką urologa, który jest specjalistą w zakresie dysfunkcji związanych z układem moczowo-płciowym. Ten specjalista określi czy trudności z przedwczesnym wytryskiem są związane z chorobą układu, np. problemem z prostatą, czy zapaleniem dróg moczowych, i będzie mógł wdrożyć adekwatne leczenie. Dodatkowo, urolog będzie mógł zlecić badania czy konsultacje które wskażą aspekty przedwczesnego wytrysku, potencjalnie spowodowane przez inne schorzenia.

Urolodzy często słyszą pytania „A czy na przedwczesny wytrysk dapoksetyna pomoże?”. Leczenie farmakologiczne jest jedną z potencjalnych terapii, i rzeczywiście dapoksetyna jest lekiem z potwierdzoną skutecznością w opóźnieniu wytrysku. Jednak należy najpierw wykluczyć jakiekolwiek inne zaburzenia które mogą powodować przedwczesny wytrysk.

W Vedi Clinic przeprowadzamy kompleksową diagnozę, gdzie uwzględniamy wszystkie możliwe aspekty przedwczesnego wytrysku. Możesz skorzystać z pakietu Vedi, który pozwala na umówienie wszystkich wizyt ze specjalistami tego samego dnia. To oznacza szybką i wygodną diagnozę obejmująca wszystkie aspekty przedwczesnego wytrysku!

pl_PL