CURVATURE OF THE PENIS, DO YOU NEED TO WORRY?

Some of the most common problems with sex among men include impotence, przedwczesny wytrysk oraz curvature of the penis. W przeciwieństwie do zaburzeń erekcji i wytrysku przedwczesnego, skrzywienie penisa u większości mężczyzn nie jest uznawane za dysfunkcję seksualną – tak naprawdę całkowicie proste penisy są względnie rzadkie. Jednak jeżeli skrzywieniu męskiego przyrodzenia towarzyszy ból lub zmniejszona twardość erekcji należy zacząć się martwić. Mogą to być początkowe objawy choroby Peyroniego.

curvature of the penis

Co powoduje skrzywienie penisa?

Potencjalnych przyczyn skrzywienia penisa jest wiele. Jeżeli skrzywienie jest niewielkie i nie przysparza mężczyźnie problemów w sferze seksualnej nie należy się nim przejmować – to całkowicie normalne, że penis może być trochę zagięty w górę, w dół lub nawet w bok.

Kolejną możliwą przyczyną skrzywienia penisa jest choroba Peyroniego. Na skutek tej choroby pojawia się miejscowe zgrubienie penisa, często nazywane potocznie płytką lub blaszką. Zgrubienie to sprawia, że penis w trakcie wzwodu wykrzywia się pod nienaturalnym kątem. Powstałe zgrubienie w istocie jest tkanką bliznowatą w obrębie osłonki białawej trzonu penisa, a jej powstawanie przeważnie jest wynikiem niezauważalnych w początkowym stadium choroby mikrourazów. Niestety choroba Peyroniego przeważnie jest progresywna i wcześniej czy później wymagać będzie konsultacji urologicznej.

Skrzywienie penisa może pojawić się również ze względu na złamanie penisa – czyli występujące na skutek urazu pęknięcie błony białawej ciał jamistych. Do tego typu uszkodzenia dochodzi najczęściej w trakcie intensywnego stosunku seksualnego. W przypadku tego urazu konieczna jest kontrola urologiczna oraz wskazana jest ocena stopnia uszkodzenia ciał jamistych w badaniu obrazowym. Najczęściej stosowane badanie obrazowe wykonywane w tym celu to badanie USG Doppler penisa.

Jak wyleczyć chorobę Peyroniego?

Do tej pory jedynymi dostępnymi metodami leczenia choroby Peyroniego były operacje chirurgiczne oraz farmakoterapia. Niestety ponieważ leczenie chirurgiczne niesie za sobą duże ryzyko powikłań, a farmakoterapia (np. witaminą E lub sterydami w formie iniekcji) u większości mężczyzn nie przynosi pożądanych rezultatów, pacjenci często wcale nie podejmują leczenia.

Na szczęście w ostatnich latach coraz łatwiejszy staje się dostęp do rewolucyjnej metody leczenia ESWT (z ang. Extracorporeal Shock Wave Therapy), która wykorzystuje fale uderzeniowe do celów medycznych, w tym także do leczenia właśnie choroby Peyroniego. Skuteczność terapii ESWT w leczeniu choroby Peyroniego, została potwierdzona przez wiele badań klinicznych. Metoda ta znajduje się w wytycznych Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (EAU) odnośnie leczenia choroby Peyroniego i jest rekomendowana przez ekspertów specjalizujących się w leczeniu męskich dysfunkcji seksualnych. Terapia odbywa się w warunkach ambulatoryjnych i w zależności od nasilenia schorzenia obejmuje od 4 do 6 nieinwazyjnych zabiegów, które odbywają się w odstępach 7-10 dniowych.

Categories of entries

Sign up for a consultation

OUR SPECIALISTS
provide you with assistance
English (UK)