WHAT IS PENIS FRACTURE?
WHAT IS PENIS FRACTURE?
Złamanie penisa jest dość rzadkim urazem i stanowi około 1-2% uszkodzeń prącia. Ta kontuzja budzi wiele wątpliwości już przez samo określenie „złamanie prącia”, ponieważ pojawia się pytanie, jak można złamać część ciała, która nie ma kości? Tymczasem złamanie penisa polega na pęknięciu błony białawej, pokrywającej ciała jamiste, które podczas wzwodu wypełniają się krwią. Zazwyczaj do takiego przerwania błony może dojść podczas stosunku płciowego lub podczas masturbacji. Są jednak przypadki uszkodzeń mechanicznych, takich jak uderzenie penisa ciężkim przedmiotem czy upadek, podczas których może również dojść do złamania prącia. Jednak stanowią one rzadkość, wśród tego typu urazów penisa.
Czym się objawia złamanie prącia?
W chwili kiedy tkanka penisa pęka mężczyzna najczęściej może usłyszeć dźwięk pęknięcia (trzaśnięcie), po chwili pojawia się widoczny obrzęk, członek zazwyczaj w krótkim czasie zmienia kolor na sinofioletowy. Symptomom tym towarzyszy bardzo silny ból, jak również natychmiastowe ustąpienie erekcji. Mogą pojawić się też problemy z oddawaniem moczu. Mężczyzna, który podejrzewa złamanie penisa powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza urologa, lekarza pierwszego kontaktu lub na izbę przyjęć, w zależności od najszybszej możliwości. Im szybciej zostanie udzielona pomoc, tym lepsze rokowania.
Złamanie penisa – najczęstsze sytuacje , w których może do tego dojść?
Jeśli chodzi o najczęstsze sytuacje, których skutki mogą spowodować złamanie prącia, są to bez wątpienia niektóre pozycje seksualne. Do najbardziej „niebezpiecznych” należą: „na jeźdźca” lub pozycja w której mężczyzna podczas penetracji stoi za kobietą oraz pozycja stojąca. Warto też wspomnieć, że często do złamań dochodzi podczas zbyt intensywnej masturbacji.
Jakie mogą być konsekwencje złamania penisa?
Złamanie penisa nierzadko może być przyczyną zaburzeń erekcji. Aby skutecznie leczyć ten problem, konieczna jest profesjonalna diagnostyka uszkodzeń powstałych na skutek urazu. Głównym badaniem diagnostycznym stosowanym w diagnostyce pourazowych zaburzeń erekcji jest Penile Doppler ultrasound, czyli badanie ultrasonograficzne ciał jamistych penisa wraz z naczyniami doprowadzającymi i odprowadzającymi z i do nich krew. To badanie wykonywane jest przez lekarza angiologa lub radiologa za pomocą techniki Dopplerowskiej. W trakcie badania USG Doppler prącia oceniany jest stan ciał jamistych oraz naczyń doprowadzających i odprowadzających krew z i do prącia, wykonywana jest również pośrednia ocena stanu mięśniówki gładkiej oraz funkcji śródbłonka. USG penisa wykonywane jest w dwóch etapach, w stanie spoczynku penisa, a następnie w trakcie farmakologicznie wywołanej erekcji. Procedura nie wymaga wcześniejszego przygotowania pacjenta i jest bezbolesna.