WHAT CAUSES PERINEAL PAIN AND HOW TO GET RID OF IT?
WHAT CAUSES PERINEAL PAIN AND HOW TO GET RID OF IT?
Ból krocza jest jednym z najbardziej charakterystycznych i zarazem najbardziej nieprzyjemnych objawów zapalenia prostaty. Choroba ta najczęściej pojawia się u mężczyzn pomiędzy 18, a 50 rokiem życia. Należy też zaznaczyć, że są dwie postacie zapalenia prostaty: ostra i przewlekła. Ostre zapalenie prostaty charakteryzuje się nagłym i intensywnym przebiegiem, z występowaniem wyraźnych oraz bolesnych objawów. Natomiast przewlekłe zapalenie stercza wyróżnia się dłuższym czasem trwania choroby oraz mniejszą intensywnością objawów, ale jest niestety schorzeniem nawracającym. Dość często ostre zapalenie może zamienić się w przewlekłe nawracające. Schorzenie przewlekłe może utrzymywać się od kilku miesięcy do wielu lat. Przyczyną zapalenia prostaty są najczęściej infekcje bakteryjne i wirusowe. Obie odmiany tej choroby wymagają natychmiastowej interwencji lekarza urologa i podjęcia odpowiedniego leczenia.
Czy ból krocza to jedyny objaw zapalenia gruczołu krokowego?
Ból krocza, zarówno w przypadku ostrego jak i przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego, jest najczęstszym objawem, ale nie jedynym. W sytuacji ostrego zapalenia stercza najczęściej pojawić się może:
- Zwiększona temperatura ciała (gorączka)
- Wymioty i/lub biegunka
- Problemy z oddawaniem moczu
- Ból jądra, najądrza
- Ból podbrzusza.
Jeśli chodzi o najbardziej charakterystyczne objawy dla przewlekłego zapalenia prostaty, należeć do nich będą:
- Ból krocza
- Ból jąder
- Ból podbrzusza
- Problemy z mikcją oraz
- Znaczne obniżenie nastroju
Przewlekłe zapalenie, ze względu na długotrwałe utrzymywanie się objawów, ma w większości przypadków konsekwencje w sferze psychicznej mężczyzny. Powtarzający się i utrzymujący ból krocza utrudnia codzienne funkcjonowanie oraz współżycie seksualne, co może prowadzić nie tylko do pogorszenia samopoczucia, ale w niektórych przypadkach nawet do depresji oraz zaburzeń erekcji. Dlatego wyżej wymienionych objawów absolutnie nie powinno się lekceważyć! Panowie, którzy zaobserwują u siebie symptomy, mogące świadczyć o zapaleniu prostaty, szczególnie najbardziej charakterystyczny ból krocza, powinni zgłosić się do urologa.
Ból krocza – jakie są możliwości leczenia?
Pierwszym krokiem przy podjęciu leczenia zapalenia prostaty powinna być profesjonalna diagnostyka, określająca przyczynę choroby np. Test 4 szklanek Mearesa Stameya. W wielu przypadkach odpowiednią i często efektywną metodą leczenia przewlekłego zapalenia stercza jest ESWT therapy (z ang. Extracorporeal Shock Wave Therapy). Jest to metoda polegająca na wykorzystaniu akustycznych fal uderzeniowych, które są aplikowane podczas zabiegu w okolicach krocza pacjenta. W wyniku ich działania poprawione zostaje znacznie ukrwienie prostaty, tym samym zmniejszając ból krocza i występowanie innych objawów chorobowych. Całkowite leczenie to 4 cotygodniowe sesje, każda trwająca około 20 minut. Metoda jest bezpieczna, bezinwazyjna i bardzo efektywna.