POLSKA OBYCZAJOWOŚĆ SEKSUALNA

Od 1997 roku prof. dr hab. n. hum. Zbigniew Izdebski co 5 lat przeprowadza cykliczne badania seksualności Polaków. Ostatnio ukazał się raport dotyczący badania „Seksualność Polaków 2017”, które zostało przeprowadzone na przełomie grudnia 2016 r. i stycznia 2017, wzięło w nim udział 2500 osób.

polska obyczajowosc seksualna

Rola seksu oraz masturbacji

Okazuje się, że dla 40 % ankietowanych osób seks w ich życiu jest zdecydowanie istotny lub dość istotny, jest to bardzo ważny obszar szczególnie dla osób w wieku 30 a 49 lat, ponieważ aż 60 % z nich odpowiedziało twierdząco na zadane pytanie. Niestety aż 35 % uczestników badania uważa, iż nie potrzebuje seksu w ogóle. Aż dla 37 % osób powyżej 50 roku życia seks jest zupełnie nieistotny, a niezbyt istotny dla 19 % To co natomiast może cieszyć, to fakt, że 42 % dorosłych Polaków jest zadowolonych ze swojego życia seksualnego i tutaj również największe zadowolenie deklarują badani pomiędzy 30 a 49 rokiem życia. Raport ujawnił także, że kobiety są mniej zadowolone ze swoich kontaktów seksualnych niż mężczyźni oraz iż sama aktywność seksualna spadła od roku 1997, w którym swoją aktywność deklarowało 86 % osób, a w 2017 roku już tylko 76 %

Prof. dr hab. n. hum. Zbigniew Izdebski podzielił się również bardzo ciekawym wnioskiem dotyczącym masturbacji. Okazuje się, że masturbuje się 37 % Polaków, z czego 47 % stanowią mężczyźni. W przeszłości takie doświadczenia potwierdzało 31 % osób badanych. Jednak na pytanie dotyczące pozytywnego wpływu masturbacji na poznanie swojego ciała i swoich potrzeb, twierdząco odpowiedziało 49 % osób, co jest dość ciekawe biorąc pod uwagę, że tylko 37 % osób przyznaje się obecnie do masturbacji. Zgodnie z raportem aż 32 % Polaków nigdy nie masturbowało się.

Edukacja seksualna

Bardzo ważnym wynikiem badania jest fakt, że Polacy zdecydowanie popierają edukację seksualną. Większość osób badanych wyraża poparcie dla takiej edukacji w szkołach i nie ma tutaj szczególnych różnic pokoleniowych dotyczących takiego poglądu. Niestety pomimo tak powszechnej akceptacji, edukacji seksualnej w polskich szkołach wciąż jest mało. To martwi, ponieważ sfera seksualna w życiu każdego człowieka jest niezmiernie ważna i ma ogromny wpływ na inne sfery życia, poczynając od zdrowotnej, a na społeczno-ekonomicznej kończąc. Dlatego świadomość seksualna powinna być kształtowana już w szkołach, ponieważ ma ona ogromne znaczenie w życiu dorosłych Polaków, co wyraźnie pokazują badania.

VEDI CLINIC Klinika dla Mężczyzn w 2016 roku we współpracy z HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty również opublikowała raport dotyczący seksualności polskich mężczyzn.

Kategorie wpisów

Zapisz się na konsultację

NASI SPECJALISŚCI
udzielą Ci pomocy