MOVEMBER 2017

Z początkiem listopada, powróciła kolejna już edycja akcji Movember. Jest to kampania społeczna zapoczątkowana w Australii w 2003 roku, której zadaniem jest podniesienie świadomości społecznej na temat problemów zdrowotnych mężczyzn. Akcja skupia się wokół profilaktyki raka prostaty oraz nowotworu jąder.

 

Dlaczego wąsy są symbolem Movember?

Charakterystycznym elementem akcji Movember są wasy, również sama nazwa Movember pochodzi z kompilacji słów “moustache” czyli „wąsy” i “november” czyli „listopad”. Zazwyczaj osoby z bujnym wąsem są lepiej rozpoznawalne, skupiają uwagę i prowokują do rozmowy. Propagatorzy akcji Travis Garone i Luke Slattery, zadali swoim znajomym pytanie: „Czy jesteś wystarczająco męski, by być moim kolegą?”, zwracając ich uwagę na wąsy. Tak rozpoczęła się cała akcja. Kolejne osoby zaczęły zapuszczać wąsy, rozmawiać ze znajomymi, jednocześnie promując akcję. Spontaniczna zabawa kilku znajomych, przemieniła się w międzynarodową kampanie społeczną, wspieraną przez sportowców, dziennikarzy czy celebrytów na całym świecie. W Polsce kampania Movember jest obecna od 2014 roku.

Cel akcji Movember

Głównym celem Movember jest zachęcenie mężczyzn do rozmowy na temat roli badań profilaktycznych. Większość wcześnie wykrytych nowotworów ma dość dobre rokowania. Organizatorzy akcji przekonują mężczyzn, że powinni znać historię zachorowań na raka w swojej rodzinie, wykonywać regularnie badania profilaktyczne i starać się prowadzić zdrowy tryb życia. W zeszłorocznej edycji, w kilkunastu miastach Polski udało się przebadać ponad 1300 mężczyzn pod kątem raka jader, wykonując USG jąder. Szesnastu z nich zgłosiło się na badanie, nie wiedząc, że chorują na raka. Szybka diagnoza i informacja o metodach leczenia pomogła im zwyciężyć w walce z nowotworem! Rak jąder najczęściej występuje osób młodych w przedziale wiekowym 32-44 lat. W ramach akcji Movember, zachęca się mężczyzn do wykonywania tego właśnie badania. W VEDI CLINIC można wykonać USG Doppler, które jest nieinwazyjną i bezbolesną metodą diagnostyki. Badanie wykonuje urolog i nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta

Movember 2017- Teraz Twoja Kolej!

W tym roku Movember będzie działać jeszcze prężniej niż w poprzednich latach. Organizatorzy, dzięki nabytemu już doświadczeniu z poprzednich lat, starają się rozszerzać działalność, by dotrzeć to jeszcze większej rzeszy mężczyzn. Oprócz zapuszczania wąsów, można włączyć się do akcji poprzez promowanie Movember w domach, w środowisku pracy u wśród znajomych. Diagnostyka i wczesne wykrycie nowotworu, pomaga pokonać chorobę w prawie 99%. A czy Ty jesteś wystarczająco męski, by być moim kolegą?

 

Kategorie wpisów

Zapisz się na konsultację

NASI SPECJALISŚCI
udzielą Ci pomocy