KRÓTKIE WĘDZIDEŁKO NAPLETKOWE – NA CZYM POLEGA PROBLEM? JAK WYGLĄDA ZABIEG?
KRÓTKIE WĘDZIDEŁKO NAPLETKOWE – NA CZYM POLEGA PROBLEM? JAK WYGLĄDA ZABIEG?
Wędzidełko napletkowe to cieniutki, niewielki kawałek tkanki, który łączy żołądź penisa z napletkiem. Zazwyczaj długość wędzidełka pozwala mężczyźnie na całkowite, swobodne odciągniecie napletka z żołędzi, zdarza się jednak, że wędzidełko napletkowe jest za krótkie i podczas odciągania napletka pojawiać się może ból i dyskomfort.
Krótkie wędzidełko napletkowe – jakie mogą być konsekwencje?
Krótkie wędzidełko napletkowe to wada anatomiczna, która jest wrodzona. To znaczy, że defekt ten jest od urodzenia. Natomiast najczęściej zauważany jest dopiero u chłopców w wieku dojrzewania. Problem ten jest dość poważny, ponieważ zazwyczaj wymaga operacji chirurgicznej. Może też powodować duży dyskomfort mężczyzny w życiu codziennym oraz szczególnie w życiu intymnym. Ze względu na krótkie wędzidełko napletkowe mężczyzna często odczuwa silny ból podczas współżycia seksualnego, zdarza się nawet, że wędzidełko może zostać naderwane. W takich przypadkach konieczna jak najszybsza interwencja lekarza. Mężczyzna, który doświadczył takiego zdarzania powinien jak najszybciej zgłosić się do urologa, chirurga lub do szpitala na ostry dyżur, jeżeli krwawienie samoistnie nie ustąpi w krótkim czasie. Naderwane lub pęknięte wędzidełko napletkowe będzie zrastać się nieprawidłowo, mogą też pojawić się blizny. Dlatego w przypadku uszkodzenia wędzidełka, konieczna jest interwencja lekarska. W takich przypadkach najlepiej przeprowadzić operację plastyki wędzidełka.
Krótkie wędzidełko napletkowe – na czym polega zabieg jego plastyki?
W przypadku, kiedy wędzidełko napletkowe jest za krótkie, lekarze urolodzy zalecają przeprowadzenie operacji plastyki wędzidełka, inaczej nazywanej frenuloplastyką. Jest to zabieg mający na celu wydłużenie wędzidełka. Plastyka wędzidełka to nieskomplikowana procedura chirurgiczna, która wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych, to oznacza, że Pacjent, który poddaje się temu zabiegowi, nie wymaga hospitalizacji.
Podczas zabiegu chirurg nacina wędzidełko, następnie zszywa je w odpowiedni sposób, dzięki czemu wędzidełko napletkowe wydłuża się i wzmacnia. Zabieg jest dość krótki i mężczyzna po wykonaniu plastyki może zostać wypisany do domu. Plastyka wędzidełka wymaga natomiast kilkutygodniowej rekonwalescencji, podczas której przez okres około 3-4 tygodni mężczyzna powinien powstrzymać się od współżycia oraz powinien szczególnie zadbać o higienę intymną. Zabieg jest bardzo skuteczny i zazwyczaj zupełnie bez powikłań, natomiast jak każda operacja chirurgiczna, nie jest pozbawiony jakiegokolwiek ryzyka, dlatego tak ważne jest aby został wykonany przez specjalistę w tym zakresie. Plastyka wędzidełka może być wykonana u mężczyzn w każdym wieku.