impotencja-leki

IMPOTENCJA LEKI MOGĄCE POWODOWAĆ PROBLEM

Impotencja (zaburzenia erekcji) to niezdolność do uzyskania lub utrzymania erekcji, umożliwiającej odbycie satysfakcjonującego stosunku płciowego. Zaburzenia erekcji to problem, który może spotykać mężczyzn w każdym wieku i na każdym etapie życia, szacuje się, że impotencja może dotyczyć nawet 12% mężczyzn. Podłoże impotencji może być różne, dlatego bardzo ważna jest profesjonalna, holistyczna diagnostyka. Jednym z czynników mogących powodować impotencję są leki, a dokładniej powodowane przez nie skutki uboczne. Według niektórych badań szacuje się, że nawet do 25% przypadków zaburzeń erekcji może być spowodowanych właśnie przez działania uboczne leków. Dlatego w przypadku pacjentów, których dotyczy impotencja leki przyjmowane przez pacjenta w celu leczenia innych chorób zawsze są przedmiotem wnikliwej oceny lekarskiej.

impotencja-leki

Impotencja leki najczęściej wywołujące zaburzenia

Istnieje kilka najbardziej typowych grup leków i substancji, których skutki uboczne mogą w dużym stopniu przyczyniać się do powstania impotencji. Należy pamiętać, że zaburzenia erekcji nie występują u każdego mężczyzny, który przyjmuje leki będące w jednej z tych grup. Tak samo u mężczyzn, których dotyczy impotencja leki nie zawsze są podłożem problemu. Tolerancja organizmu na wyroby medyczne oraz występowanie ewentualnych skutków ubocznych jest kwestią bardzo indywidualną. Leki, które najczęściej mogą być przyczyną impotencji możemy podzielić na kilka podstawowych grup.

Leki przeciwdepresyjne – najczęściej to one powodują zaburzenia erekcji, preparaty te wpływają na poziom neuroprzekaźników w mózgu, co z kolei ma wpływ na mechanizm erekcji. Szczególnie leki z grupy SSRI (selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny), które zwiększają poziom serotoniny, mogą silnie osłabiać funkcje seksualne.

Leki stosowane w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych – które możemy także podzielić na kilka podgrup, takich jak: leki na nadciśnienie tętnicze (leki beta-andrenolityczne), leki moczopędne, inhibitory konwertazy angiotensyny, antagoniści wapnia, sartany, leki sympatykoliczne.

Leki antyarytmiczne – stosowane są przy zaburzeniach rytmu serca, takich jak: migotanie przedsionków, trzepotanie przedsionków,  tachykardia komorowa i migotanie komór.

Przyczyną problemów z erekcją mogą być też niektóre leki stosowane w urologii np. te podawane pacjentom z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. Natomiast do leków, które najrzadziej powodują impotencje zaliczamy: leki obniżające poziom cholesterolu, gastrologiczne, przeciwgrzybiczne oraz stosowane przy przeziębieniach (np. pseudoefedryna). Przede wszystkim należy jednak pamiętać, że nie zawsze w przypadku takiego zaburzenia jak impotencja leki są jego główna przyczyną. W celu podjęcia odpowiedniej formy leczenia lub ewentualnej zmiany dotychczasowej farmakoterapii niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

Kategorie wpisów

Zapisz się na konsultację

NASI SPECJALISŚCI
udzielą Ci pomocy