TABLETKI NA POTENCJĘ CO WARTO O NICH WIEDZIEĆ
TABLETKI NA POTENCJĘ CO WARTO O NICH WIEDZIEĆ
TABLETKI NA POTENCJĘ FAKTY I MITY
Tabletki na potencję pierwszy raz pojawiły się w aptekach prawie 20 lat temu, a pomimo tego nadal budzą dość dużą kontrowersję. Mężczyźni często zastanawiają się jak działają tabletki na potencję i czy ich długoterminowe stosowanie może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Bardzo często pojawiają się również wątpliwości związane z skutecznością terapii farmakologicznej.
Jaki jest mechanizm działania tabletki na potencję?
Tabletki na potencję działają przede wszystkim na układ krążenia, rozszerzają światło naczyń krwionośnych i zwiększają ich drożność, co umożliwia łatwiejszy dopływ krwi do ciał jamistych penisa. Rozszerzenie światła naczyń spowodowane jest oddziaływaniem substancji aktywnej leku (najczęściej sildenafil, tadalafil, wardenafil lub ich pochodne) na śródbłonek naczyń krwionośnych. Na skutek normalnego stanu podniecenia towarzyszącego stosunkowi seksualnemu oraz wzmożonego przepływ krwi, będącego następstwem zażycia leku, osiągnięcie i utrzymanie pełnej erekcji staje się dla mężczyzny znacznie łatwiejsze. Wbrew powszechnemu przekonaniu tabletki na potencję nie są afrodyzjakiem i nie mają żadnego wpływu na libido oraz popęd seksualny.
Czy tabletki na potencję są bezpieczne dla zdrowia?
Tabletki na potencję zakupione na receptę w aptece są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Każdy lek na potencję przed dopuszczeniem do sprzedaży przechodzi szereg bardzo rygorystycznych badań klinicznych (z najpopularniejszym lekiem tego typu – Viagrą, związanych jest ponad 100 publikacji naukowych dotyczących bezpieczeństwa). Mogłoby się wydawać, że leki na potencję ze względu na swój sposób działania mogą negatywnie wpływać na stan naczyń krwionośnych. Nic bardziej mylnego – wiele badań dowodzi, że wzmożony przepływ krwi w naczyniach krwionośnych regeneruje ich śródbłonek i umożliwia regenerację tej części układu krwionośnego. O pozytywnym oddziaływaniu leków na potencję na układ krwionośny świadczy również to, że niektóre pochodne leków na zaburzenia erekcji stosowane są w profilaktyce choroby niedokrwiennej serca. Kolejnym mitem wartym obalenia jest to, że tabletki na potencję zwiększają ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze.
Należy jednak pamiętać, że każdy lek może wywołać niepożądane efekty uboczne. Na szczęście, w przypadku leków na potencję by wyeliminować efekty uboczne często wystarczy zmiana leku na taki, który zawiera inną dawkę lub inny typ substancji aktywnej.
Tabletki na potencję i ich skuteczność
Nowoczesne leczenie farmakologiczne cechuje się bardzo wysoką skutecznością, a różnorodność dostępnych środków pozwala na indywidualne dopasowanie leku oraz formy terapii do pacjenta i jego potrzeb. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów terapii farmakologicznej, w tym również terapie typu „daily” gdzie tabletki na potencję przyjmowane są codziennie, a nie na określony czas przed planowanym stosunkiem seksualnym. Pomimo tego, że leczenie farmakologiczne przeważnie przynosi bardzo dobre rezultaty należy pamiętać, że jego efekty są silnie uzależnione od indywidualnych obciążeń chorobowych pacjenta, które powinny zostać dokładnie zdiagnozowane przed rozpoczęciem farmakoterapii.