WHAT ARE THE MOST COMMON DISEASES OF THE PENIS?
WHAT ARE THE MOST COMMON DISEASES OF THE PENIS?
Dziedzina medycyny, jaką jest urologia, w dalszym ciągu nie jest popularnym tematem wśród mężczyzn, zdarza się nawet, że jest tematem tabu. Niesłusznie, ponieważ jest to bardzo ważny obszar zdrowia i powinien być istotny dla każdego mężczyzny. Niekiedy budzi też wstyd. Z jednej strony każdy dorosły mężczyzna powinien dbać o swoje zdrowie w kontekście profilaktyki, z drugiej strony panowie często zwlekają z wizytą u urologa, nawet jeśli pojawiają się niepokojące objawy, które mogą być spowodowane przez choroby penisa. Nierzadko mężczyźni próbują na tzw. „własną rękę” poradzić sobie z problemem, co zazwyczaj nie tylko nie przynosi dobrych rezultatów, a w niektórych przypadkach może wręcz pogłębić problem.
Jakie są najczęstsze choroby penisa?
Do najczęstszych męskich problemów urologicznych należą takie choroby penisa, jak: choroba Peyroniego, phimosis czy krótkie wędzidełko napletkowe, z czego choroba Peyroniego budzi wiele kontrowersji. Schorzenie to polega na wyraźnym skrzywieniu lub bólu prącia oraz pojawieniu się płytek, usytuowanych najczęściej na bocznej albo górnej powierzchni członka. Choroby penisa tego typu zazwyczaj są postępujące, to znaczy, że bez zastosowania konkretnego leczenia będą się nasilały. Choroba Peyroniego zazwyczaj dotyka mężczyzn w średnim wieku, nie stanowi ona bezpośredniego zagrożenia dla życia, natomiast w znacznym stopniu może obniżyć jego jakość. Bardzo często w przypadku choroby penisa, jaką jest schorzenie Peyroniego, mężczyzna może cierpieć z powodu bolesnych erekcji oraz zaburzeń erekcji. Na szczęście dzisiejsza urologia oferuje skuteczną metodę leczenia tej choroby penisa.
Choroby penisa – jakie są skuteczne metody leczenia?
W przypadku stulejki czy krótkiego wędzidełka napletkowego metodą leczenia są zabiegi chirurgiczne, natomiast w przypadku choroby Peyroniego swoje zastosowanie znalazła bezinwazyjna ESWT therapy. Jest to procedura wykorzystująca akustyczne fale uderzeniowe o określonej częstotliwości i mocy, które aplikowane są na blaszki chorobowe prącia. W efekcie osłonki ciał jamistych ulegają uszkodzeniu, a to często umożliwia zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz przywrócenie naturalnego kształtu penisa. Jest to skuteczny, bezbolesny i bezinwazyjny zabieg, pozwalający w niektórych przypadkach na zahamowanie progresji tej choroby penisa. Leczenie składa się z 4 cotygodniowych sesji, z czego każda z nich trwa około 30 min, zabieg wykonuje lekarz urolog w warunkach ambulatoryjnych.