KIM JEST IMPOTENT?
KIM JEST IMPOTENT?
Czy impotent to osoba, która nie odczuwa popędu seksualnego, nie uprawia seksu, osoba niezdolna do erekcji, ktoś kto ma erection problems? W zasadzie trudno o jednoznaczną odpowiedź. Według słownika języka polskiego impotent to „mężczyzna niezdolny do odbycia stosunku płciowego” lub „osoba niezdolna do działania”. Czy jeśli mężczyzna jest zdolny do odbycia stosunku ale trwałość jego erekcji nie jest dla niego zadowalająca, a przez to stosunek płciowy nie jest dla mężczyzny satysfakcjonujący, czy jest on już impotentem? Nie da się ukryć, że wydźwięk słowa „impotent” jest negatywny, a wręcz uwłaczający, dlatego też dziś urolodzy i seksuolodzy namawiają do rezygnacji z tego określenia.
Na czym polega impotencja i czy da się ją leczyć?
Impotence to inaczej zaburzenia erekcji, które mogą być związane zarówno z trudnością w osiągnięciu erekcji oraz z jej utrzymaniem, w efekcie czego odbycie satysfakcjonującego stosunku płciowego okazuje się być niemożliwe. Zaburzenia erekcji mogą dotykać mężczyzn w każdym wieku. Jest to problem dość powszechny, który spotyka około 12% wszystkich mężczyzn. Jednak pomimo tego, niewielu mężczyzn zgłasza się z tym problemem do specjalisty. Panowie, jeśli w ogóle decydują się na szukanie pomocy u seksuologa lub lekarza urologa, zazwyczaj robią to dopiero po kilku latach od wystąpienia pierwszych problemów z erekcją. W tej dziedzinie czas działa na korzyść, w takim sensie, że im szybciej mężczyzna profesjonalnie zdiagnozuje podłoże problemu związanego z zaburzeniami erekcji, tym większa jest szansa na wdrożenie skutecznego leczenia. Im szybciej, tym lepiej.
Czemu „Impotent” zwleka z leczeniem?
Mężczyźni boją się już samego słowa „impotent”. Kojarzy im się to bardzo negatywnie, z chorobą czy wręcz pewnego rodzaju upośledzeniem. Dodatkowo słowo to mocno stereotypizuje i zdaje się określać samego człowieka, jako niezdolnego do czegoś. Z tego właśnie względu specjaliści odchodzą od takiego nazewnictwa, zachęcając aby zamiast impotent używać określenia „zaburzenia erekcji”. Zaburzenia erekcji można dziś leczyć skutecznie i bezboleśnie. Jednak aby dobrać odpowiednią formę terapii konieczna jest holistyczna diagnostyka.