CZYM JEST PRZEWLEKŁE ZAPALENIE PROSTATY
CZYM JEST PRZEWLEKŁE ZAPALENIE PROSTATY
Zapalenie prostaty, czyli gruczołu krokowego, to jedna z najczęstszych męskich chorób zapalnych. Choroba ta może dotknąć mężczyzn w każdym wieku i na każdym etapie życia, jednak najczęściej spotyka mężczyzn młodych pomiędzy 18 a 50 rokiem życia. Istnieją dwa rodzaje zapalenia prostaty: ostre zapalenie prostaty oraz chronic prostatitis. Ostre zapalenie prostaty cechuje się nagłym oraz gwałtownym przebiegiem, wymaga natychmiastowej interwencji lekarza specjalisty urologa i podjęcia intensywnego leczenia. Natomiast przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego jest chorobą nawracającą, która może utrzymywać się od kilkunastu miesięcy do nawet wielu lat. Jednak jego przebieg nie jest tak gwałtowny, a objawy są mniej dotkliwe niż w przypadku ostrego zapalenia stercza, za to na dłuższą metę bardzo trudne do zniesienia. Przewlekłe zapalenie prostaty wymaga w trakcie leczenia stałej opieki urologa i monitorowania choroby. Często zdarza się tak, że ostre zapalenie gruczołu krokowego przechodzi w przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego.
Przewlekłe zapalenie prostaty – objawy i przyczyny
Przyczyną zarówno ostrego, jak i przewlekłego zapalenia stercza są najczęściej infekcje wirusowe lub bakteryjne. Podłożem problemu może również być zaleganie płynu wytwarzanego przez prostatę. W tym przypadku takim zauważalnym objawem dla mężczyzny może być brak wytrysku podczas orgazmu, lub też nasilenie dolegliwości po wytrysku. Objawy choroby są różne w zależności od tego, czy jest to ostre czy chronic prostatitis. W przypadku ostrego pojawiają się objawy, takie jak:
- silne bóle podbrzusza oraz krocza,
- gorączka i nudności,
- bóle i dokuczliwe pieczenie podczas oddawania moczu oraz parcie na pęcherz,
- czasami także krwiomocz lub ropa w moczu.
Przewlekłe zapalenie prostaty charakteryzują najczęściej:
- dyskomfort, bóle w okolicach krocza, podbrzusza,
- bóle w dole pleców,
- problemy z oddawaniem moczu,
- dyskomfort przy wytrysku,
- ogólne osłabienie organizmu.
Objawy choroby są mniej nasilone niż w przypadku ostrego zapalenia, jednak ze względu na długotrwałe utrzymywanie się tych nieprzyjemnych symptomów, często mężczyźni doznają znacznego pogorszenia zdrowia psychicznego, co świadczy o powiązaniu psychosomatycznym.
W przypadku zaobserwowania wyżej wymienionych symptomów, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza urologa, który przeprowadzi badanie prostaty.
Przewlekłe zapalenie prostaty – możliwości leczenia
Ponieważ chronic prostatitis najczęściej jest spowodowane poprzez zakażenie bakteryjne lub wirusowe, w celu wyeliminowania patogenów, zazwyczaj stosuje się antybiotykoterapię. Jednak u niektórych mężczyzn objawy choroby utrzymują się nawet w przypadku usunięcia zakażenia. Na szczęście dzisiejsza medycyna oferuje nowoczesną i bezbolesną terapię ESWT (z ang. Extracorporeal Shock Wave Therapy), za pomocą której z powodzeniem można wyleczyć chronic prostatitis.
Metoda polega na aplikacji w obszarze krocza akustycznych fal uderzeniowych o odpowiednio dobranej mocy oraz częstotliwości. Dzięki temu znacznie poprawia się ukrwienie prostaty, które ma bezpośredni wpływ na obniżenie dolegliwości związanych z zapaleniem stercza. Pełny proces leczenia za pomocą terapii ESWT trwa 4 tygodnie, podczas których należy wykonywać sesję raz w tygodniu. Każda sesja trwa 30 minut. Terapia ESWT jest w pełni bezpieczna, a jej działanie jest potwierdzone klinicznie.