impotencja-2

Czy impotencja to dowód męskiej słabości?

Impotencja, czyli zaburzenia erekcji, to niemożność osiągnięcia lub utrzymania wzwodu, co uniemożliwia odbycie stosunku. Nie musi być to jednak, jak myśli wiele osób, oznaka ochłodzenia się relacji między partnerami ani też dowód słabości. Impotencja zazwyczaj jest spowodowana problemami zdrowotnymi, jednak w wielu przypadkach można temu zaradzić – trzeba jednak w tym celu przełamać barierę wstydu i udać się do lekarza, który pomoże ustalić przyczyny i drogę leczenia. Należy pamiętać, że  nie jest dowodem męskiej słabości!

Czego objawem może być impotencja?

 

Impotencja może być spowodowana przez całe spektrum różnych dolegliwości organizmu, które w pierwszym rzędzie podzielić można na somatyczne i psychiczne.

Do tych, które swoje źródło mają w niewłaściwym funkcjonowaniu organizmu zaliczyć możemy:
– problemy z układem krwionośnym – niestety, tutaj możliwości jest wiele. Miażdżyca, nadciśnienie lub też różnorodne problemy z sercem – wszystkie mogą być odpowiedzialne za taki, a nie inny stan rzeczy.
– cukrzyca – która powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych prowadzące do zaburzeń krążenia, które często uniemożliwiają właściwy dopływ krwi do członka, może także uszkodzić nerwy odpowiedzialne za erekcję i rezultatem będzie impotencja
– niewłaściwa gospodarka hormonalna organizmu – najczęściej występująca przyczyna to za niski poziom testosteronu, któremu przeciwdziałać można suplementacją hormonalną. Nieprawidłowości w stężeniach innych hormonów także mogę objawiać się impotencją.
– przyjmowanie niektórych leków – zwłaszcza leków na nadciśnienie, antydepresantów, leków moczopędnych i lekarstw na chorobę wrzodową

Zaś najczęstsze przyczyny o podłożu psychicznym to:
– przewlekłe zmęczenie spowodowane zbyt dużą ilością stresu, a także przepracowaniem
– różnego rodzaju blokady psychiczne – od niskiego poczucia własnej wartość i lęku przed oceną po lęk przed odrzuceniem przez partnerkę

Dobra wiadomość – impotencja to nie wyrok

 

Impotencja to najczęściej objaw innych kłopotów. Dotyka nawet co siódmego mężczyzny w naszym kraju, nie jest to więc rzadka przypadłość ani też powód do wstydu. Jest to raczej sygnał, jaki daje ciało, że coś dzieje się nie tak, jak powinno. Wielu panów próbuje przekonywać samych siebie, że impotencja ich nie dotyczy – gdyż są młodzi, zdrowi i nigdy ich to nie dotknie. Jednak wiek nie zawsze jest wyznacznikiem podatności – najmłodsi pacjenci miewają po 18 lat. Tego typu problemów nie warto ignorować, a kompleksowa diagnostyka zaburzeń erekcji jest bardzo istotna, ponieważ pomaga precyzyjnie określić podłoże problemu i wyeliminować je. Dodatkowo im wcześniej rozpoczęte zostanie leczenie, tym łatwiej będzie zaradzić wszelkim problemom.
Impotencja to nie wyrok ani wstyd. Możesz coś z nią zrobić. Musisz jedynie chcieć i przełamać barierę wstydu.

Kategorie wpisów

Zapisz się na konsultację

NASI SPECJALISŚCI
udzielą Ci pomocy