ZABURZENIA WZWODU U MĘŻCZYZN W MŁODYM WIEKU
ZABURZENIA WZWODU U MĘŻCZYZN W MŁODYM WIEKU
ZABURZENIA WZWODU U MŁODEGO MĘŻCZYZNY
Zaburzenia wzwodu w młodym wieku (poniżej 26 roku życia) zdarzają się częściej niż mogłoby się nam wydawać. Wiele przypadków zaburzeń erekcji u młodych mężczyzn ma podłoże psychologiczne: powstają one na skutek przewlekłego stresu, lęków związanych z odbyciem stosunku lub ze względu na kompleksy i brak doświadczenia w sferze seksualnej. Niestety w naszych czasach z powodu „biznesowego” trybu życia równie liczną grupę stanowią mężczyźni, u których problemy z potencją w młodym wieku pojawiły się na skutek nadużywania używek, przepracowania oraz niedostatecznej ilości snu.
Co siedzi nam w głowie?
Psychogenne zaburzenia wzwodu mogą mieć charakter pierwotny (występować od inicjacji seksualnej) lub charakter wtórny (nabyty). Najczęściej cechują się nagłym początkiem i pojawiają się z powodu następujących czynników:
- stany lękowe związane z: zarażeniem wirusem HIV lub inną chorobą przenoszoną drogą płciową, niechcianą ciążą lub obawą przed niezaspokojeniem oczekiwań partnerki lub partnera
- kompleksy lub brak doświadczenia
- osobowość neurotyczna
- niskie poczucie własnej wartości lub niska samoocena
- problemy w relacjach między partnerskich
- przewlekły stres
Impotencja na tle psychogennym może powstać także na skutek traumatycznych przeżyć takich jak: niepowodzenia w życiu seksualnym, gwałt czy patologiczne zachowanie rodziców względem dziecka.
A co obciąża organizm?
W przypadkach niezwiązanych z psychiką młodzi mężczyźni najczęściej narażeni są na zaburzenia wzwodu wynikające z nadmiernego przemęczenia organizmu lub złego trybu życia. Do czynników z tych dwóch kategorii, które mogą powodować problemy z potencją zaliczamy:
- złą dietę cechująca się nadmiernym spożyciem tłuszczów i cukrów prostych
- nałogowe stosowanie używek (papierosy, alkohol) lub stosowanie substancji psychoaktywnych (narkotyki)
- zbyt czasochłonna, wymagająca, stresująca lub obciążająca praca
- niedostateczna ilość snu lub nieregularny sen
Na szczęście, ponieważ młody organizm ma duże predyspozycje regeneracyjne, problemy ze wzwodem u młodych mężczyzn wynikające z powyższych czynników można w większości przypadków wyeliminować poprzez zmianę trybu życia, zmianę diety lub zaprzestanie używania substancji szkodliwych.
Pomimo tego, że do przywrócenia prawidłowej funkcji seksualnej często wystarcza zmiana trybu życia, mężczyzna u którego pojawią się zaburzenia wzwodu powinien skonsultować swój problem ze specjalistą ponieważ zaburzenia erekcji często pojawiają się na skutek innych problemów zdrowotnych np. cukrzycy, nadciśnienia tętniczego czy miażdżycy, które wymagają dokładnej diagnostyki.