What is prostatitis and how is it diagnosed?
What is prostatitis and how is it diagnosed?
Prostatitis to częsta choroba urologiczna, która dotyka wielu mężczyzn w różnym wieku. Najwięcej zachorowań obserwuje się między 18, a 50 rokiem życia. Jest to infekcja zapalna, która występować może pod dwiema postaciami: jako ostre zapalenie i przewlekłe prostatitis.
Zapalenie prostaty – objawy
Prostatitis pod względem objawów oraz przebiegu możemy podzielić na ostre i przewlekle. Do najczęstszych objawów, charakteryzujących ostre zapalenie prostaty, należą:
- uciążliwe bóle podbrzusza,
- dyskomfort podczas oddawania moczu,
- dyskomfort w kroczu,
- high fever,
- nudności.
Ostre zapalenie charakteryzuje się gwałtownym przebiegiem, wymaga natychmiastowej interwencji lekarza specjalisty urologa. Jeśli chodzi o przewlekle zapalenie prostaty, to choroba przebiega mniej gwałtownie, za to trwać może od kilku miesięcy do nawet wielu lat. Objawy są mniej nasilone, lecz w wyniku długotrwałego występowania, prowadzić mogą do poważnych konsekwencji w wielu obszarach życia mężczyzny. W skrajnych przypadkach powodować mogą znaczne obniżenie nastroju, czy też nawet depresje. Niejednokrotnie zdarza się, że przewlekłe jest następstwem ostrego zapalenia prostaty. Prostatitis jest najczęściej spowodowane infekcja wirusową lub bakteryjną, należy jednak pamiętać, że niektóre odmiany tej choroby nie są dokładnie zbadane pod względem etiologii.
Zapalenie prostaty – klasyfikacja
Urolodzy stosują w praktyce klasyfikacje zapalenia prostaty, która składa się z 5 typów:
- Typ I – Ostre bakteryjne prostatitis
- Typ II – Przewlekłe bakteryjne zapalenie stercza, charakteryzujące się nawrotowymi infekcjami układu moczowego
- Typ III A – Zapalny, przewlekły zespół bólowy miednicy
- Typ III B – Niezapalny przewlekły zespół bólowy miednicy
- Typ IV – Bezobjawowe zapalenie stercza – stwierdzanie przypadkowo w badaniu histopatologicznym.
Aby zapalenie prostaty zostało prawidłowo sklasyfikowane, lekarze stosują Test 4 szklanek Mearesa Stameya, który jest rekomendowany przez Europejskie Towarzystwo Urologicznie.
Zapalenie prostaty, a Test 4 szklanek Mearsa Stameya
Test 4 szklanek Mearesa Stameya polega na pobraniu 4 próbek moczu:
- początkowe 5-10 ml moczu
- środkowy strumień moczu
- wydzielina stercza – jest to materiał po masażu stercza, wykonywanego przez lekarza urologa podczas badania
- 2-3 ml moczu pobranego z początkowego strumienia po masażu prostaty
Test 4 szklanek pozwala na diagnozę flory bakteryjnej prostaty i cewki moczowej. Dzięki temu, w przypadku zapalenia prostaty, urolog może prawidłowo określić rodzaj choroby dobrać najbardziej odpowiednia metodę leczenia dla pacjenta. Badanie jest bardzo miarodajne, nieinwazyjne i zupełnie bezbolesne.