masturbacja i impotencja image picture zdjęcie

CZY MASTURBACJA POWODUJE IMPOTENCJĘ?

CZY MASTURBACJA I IMPOTENCJA LUB INNE DYSFUNKCJE SEKSUALNE SĄ ZE SOBĄ POWIĄZANE?

Niektóre formy masturbacji mogą prowadzić do pojawienia się dysfunkcji seksualnych zarówno na tle mechaniczno-fizjologicznym jak i psychologicznym. Jednak, na przekór powszechnemu stereotypowi, najczęściej pojawiającą się dysfunkcją seksualną, której przyczyną jest masturbacja, wcale nie jest impotencja.

Czy masturbacja i impotencja sa ze soba powiazane

Mechaniczno-fizjologiczne problemy

Masturbacja jest powszechnie uznawana za najbezpieczniejszą formą stymulacji seksualnej ponieważ nie niesie za sobą ryzyka zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową, jednak każdy mężczyzna, który dość często się masturbuje wie, że zbyt częsta lub zbyt intensywna masturbacja może podrażnić delikatną skórę penisa. Stanowczo mniej mężczyzn wie, że w trakcie masturbacji twarzą w dół (np. takiej gdzie penis jest wpychany w kołdrę lub poduszkę) może dojść do uszkodzenia ujścia cewki moczowej. Ten nabyty uraz powoduje, że w trakcie oddawania moczu strumień moczu opuszczającego cewkę rozdziela się i trudne staje się jego kontrolowanie.

Najczęstszą przypadłością, która pojawia się u mężczyzn masturbujących się jest wytrysk opóźniony (trudność lub niemożliwość osiągnięcia orgazmu w trakcie stosunku seksualnego z partnerką lub partnerem). Eksperci z dziedziny seksuologii ostrzegają, że wytrysk opóźniony może pojawić się u mężczyzn, którzy często masturbują się w sposób, który nie symuluje doznań obecnych w trakcie stosunku z partnerką lub partnerem (tj. poprzez bardzo gwałtowne ruchy, wytwarzanie bardzo silnego nacisku lub tarcia itp.)

W rzadkich przypadkach zarówno w trakcie masturbacji jak i w trakcie stosunku seksualnego może dojść do złamania prącia – bolesnego urazu, który często wymaga interwencji chirurgicznej i może być przyczyną pojawienia się impotencji.

Psychologiczne problemy

Ponieważ u niektórych mężczyzn masturbacja może stać się zachowaniem kompulsywnym istnieje ryzyko, że wpłynie ona na ilość oraz jakość stosunków odbywanych z partnerką lub partnerem. To z kolei może prowadzić do pojawienia się stresu oraz nieporozumień w sferze seksualnej i tym samym przyczynić się do powstania psychologicznego podłoża impotencji.

Trzeba jednak zaznaczyć, ze masturbacja u mężczyzn, którzy są w związku jest zjawiskiem zupełnie normalnym, a często pozwala na rozwiązanie tzw. problemu rozbieżności preferencji pary co do częstotliwości stosunków.

Kategorie wpisów

Zapisz się na konsultację

NASI SPECJALISŚCI
udzielą Ci pomocy