cardio zdrowie

CARDIO NA POPRAWĘ ZDROWIA I KONDYCJI

CZYM JEST TRENING TYPU CARDIO?

Pływanie, podobnie jak bieg, czy jazda na rowerze to forma ćwiczeń aerobowych, potocznie nazywanych ćwiczeniami typu cardio. Obecnie cardio uznawane jest za najlepszy rodzaj treningu dla osób starających się zredukować tkankę tłuszczową.

cardio zdrowie

Jak trening typu cardio wpływa na nasze ciało?

W trakcie aktywności fizycznej dochodzi do przyśpieszenia oddechu oraz pracy serca, a co za tym idzie krew w organizmie zostaje lepiej natleniona i krąży szybciej niż gdy organizm pozostaje w stanie spoczynku. Poprawione krążenie krwi ma zbawienny wpływ na stan zdrowia naszych naczyń krwionośnych – zapobiega np. powstaniu miażdżycy, która jest jedną z częstych przyczyn zaburzeń erekcji.

Podczas treningu cardio mięśnie pozyskują energię z procesów spalania tlenowego, w pierwszej kolejności spalany zostaje glikogen zmagazynowany w mięśniach. Faza, w której spalany jest wyłącznie glikogen trwa około 10-20 minut w zależności od intensywności treningu. Gdy zapasy glikogenu są na wyczerpaniu organizm zaczyna spalać tłuszcz zlokalizowany w tkance tłuszczowej. Trzeba zaznaczyć, że zarówno długość jak i intensywność treningu ma wpływ na to ile tkanki tłuszczowej spalimy.

Wiele publikacji naukowych potwierdza pozytywny wpływ treningu cardio na zdrowie, o wynikach jednego z takich badań pisaliśmy w poprzednim wpisie na temat biegania.

Kategorie wpisów

Zapisz się na konsultację

NASI SPECJALISŚCI
udzielą Ci pomocy