badania-profilaktyczne-mezczyzn

CZY BADANIA PROFILAKTYCZNE MĘŻCZYZN MAJĄ WPŁYW NA ŻYCIE SEKSUALNE?

Badania profilaktyczne mężczyzn to jeden z bardzo istotnych elementów prewencji zdrowia, który niestety dość często jest przez nich pomijany i bagatelizowany. Najczęściej to żony, partnerki i matki pełnią rolę osób przypominających o profilaktyce. Regularne badanie się pozwala na kontrolę i monitorowanie stanu zdrowia. Rodzaj diagnostyki jest zależny od wieku oraz etapu życia mężczyzny, a także bieżącego stanu zdrowia. Natomiast jest kilka podstawowych badań, o których panowie nie powinni zapominać.

Jakie badania profilaktyczne mężczyzn są zalecane?

 

Przede wszystkim warto wiedzieć, że badania profilaktyczne mężczyzn powinny być wykonywane regularnie, to znaczy raz w roku lub raz na dwa lata. Panowie raz do roku powinni wykonać morfologie krwi, OB oraz badanie ogólne moczu. Zaleca się także lipidogram (cholesterol i frakcje, trójglicerydy) i pomiar poziomu glukozy we krwi, należy też zbadać wzrok i odbyć wizytę stomatologiczną. Raz na dwa lata każdy mężczyzna w ramach profilaktyki powinien wykonać pomiar EKG (Elektrokardiogram), warto też zmierzyć poziom elektrolitów. Badania profilaktyczne mężczyzn to też sprawy związane ze sferą intymną. Panowie od około 30 roku życia powinni regularnie badać jądra za pomocą samobadania oraz USG Doppler, pozwoli to na ewentualne wczesne wykrycie raka jader, a co za tym idzie – wczesna diagnoza da większe szanse na skuteczne leczenie, jeśli zajdzie taka konieczność. Mężczyznom po 40 roku życia zaleca się regularne, coroczne badanie prostaty w gabinecie urologicznym. Lekarz przeprowadzi specjalistyczny wywiad medyczny, a także wykona badanie per rectum – które jest podstawowa procedurą diagnostyczną. W razie konieczności zleci dodatkowe badania lekarskie. Po 40 roku życia może być konieczne wykonanie badania PSA, czyli podstawowe badanie diagnostyczne w kierunku raka prostaty. Zależenie od jego stężenia ustala się czy kolejne za rok, dwa lata, czy nawet osiem lat.

Badania profilaktyczne mężczyzn, a życie seksualne

Wielu mężczyzn, szczególnie po 40-45 roku życia obserwować może u siebie obniżony poziom libido. Dla wielu z nich może to być powód do obaw. Libido jest kwestią indywidualną, natomiast faktycznie wraz z wiekiem może spadać. Niektórzy panowie obserwują również słabszą erekcję, co z czasem może się nasilać, a nawet w niektórych przypadkach może prowadzić do zupełnej rezygnacji z życia seksualnego. Ponieważ przyczyn zaburzeń erekcji może być wiele, warto w przypadku zaobserwowania takiego problemu, wykonać badania profilaktyczne mężczyzn, czyli kompleksową diagnostykę zaburzeń erekcji. Pozwoli to zarówno na znalezienie przyczyn problemu, a także na podjęcie ewentualnego leczenia.

Kategorie wpisów

Zapisz się na konsultację

NASI SPECJALISŚCI
udzielą Ci pomocy