Terapia falą uderzeniową - ESWT

Czym są zabiegi falą uderzeniową ESWT?

Terapia falą uderzeniową (ang. ESWT – Extracorporeal Shock Wave Therapy) to innowacyjna metoda leczenia zaburzeń urologicznych, która zyskuje coraz większą popularność wśród pacjentów i lekarzy. Wielu terapia falą uderzeniową może kojarzyć się głównie z problemami ośrodku ruchu, jednak już jakiś czas temu zaczęto stosować falę uderzeniową do leczenia problemów natury urologicznej i to z wielkimi sukcesami.

Terapia falą uderzeniową metodą ESWT to sposób leczenia, który wykorzystuje energię fal dźwiękowych do stymulowania procesów regeneracyjnych i gojenia tkanek. Zastosowania fali uderzeniowej ESWT są szerokie, ponieważ można ją wykorzystać do leczenia różnych schorzeń urologicznych, takich jak niemożność osiągnięcia lub utrzymania erekcji, choroba Peyroniego, czy niebakteryjne zapalanie gruczołu krokowego. Jest też bardzo skutecznym remedium bólu związanego z wymienionymi wyżej schorzeniami urologicznymi.

Terapia ESWT charakteryzuje się wieloma zaletami. Dzięki zastosowaniu fali, terapia odbywa się bez leków ani operacji. Kolejną zaletą terapii ESWT są krótkie sesje terapeutyczne, które nie wymagają znieczulenia i są wykonywane w warunkach ambulatoryjnych. To oznacza, że pacjent po wykonaniu terapii może powrócić do normalnego funkcjonowania.

Jakie działanie na tkanki i komórki ma stosowanie fali uderzeniowej?

Podczas terapii ESWT fala uderzeniowa jest de facto falą akustyczną o odpowiednio dobranej energii. Taka fala jest kierowana na uszkodzone tkanki i stymuluje procesy metaboliczne, poprawiające przepływ krwi i limfy, oraz pobudzając tworzenie nowych naczyń krwionośnych i komórek.

Zabieg falą uderzeniową polega na przyłożeniu do ciała pacjenta specjalnej głowicy, która generuje fale akustyczne o określonej częstotliwości i intensywności. Zabieg jest przeprowadzany bezpośrednio na skórze i w zależności od wielkości obszaru leczenia może trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

Działanie na tkanki i komórki, mimo że zawsze stymuluje procesy naprawcze, jest różne w zależności od schorzenia które jest leczone z wykorzystaniem metody ESWT.

Leczenie zaburzeń erekcji

Przy leczeniu zaburzeń erekcji metoda ESWT wykorzystywana jest zgodnie z rekomendacją Europejskiego Towarzystwa Urologicznego i jest powszechną metodą terapii zaburzeń erekcji. W placówce Vedi Clinic dysponujemy aparatem najnowszej generacji STORZ MEDICAL Duolith SD1 T-TOP, który generuje falę akustyczną o niskiej energii oraz częstotliwości. Efektem zabiegu jest tworzenie nowych naczyń krwionośnych w obrębie prącia. To skutkuje zwiększonym przepływem krwi co umożliwia i znacząco poprawia erekcję mężczyzny. Jak długo trwa leczenie falą? Proces leczenia składa się z 6 sesji terapeutycznych, które powinny być wykonywane w ciągu 3-4 tygodni. Jeden zabieg trwa około 30 minut i jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych przez lekarza urologa. Terapia jest bezbolesna i nieinwazyjna.

Leczenie choroby Peyroniego

Choroba Peyroniego charakteryzuje się skrzywieniem prącia powstałego na skutek występowania płytki włóknistej pod skórą prącia. Najczęściej jest to problem dotykający mężczyzn w młodym i średnim wieku, który przyczynia się do pogorszenia życia seksualnego oraz bolesnych wzwodów. W Vedi Clinic leczymy chorobę Peyroniego za pomocą skupionej fali uderzeniowej ESWT. Za pomocą głowicy, urolog kieruje falę bezpośrednio na stwardnienie czyli płytkę pod skórą prącia. Fale ESWT wytwarzają energię która rozbija stwardnienie i w rezultacie naturalny kształt prącia zostaje przywrócony. Cykl leczenia skrzywienia prącia wymaga od 4 do 6 sesji wykonywanych średnio co tydzień. Każda sesja trwa około 30 minut.

Leczenie niebakteryjnego przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego

W Vedi Clinic proponujemy leczenie przewlekłego niebakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego za pomocą terapii falą uderzeniową. Przewlekłe zapalenie prostaty oznacza ból w obrębie podbrzusza, dna miednicy oraz jąder. Dodatkowo, przewlekłe zapalenie prostaty charakteryzuje się problemami z oddawaniem moczu, takimi jak częstomocz albo częste oddawanie moczu w nocy. Tradycyjne leczenie jest długotrwałe i wymaga wielomiesięcznego a czasami nawet wieloletniego minimalizowania objawów związanych z bólem w wyżej wymienionych miejscach, jak i z oddawaniem moczu. W Vedi Clinic proponujemy zabiegi falą uderzeniową ESWT które minimalizują ból oraz inne dolegliwości związane z niebakteryjnym przewlekłym zapaleniem gruczołu krokowego.

Czy leczenie falą uderzeniową może być szkodliwe?

Mimo że terapia falą uderzeniową jest stosunkowo bezpieczna i skuteczna, to jak każda metoda leczenia, może wiązać się z pewnymi ryzykami. Wśród najczęstszych skutków ubocznych ESWT wymienia się ból i obrzęk w miejscu aplikacji fal, a także rzadziej krwawienia i infekcje. W niektórych przypadkach może dojść do uszkodzenia tkanek, jednak jest to zdarzenie bardzo rzadkie. W Vedi Clinic przed rozpoczęciem zabiegów falą uderzeniową, przeprowadzamy konsultacje oraz kwalifikacje do zabiegu wykonywane przez specjalistę urologa.