Nie ma chyba tematu, dotyczącego ludzkiej seksualności, który budziłby tyle emocji i kontrowersji co rozmiar penisa. Niezaprzeczalnie ludzki penis jest najczęściej mierzonym organem na ziemi, a jego wymiary (nierozłącznie powiązane z wielkością męskiego ego) są także źródłem: żartów, plotek, kompleksów, czy nawet inspiracji dla książek i filmów. Niestety, pomimo tak ogromnej popularności tego zagadnienia, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, panuje szeroko pojęta niewiedza odnośnie faktycznych wymiarów tej części ciała. Z czego to wynika? Jaki naprawdę jest przeciętny rozmiar penisa oraz jak powinno wykonywać się poprawny pomiar jego wielkości? O tym w dzisiejszym wpisie.

rozmiar-penisa

Jaki jest średni rozmiar penisa?

Rozmiar penisa poprawnie powinien być ustalany na podstawie pomiaru wykonanego w trakcie wzwodu mierząc „od góry” na odcinku od wzgórka łonowego do końca żołędzi penisa. Większość badań klinicznych, przeprowadzonych na europejskiej populacji, stosujących powyższą technikę pomiarową, oznacza średnią długość penisa w trakcie erekcji w przedziale od 12,9 cm do 15 cm, natomiast 95% męskich członków mieści się w przedziale długości od 10,7 cm do 19,1 cm. Jeżeli rozmiar penisa mieści się pomiędzy tymi wartościami, wszystko jest w normie i nie należy się przejmować. Natomiast jeżeli penis dorosłego mężczyzny jest mniejszy niż 7 cm możliwe, że mamy do czynienia z mikropenisem – problemem, który należy skonsultować z lekarzem urologiem.

Rozmiar penisa, a jego ukrwienie

Często zdarza się, że wraz z progresją wieku lub z powodu obciążeń chorobowych, rozmiar penisa zmniejsza się. Dzieje się tak, ponieważ na skutek procesów starzenia i/lub zmian chorobowych uszkodzeniu ulegają mikro naczynia, odpowiedzialne za poprawne ukrwienie penisa. Niepoprawne przepływy krwi mogą powodować pogorszenie jakości erekcji i tym samym redukcję rozmiaru penisa w stanie wzwodu. Do niedawna nie było skutecznej metody zaadresowania tego problemu. Na szczęście w ostatnich latach pojawiła się innowacyjna metoda rehabilitacji prącia, oparta na falach uderzeniowych, która pozwala na poprawę ukrwienia penisa, uzyskanie erekcji lepszej jakości i tym samym zwiększenie rozmiaru penisa we wzwodzie. Metoda RENOVA LSWT początkowo opracowana została jako metoda leczenia zaburzeń erekcji, jednak ze względu na swoją wysoką skuteczność oraz właściwości rehabilitacyjne staje się coraz popularniejsza nawet wśród zdrowych mężczyzn.