Obrzezanie od zawsze rodziło wiele pytań, wątpliwości i kontrowersji, mimo iż zabieg ten wykonywany jest już od czasów starożytnych. W wielu kulturach, na przykład w Judaizmie czy Islamie, jest ważnym rytuałem, traktowanym jako obrzęd religijny, któremu poddać powinien się każdy mężczyzna. Obrzezanie polega na usunięciu napletka, który osłania żołądź penisa mężczyzny. Już od wielu lat mówi się również o słuszności wykonywania tego zabiegu ze względu na higienę intymną. Istnieje wiele teorii mówiących o tym, że ta procedura sprzyja zapobieganiu infekcji dróg płciowych, między innymi takich jak kiła czy rzeżączka. Kolejnym powodem dla którego mężczyźni decydują się na zabieg obrzezania jest chęć zwiększenia doznań seksualnych. Mówi się, że usunięcie napletka pozytywnie wpływa na jakość stosunków seksualnych. Z drugiej jednak strony wielu specjalistów nie potwierdza tych teorii, natomiast lekarze i seksuolodzy są zgodni, że z pewnością obrzezanie wpływać może na wydłużenie czasu stosunku seksualnego, co niewątpliwie może mieć swoje pozytywne konsekwencje zarówno dla mężczyzny, jak też jego partnerki.

obrzezanie

Obrzezanie – jakie są wskazania medyczne do wykonania zabiegu?

W dzisiejszej medycynie obrzezanie znajduje swoje zastosowanie w przypadku takich męskich schorzeń jak stulejka czy zbyt krótkie wędzidełko napletkowe. Stulejka polega na wyraźnym zwężeniu napletka, które uniemożliwia mężczyźnie swobodne odciągnięcie go z żołędzi. Natomiast wędzidełko napletkowe to wąski kawałek naskórka, który łączy żołądź z napletkiem penisa. W momencie kiedy jest on zbyt krótki, mężczyzna nie może swobodnie odciągać napletka z żołędzi. W przypadku obu tych anatomicznych nieprawidłowości urologicznych, mężczyzna odczuwa znaczny dyskomfort fizyczny, jak i psychiczny. W wielu przypadkach współżycie seksualne sprawiać może ból, niektórzy panowie mogą nawet zupełnie z tego powodu rezygnować ze stosunków płciowych. W przypadku zbyt krótkiego wędzidełka może też dojść do jego uszkodzenia lub naderwania w trakcie stosunku. Dlatego w przypadku stulejki lub problemu dotyczącego krótkiego wędzidełka napletkowego, bardzo często wybieraną metodą leczenia jest obrzezanie, któremu mężczyźni mogą poddać się niemal w każdym wieku.

Obrzezanie, a inne możliwe metody leczenia

W przypadku problemu stulejki czy zbyt krótkiego wędzidełka, obrzezanie nie jest jedyna możliwą formą leczenia. Zdarza się bowiem, że panowie pomimo wad anatomicznych dotyczących narządów płciowych, nie chcą poddawać się pełnemu obrzezaniu. W takim przypadku możliwe jest wykonanie plastyki stulejki lub plastyki wędzidełka. Są to zabiegi chirurgiczne, wykonywane w warunkach ambulatoryjnych, zazwyczaj przy znieczuleniu miejscowym. Plastyka stulejki to zabieg mający na celu poszerzenie napletka, aby mógł być on swobodnie zsuwany z żołędzi. Plastyka wędzidełka polega natomiast na jego nacięciu, a następnie zszyciu w taki sposób, by uległo wzmocnieniu i wydłużeniu. Zabiegi te są wykonywane przez urologa, nie wymagają hospitalizacji, a rekonwalescencja trwa zazwyczaj 3-4 tygodnie.