STULEJKA LECZENIE
Masz pytania? Zadzwoń do nas
Infolinia czynna
8.00-20.00
poniedziałek - piątek
226 887 077
Stulejka jest nieprawidłowością urologiczną, anatomiczną lub funkcjonalną, dotyczyć może ona mężczyzn na każdym etapie życia. Jest to znaczne zwężenie napletka, przez co mężczyzna może mieć trudności ze zsunięciem go z żołędzi. Wiele osób uważa, że jest to wyłącznie wada wrodzona, która pojawia się u chłopców, natomiast okazuje się, że po pierwsze, stulejka może pojawiać się u mężczyzn w każdym wieku, po drugie, jej przyczyny mogą być różne.
Wędzidełko napletkowe to niewielki, dość cienki kawałek tkanki, łączącej żołądź penisa z napletkiem. Jeśli długość wędzidełka u mężczyzny jest prawidłowa, to pozwala na swobodne odciągniecie napletka z żołędzi. Niestety jednak zdarza się, że wędzidełko jest zbyt krótkie i podczas odciągania napletka lub podczas wzwodu pojawia się dyskomfort lub nawet ból.
Zarówno zbyt krótkie wędzidełko, jak i stulejka to uciążliwie problemy, które zazwyczaj wiążą się z dyskomfortem fizycznym, a także psychicznym. Nieleczona stulejka oraz zbyt krótkie wędzidełko mogą być powodem niesatysfakcjonujących stosunków płciowych ze względu na odczuwalny ból podczas zbliżeń, w niektórych przypadkach mężczyźni by uniknąć bólu nawet całkowicie rezygnują z życia seksualnego. Zarówno w przypadku stulejki jak i zbyt krótkiego wędzidełka, może dojść do naderwania napletka podczas współżycia, ponadto stulejka może być powodem występowania infekcji, zarówno u mężczyzny, jak i u jego partnerki.
Stulejka to wada anatomiczna, która może być zarówno wrodzona, jak i nabyta. Główne przyczyny stulejki nabytej u dorosłych mężczyzn, to: stany zapalne męskich narządów płciowych, nieodpowiednia higiena osobista – np. nieodciąganie napletka w trakcie mikcji lub podczas mycia, jak również powikłania cukrzycowe.
Zbyt krótkie wędzidełko, jest wrodzoną wadą anatomiczną, która może się pogłębiać na skutek urazów. Problem zbyt krótkiego wędzidełka zazwyczaj zaczyna być widoczny u chłopców w wieku dojrzewania, jednak dyskomfort z nim związany zaczyna być odczuwany przez mężczyzn przeważnie dopiero po rozpoczęciu życia seksualnego.
W przypadku tych nieprawidłowości anatomicznych formą leczenia najczęściej zalecaną przez lekarzy urologów jest plastyka stulejki lub wędzidełka. Zarówno plastyka stulejki, jak i plastyka wędzidełka są zabiegami chirurgicznym, które najczęściej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych.
Plastyka stulejki polega na poszerzeniu napletka tak, aby mężczyzna mógł go swobodnie zsunąć z żołędzi. W niektórych przypadkach konieczne jest obrzezanie, czyli napletek jest usuwany całkowicie. Plastyka wędzidełka natomiast polega na jego wydłużeniu, podczas zabiegu nacinane zostaje wędzidełko, a następnie jest ono zszywane w odpowiedni sposób, dzięki czemu ulega wydłużeniu oraz wzmocnieniu.
Oba zabiegi są najczęściej przeprowadzane przez lekarza urologa, rzadziej chirurga ogólnego. W obu przypadkach zabieg jest krótki, przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych i wymaga około 3-4 tygodni rekonwalescencji. Po zabiegu należy przez krótki czas nosić opatrunek oraz dbać o przemywanie miejsc intymnych, zgodnie z zaleceniami lekarza. Po zabiegu należy również wstrzymać się od współżycia przez okres do 4 tygodni. Czasami konieczne może się okazać wsparcie farmakologiczne. Plastyka stulejki i wędzidełka dość rzadko wiąże się z powikłaniami, trzeba jednak pamiętać, że są to interwencje chirurgiczne, które nigdy nie są pozbawiona jakiegokolwiek ryzyka.