WAZEKTOMIA WARSZAWA

Masz pytania? Zadzwoń do nas

Infolinia czynna
8.00-20.00
poniedziałek - piątek

226 887 077

Czym jest wazektomia, na czym polega zabieg wazektomii?

Wazektomia to nazwa kryjąca w sobie dwa słowa: łacińskie „vas” -naczynie i greckie „ektomia”-wycinać. Jest to metoda antykoncepcji męskiej o 99% skuteczności, szczególnie popularna w USA wśród mężczyzn w średnim wieku.

Jest to mikrochirurgiczny zabieg urologiczny polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów w celu przerwania ich ciągłości. Skutkiem jest przerwanie transportu plemników do ejakulatu. Spermatogeneza wciąż zachodzi, a wyprodukowane w jądrach plemniki są samoistnie resorbowane przez organizm. Co istotne wytrysk jest zachowany, ponieważ składa się on w większości z produktów gruczołu krokowego, natomiast nie zawiera już plemników wytwarzanych w jądrach. Jednak wazektomia skuteczna w pełni będzie dopiero 2-3 miesiącach po zabiegu, ponieważ komórki rozrodcze męskie, które już przedostały się z jąder do nasieniowodów gromadzą się w pęcherzykach nasiennych znajdujących się przy gruczole krokowym w jamie brzusznej. Przez ten okres należy stosować inną metodę antykoncepcji, np. prezerwatywę, do momentu potwierdzenia negatywnym wynikiem badania nasienia na obecność żywych plemników w ejakulacie. Wazektomia daje trwały efekt antykoncepcyjny, natomiast w 80% można wykonać udaną rewazektomię, czyli ponowne zespolenie przeciętych końców nasieniowodu.

Męskie komórki rozrodcze są produkowane w jądrach, od których odchodzą nasieniowody przebiegające z moszny do jamy brzusznej, przechodzą w okolicę gruczołu krokowego, gdzie łączą się z cewką moczową, która uchodzi do prącia.

Zabieg wykonuje lekarz urolog lub chirurg ogólny. Procedura ta odbywa się w znieczuleniu nasiękowym nasieniowodów i skóry moszny. Czy skalpel jest niezbędny? Otóż nie. Metoda WBS (wazekotmia bez skalpela) polega na niewielkim rozwarstwieniu skóry moszny nad wyczuwalnym przez nią nasieniowodem za pomocą specjalnego preparatora. Po uzyskaniu dostępu do nasieniowodu przecina się go, metodą preferowaną przez naszych specjalistów jest dwukrotne podwiązanie części brzusznej nasieniowodu, natomiast kikut jądrowy pozostaje otwarty, aby zapobiec ewentualnym dolegliwościom związanym z gromadzeniem się plemników w jądrach i najądrzach. Zabieg kończy zespolenie rozwarstwionej skóry moszny pojedynczym szwem lub klejem tkankowym. Ostateczna metoda, jaką wykonuje się podwiązanie nasieniowodów – co do znieczulenia, nacięcia lub rozwarstwienia skóry – zależy od anatomicznych uwarunkowań pacjenta. Obustronnie wykonany zabieg powoduje ubezpłodnienie. Zabieg trwa ok. 15–30 i nie wymaga późniejszej hospitalizacji.

Zanim dojdzie do zabiegu lekarz przeprowadzi wizytę konsultacyjną, która pozwoli zakwalifikować pacjenta do zabiegu. Polega ona na zebraniu wywiadu i badaniu fizykalnym. jeżeli lekarz uzna to za konieczne może też zlecić wykonanie badań laboratoryjnych. Przed zabiegiem należy ogolić okolicę łonową oraz zachować staranną higienę.

Pacjent po zakończeniu zabiegu nie musi przebywać w placówce. Zabieg nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów, można więc przyjechać i bezpiecznie wrócić samochodem. Opatrunek w domu należy zdjąć przed snem a miejsce przemyć wodą z mydłem czy delikatnym środkiem dezynfekcyjnym, np. Octaniseptem. Nie trzeb zakładać ponownych opatrunków. W razie bólu wskazane jest przyjmowanie środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty np. paracetamol czy ibuprofen. Nie należy specjalnie się oszczędzać, jednak bardzo intensywny wysiłek jak trening na siłowni czy kilkugodzinna jazda na rowerze najlepiej odroczyć w czasie do 7 dni po zabiegu. Wskazane jest również noszenie dopasowanej bielizny. Nie ma szczególnych wytycznych co do aktywności seksualnej w okresie pozabiegowym, lecz wytrysk podbarwiony na czerwono-brązowy kolor jest absolutnie normalnym zjawiskiem. Oczywiście należy zastosować inne środki antykoncepcji do momentu wykonania badanie potwierdzającego zanik żywych i ruchliwych plemników w ejakulacie.

Jeżeli z rany wycieka płyn podbarwiony krwią należy delikatnie przemyć płynem Octanisept. Zasinienie okolicy moszny i podstawy nie powinno niepokoić, może utrzymywać się do kilku dni po zabiegu. Natomiast pojawienie się wyczuwalnego, bolesnego guzka w mosznie 1-2 dni po zabiegu należy skonsultować z lekarzem operującym, ponieważ może to być krwiak. Alarmowymi objawami są wyciek ropnej wydzieliny i podwyższenie temperatury ciała >37,5 °C, są to oznaki zakażenia, dlatego ważne aby szybko zgłosić to swojemu lekarzowi.

Przez pewien czas po zabiegu powinno się stosować inne metody antykoncepcji. Okres pomiędzy wazektomią a zanikiem plemników czy występowaniem nielicznych nieruchliwych plemników może wahać się od tygodni do miesięcy w zależności od wielu czynników takich jak częstotliwość ejakulacji, wiek pacjenta, technika chirurgiczna a także różnice w anatomii, bańki nasieniowodu czy pęcherzyków nasiennych. W celu potwierdzenia zaniku plemników wykonuje się badanie nasienia, które być może trzeba będzie powtórzyć w celu oceny skuteczności zabiegu. Pierwsze badanie najczęściej wykonuje się 6-8 tygodni po zabiegu, a kolejne w 12 tygodniu po zabiegu w razie wątpliwości, co do pierwszego wyniku.

Wazektomia powinna zostać uznana za nieudaną, jeśli badanie nasienia wykaże ruchliwe plemniki sześć miesięcy po zabiegu. Pacjenci, których pooperacyjna analiza nasienia nie zgadza się z wymaganymi kryteriami powinni liczyć się z powtórzeniem zabiegu w celu zapewnienia zamknięcia nasieniowodów.

W większości przypadków nie ma konieczności stosowania silnych leków przeciwbólowych na receptę. Zapewne wystarczą popularne środki przeciwbólowe takie jak paracetamol, pyralgina czy ibuprofen dostępne bez problemu w większości sklepów i aptek. Ewentualnie można zastosować żel altacet na skórę w celu złagodzenia miejscowego dyskomfortu. Jeżeli ból jest bardzo silny i nie przechodzi po lekach bez recepty przy odpowiednim dawkowaniu należy skontaktować się z lekarzem.

Częstość powikłań takich jak krwiaki lub infekcje wahają się od 1 do 2% wśród mężczyzn. Chroniczny ból moszny połączony z negatywnym wpływem na jakość życia po zabiegu wazektomii występuje u ok.1-2% mężczyzn. W dostępnych badaniach bakteryjne zapalenia najądrza po wazektomii występowało rzadko a wskaźnik wynosił do 1,5%. Szacunkowo po wazektomii szansa na zajście w ciążę jest 1 na 2000 dla mężczyzn, którzy doświadczyli małej ruchliwości plemników po zabiegu.

Jak już wcześniej wspomniano wazektomia ma na celu pozbawienie ejakulatu męskich komórek rozrodczych zdolnych do zapłodnienia. Natomiast mężczyzna nadal zachowuje zdolność do wytrysku, tym samym możliwość przeniesienia chorób wenerycznych, takich jak kiła, rzeżączka, HIV czy HBV. Rekomendowane jest więc dla mężczyzn będących nosicielami chorób przenoszonych drogą płciową stosowanie metod barierowych takich jak prezerwatywy. Oczywiście ryzyko nabycia tych chorób przez mężczyznę po wazektomii również się nie zmienia.

Na całkowity koszt zabiegu składają się 2 usługi:
  • konsultacja kwalifikująca do zabiegu – 340zł
  • zabieg wazektomii – 2 400 zł
Dzięki współpracy z instytucją udzielającą kredytów medycznych MediRaty, możliwe jest przeprowadzenie zabiegu bez zbędnej zwłoki z możliwością rozłożenia płatności na raty. 
Zabieg wazektomi może zostać przeprowadzony w naszej Klinice w Warszawie, ul. Bracka 11/13.
 
Możliwe jest również przeprowadzenie zabiegu wazektomii w Grodzisku Mazowieckim w placówce przy ul. Kilińskiego 11.

Zainteresowany zabiegiem? Zostaw numer oddzwonimy!

    Proszę udowodnić, że jesteś człowiekiem, wybierając Gwiazdka.