Modern methods of treating erectile dysfunction

Czym jest zaburzenie erekcji? Czy jest to impotencja?

Zaburzenia erekcji, to niezdolność do osiągnięcia lub utrzymania wzwodu przez wystarczający czas, aby odbyć zadowalający stosunek płciowy. Niekiedy zamiennie z pojęciem ‘zaburzenia erekcji’ używa się określenia ‘impotence’, jednak jest ono dosyć pejoratywne i nie powinno być używane, aby nikogo nie urazić.

Podłoże zaburzeń erekcji może być zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Przyczyną na tle psychicznym może być stres, depresja, przemęczenie, traumatyczne przeżycia z przeszłości związane z seksualności czy problemy z partnerką. Do fizycznych przyczyn zaliczamy choroby wpływające negatywnie na naczynia krwionośne, są to m.in. schorzenia nerek, cukrzyca, miażdżyca, choroby neurologiczne czy małe stężenie testosteronu. Istotny jest styl życia-palenie tytoniu i marihuany, narkotyki, alkohol, niewłaściwa dieta, brak ruchu oraz zbyt duża aktywność seksualna mogą zakłócić przepływ krwi do prącia i uniemożliwić osiągnięcie erekcji. Również różnego rodzaju zabiegi chirurgiczne mogą mieć niszczący wpływ na nerwy i tętnice znajdujące się w okolicy narządów płciowych. W działania niepożądane wielu leków także wpisują się zaburzenia erekcji, np. leków przeciwdepresyjnych, przeciwalergicznych, kardiologicznych.

Czy zaburzenia erekcji dotykają wielu mężczyzn?

Szacunkowo około 1 na 10 mężczyzn w wieku między 21 a 75 rokiem życia ma problemy związane z zaburzeniami erekcji. 5-20% ogółu mężczyzn dotykają umiarkowane i ciężkie postaci impotencji. Można wnioskować, że u młodych, nieobciążonych chorobami mężczyzn najczęściej zaburzenia mają podłoże psychiczne lub są związane z efektami ubocznymi przyjmowanych leków czy substancji psychoaktywnych. U młodych mężczyzn naczynia krwionośne zazwyczaj są w lepszym stanie niż u osób w średnim czy starszym wieku, u których zaczynają pojawiać się choroby takie jak cukrzyca typu II czy nadciśnienie tętnicze. Nie jest to żadna reguła, a jedynie charakterystyka dla danej populacji wiekowej.

Jakie są metody leczenia zaburzeń erekcji (wzwodu)? Czy konieczna jest operacja?

Metody możemy podzielić na farmakologiczne, zabiegowe i psychoterapeutyczne. Oczywiście wybór jest podejmowany indywidualnie przez pacjenta i lekarza w zależności od wielu czynników.

Psychoterapia w zaburzeniach erekcji

Psychoterapia może wymagać przede wszystkim czasu i cierpliwości. Jest to proces długotrwały i nie kończy się po jednej wizycie u specjalisty. Niekiedy może też być pomocna konsultacja psychiatry, gdy zachodzi podejrzenie depresji lub zaburzeń lękowych i konieczne będzie dodanie leków przeciwdepresyjnych czy stabilizujących nastrój.  Warto przełamać swoje obiekcje i stereotypowe myślenie o chorobach psychicznych, ponieważ są tak samo ważne i częste jak choroby somatyczne i wpływają znacząco na jakość naszego życia i relacji z innymi ludźmi.

Farmakoterapia w zaburzeniach erekcji

Najpopularniejszym lekiem doustnym jest inhibitor fosfodiesterazy typu 5-Sildenafil (ViagraMaxigra), który rozszerza naczynia krwionośne, przyjmowany jest na 1-6 h przed stosunkiem. Leczenie testosteronem stosowane jest w wypadku deficytu androgenów.

Istnieją też iniekcje do ciał jamistych prącia – wstrzykiwane w okolicę podstawy prącia po jednej ze stron, które stosuje się bezpośrednio przed stosunkiem i mogą być wykonywane przez samego pacjenta po odpowiednim przeszkoleniu. Za pomocą cienkiej igły mężczyzna wstrzykuje sobie substancję (alprostadyl lub papawerynę), działającą rozkurczowo na mięśniówkę ciał jamistych penisa i rozszerza jego tętnice. Dzięki temu po 5-20 minutach od iniekcji następuje wzwód, który utrzymuje się około godziny (zależy to od dawki leku). Zastrzyków nie powinno się robić częściej niż co 24 godziny i nie więcej niż trzy razy w tygodniu. Docewkowo w postaci żelu stosuje się też alprostadyl.

W przypadku przedłużonej erekcji powyżej 4 godzin, co może wystąpić jako działanie niepożądane tego typu leczenia, konieczna jest konsultacja z urologiem lub zgłoszenie się do SOR ze względu na możliwość wystąpienia priapizmu. Jest to stan przedłużającej się bolesnej erekcji, który wymaga opróżnienia ciał jamistych z krwi, najczęściej poprzez nakłucie prącia. W przypadku braku podjęcia leczenia może dojść do martwicy prącia i trwałych zaburzeń erekcji.

Leczenie zaburzeń erekcji falą uderzeniową

Jeżeli problem ma przyczynę naczyniową, możliwe jest leczenie falą uderzeniową. Zabieg jest wykonywany przy użyciu fal o określonej częstotliwości i natężeniu, dostarczanych do ciał jamistych prącia przez specjalny przetwornik. W ten sposób stymulowany jest proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych, co skutkuje poprawą ukrwienia prącia i tym samym poprawą potencji. Na pełen cykl leczenia tą metodą składają się cztery 20-minutowe sesje terapeutyczne. Zabieg jest bezbolesny i bezinwazyjny. Badania kliniczne przeprowadzone do tej pory wykazują, że metoda jest bezpieczna, cechuje się wysoką skutecznością i długotrwałym efektem terapeutycznym. W naszej placówce wykonujemy terapię za pomocą urządzeń firmy STORZ (w Warszawie) i RENOVA firmy DirexGroup (w Grodzisku Mazowieckim) .

Jeżeli patologia nie dotyczy tylko mikrokrążenia, ale większych naczyń krwionośnych, np. tętnic biodrowych, konieczne mogą być zabiegi wewnątrznaczyniowe, aby uzyskać lepszy przepływ w tym naczyniu.

Protezy prącia jako metoda leczenia impotencji

Najbardziej inwazyjną metodą leczenia impotencji, która jest oporna na leczenie wyżej wymienionymi metodami jest implantacja protezy prącia. W tym przypadku konieczna jest operacja. Istnieją dwa rodzaje protez prącia półsztywne i hydrauliczne. Skuteczność leczenia impotencji przy użyciu implantów to 92-100%. Protezy półsztywne zbudowane są z metalowego rdzenia np. srebrnego, a z zewnątrz otoczone są obojętnym dla organizmu tworzywem sztucznym. Cechą tych protez jest to, że członek ciągle znajduje się w półwzwodzie. Dla wielu mężczyzn nie jest to ani komfortowe psychiczne, ani wygodne w życiu codziennym. W protezie hydraulicznej cały proces przebiega w implantowanym pod skórę i do moszny układzie zamkniętym. Poza współżyciem proteza jest opróżniona, a prącie zwisa w dół, w przypadku chęci odbycia stosunku płciowego uciska się balon implantowany podskórnie, opróżniając go, a płyn przepływa do protezy, usztywniając ją.

Konsultacje i leczenie zaburzeń erekcji – Warszawa, Grodzisk Mazowiecki

Lekarze specjalizujący się w leczeniu zaburzeń erekcji przyjmują w obydwu naszych placówkach:

  • ul. Kilińskiego 11, Grodzisk Mazowiecki
  • ul. Bracka 11/13, Warszawa

Dodatkowe informacje na stronach:

lub pod numerem telefonu: 226 887 077

Categories of entries

Sign up for a consultation

OUR SPECIALISTS
provide you with assistance
English (UK)