Wazektomia, podwiązanie nasieniowodów

Skonsultuj się ze specjalistą z Vedi Clinic Warszawa, aby dowiedzieć się więcej na temat: vasectomy – podwiązanie nasieniowodów bez skalpela i podejmij świadomą decyzję o swojej płodności. Nie czekaj! Zapewnij sobie spokojną przyszłość bez trosk o niechciane ciąże! Wazektomia Warszawa – podwiązanie nasieniowodów bez skalpela – nowoczesną, bezbolesną i skuteczną metodę antykoncepcji dla mężczyzn.
Skorzystaj z konsultacji u naszych specjalistów zajmujących się zabiegiem wazektomia Warszawa:

Make an appointment

Bracka Street 11/13
00-501 Warsaw

mon.: 8 am - 8 pm
tue.: 8 am - 8 pm
wed.: 8 am - 8 pm
thu.: 8 am - 8 pm
fri.: 8 am - 8 pm
sat.: Closed
sun.: Closed

Zabieg: wazektomia Warszawa

Najskuteczniejszą metoda męskiej antykoncepcji jest wazektomia. Nazwa wazektomia pochodzi od łacińskiego słowa „vas”, oznaczającego naczynie, oraz greckiego słowa „ektomia” oznaczającego wycinać. Jest to bardzo trafna nazwa, bo w praktyce podczas wazektomii następuje przecięcie i podwiązanie nasieniowodów. 

W Vedi Clinic Warszawa wazektomia to forma trwałej antykoncepcji, która jest mikrochirurgicznym zabiegiem urologicznym polegającym na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów w celu przerwania ich ciągłości. Procedura przeprowadzenia wazektomii obejmuje dwie części. Na początku specjalista z zakresu urologii lub chirurgii przeprowadza wywiad z pacjentem, analizuje wyniki badań krwi (skupiając się głównie na krzepnięciu krwi), wykonuje badanie fizykalne oraz przekazuje odpowiednie dokumenty medyczne do zapoznania się i podpisania. Następnie w warunkach ambulatoryjnych, stosując znieczulenie miejscowe, wykonywany jest zabieg wazektomii. 

Meet our experts

What is the course of treatment?

W Vedi Clinic Warszawa możliwe są dwie techniki zabiegu wazektomia: jedna z użyciem skalpela i cięciem chirurgicznym lub częściej stosowana wazektomia bez skalpela (technika WBS). Metoda WBS polega na niewielkim rozwarstwieniu skóry moszny tuż nad wyczuwalnym przez nią nasieniowodem z użyciem specjalnego preparatora. W momencie gdy lekarz zyskuje dostęp do nasieniowodu przecina go, a następnie podwiązuje. Zabieg dobiega końca po zespoleniu rozwarstwionej skóry moszny pojedynczym szwem, bądź klejem tkankowym. Zobacz jaka jest cena zabiegu wazektomia Warszawa.

Niektórzy mężczyźni mogą obawiać się, że zabieg wazektomii negatywnie wpłynie na jakość ich stosunków seksualnych. Nie należy jednak bać się tej formy męskiej antykoncepcji. Erection, wytrysk oraz wygląd ejakulatu pozostają bez zmian po zabiegu. Dzieje się tak, ponieważ plemniki stanowią znikomą część objętości spermy, więc ich brak w żaden sposób nie odbija się na kolorze czy konsystencji spermy. Dodatkowo, wazektomia nie ma żadnego wpływu na gospodarkę hormonalną pacjenta, dlatego popęd seksualny, zarost czy np. barwa głosu również pozostają bez zmian. 

Price-list

Qualifying consultation350 PLN
Konsultacja kwalifikująca on-line350 PLN
Zabieg wazektomii bez skalpela2 400 PLN

Patients' opinions

Q&A

Zabieg wykonuje lekarz urolog lub chirurg ogólny. Procedura ta odbywa się w znieczuleniu nasiękowym nasieniowodów i skóry moszny. Czy skalpel jest niezbędny? Otóż nie. Metoda WBS (wazekotmia bez skalpela) polega na niewielkim rozwarstwieniu skóry moszny nad wyczuwalnym przez nią nasieniowodem za pomocą specjalnego preparatora. Po uzyskaniu dostępu do nasieniowodu przecina się go, metodą preferowaną przez naszych specjalistów jest dwukrotne podwiązanie części brzusznej nasieniowodu, natomiast kikut jądrowy pozostaje otwarty, aby zapobiec ewentualnym dolegliwościom związanym z gromadzeniem się plemników w jądrach i najądrzach. Zabieg kończy zespolenie rozwarstwionej skóry moszny pojedynczym szwem lub klejem tkankowym. Ostateczna metoda, jaką wykonuje się podwiązanie nasieniowodów – co do znieczulenia, nacięcia lub rozwarstwienia skóry – zależy od anatomicznych uwarunkowań pacjenta. Obustronnie wykonany zabieg powoduje ubezpłodnienie. Zabieg trwa ok. 15–30 i nie wymaga późniejszej hospitalizacji.

Dlaczego wazektomia jest uważana za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji? Po pierwsze, skuteczność zabiegu wazektomii została potwierdzona w badaniach klinicznych. Dodatkowo, poprzez podwiązanie nasieniowodów następuje blokada ich drożności i transport plemników do spermy jest przerwany. Z racji tego, że to właśnie plemniki są potrzebne aby doszło do zapłodnienia komórki jajowej, wazektomia jest uznawana za skuteczną metodę męskiej antykoncepcji. 

Skuteczność zabiegu wazektomii ocenia się na 99%. Przy wazektomii skuteczność zabiegu można ocenić już po kilku tygodniach. Tuż po zabiegu zaleca się zaprzestanie współżycia na około 7 dni. Następnie przez kilka miesięcy zaleca się stosowanie równocześnie innej formy antykoncepcji jak np. prezerwatywy, ponieważ ejakulat nadal może zawierać resztki plemników. Przy wizycie kontrolnej, lekarz urolog przeprowadzi badanie morfologii nasienia aby ustalić obecność żywych plemników w ejakulacie. Jeśli wynik jest negatywny, para może zaprzestać stosowania innych środków antykoncepcji i cieszyć się normalną aktywnością seksualną. 

Zanim dojdzie do zabiegu lekarz przeprowadzi wizytę konsultacyjną, która pozwoli zakwalifikować pacjenta do zabiegu. Polega ona na zebraniu wywiadu i badaniu fizykalnym. jeżeli lekarz uzna to za konieczne może też zlecić wykonanie badań laboratoryjnych. Przed zabiegiem należy ogolić okolicę łonową oraz zachować staranną higienę.

Pacjent po zakończeniu zabiegu nie musi przebywać w placówce. Zabieg nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów, można więc przyjechać i bezpiecznie wrócić samochodem. Opatrunek w domu należy zdjąć przed snem a miejsce przemyć wodą z mydłem czy delikatnym środkiem dezynfekcyjnym, np. Octaniseptem. Nie trzeb zakładać ponownych opatrunków. W razie bólu wskazane jest przyjmowanie środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty np. paracetamol czy ibuprofen. Nie należy specjalnie się oszczędzać, jednak bardzo intensywny wysiłek jak trening na siłowni czy kilkugodzinna jazda na rowerze najlepiej odroczyć w czasie do 7 dni po zabiegu. Wskazane jest również noszenie dopasowanej bielizny. Nie ma szczególnych wytycznych co do aktywności seksualnej w okresie pozabiegowym, lecz wytrysk podbarwiony na czerwono-brązowy kolor jest absolutnie normalnym zjawiskiem. Oczywiście należy zastosować inne środki antykoncepcji do momentu wykonania badanie potwierdzającego zanik żywych i ruchliwych plemników w ejakulacie.

Jeżeli z rany wycieka płyn podbarwiony krwią należy delikatnie przemyć płynem Octanisept. Zasinienie okolicy moszny i podstawy nie powinno niepokoić, może utrzymywać się do kilku dni po zabiegu. Natomiast pojawienie się wyczuwalnego, bolesnego guzka w mosznie 1-2 dni po zabiegu należy skonsultować z lekarzem operującym, ponieważ może to być krwiak. Alarmowymi objawami są wyciek ropnej wydzieliny i podwyższenie temperatury ciała >37,5 °C, są to oznaki zakażenia, dlatego ważne aby szybko zgłosić to swojemu lekarzowi.

Częstość powikłań takich jak krwiaki lub infekcje wahają się od 1 do 2% wśród mężczyzn. Chroniczny ból moszny połączony z negatywnym wpływem na jakość życia po zabiegu wazektomii występuje u ok.1-2% mężczyzn. W dostępnych badaniach bakteryjne zapalenia najądrza po wazektomii występowało rzadko a wskaźnik wynosił do 1,5%. Szacunkowo po wazektomii szansa na zajście w ciążę jest 1 na 2000 dla mężczyzn, którzy doświadczyli małej ruchliwości plemników po zabiegu.

W większości przypadków nie ma konieczności stosowania silnych leków przeciwbólowych na receptę. Zapewne wystarczą popularne środki przeciwbólowe takie jak paracetamol, pyralgina czy ibuprofen dostępne bez problemu w większości sklepów i aptek. Ewentualnie można zastosować żel altacet na skórę w celu złagodzenia miejscowego dyskomfortu. Jeżeli ból jest bardzo silny i nie przechodzi po lekach bez recepty przy odpowiednim dawkowaniu należy skontaktować się z lekarzem.

Przez pewien czas po zabiegu powinno się stosować inne metody antykoncepcji. Okres pomiędzy wazektomią a zanikiem plemników czy występowaniem nielicznych nieruchliwych plemników może wahać się od tygodni do miesięcy w zależności od wielu czynników takich jak częstotliwość ejakulacji, wiek pacjenta, technika chirurgiczna a także różnice w anatomii, bańki nasieniowodu czy pęcherzyków nasiennych. W celu potwierdzenia zaniku plemników wykonuje się badanie nasienia, które być może trzeba będzie powtórzyć w celu oceny skuteczności zabiegu. Pierwsze badanie najczęściej wykonuje się 6-8 tygodni po zabiegu, a kolejne w 12 tygodniu po zabiegu w razie wątpliwości, co do pierwszego wyniku.

 

Wazektomia powinna zostać uznana za nieudaną, jeśli badanie nasienia wykaże ruchliwe plemniki sześć miesięcy po zabiegu. Pacjenci, których pooperacyjna analiza nasienia nie zgadza się z wymaganymi kryteriami powinni liczyć się z powtórzeniem zabiegu w celu zapewnienia zamknięcia nasieniowodów.

Jak już wcześniej wspomniano wazektomia ma na celu pozbawienie ejakulatu męskich komórek rozrodczych zdolnych do zapłodnienia. Natomiast mężczyzna nadal zachowuje zdolność do wytrysku, tym samym możliwość przeniesienia chorób wenerycznych, takich jak kiła, rzeżączka, HIV czy HBV. Rekomendowane jest więc dla mężczyzn będących nosicielami chorób przenoszonych drogą płciową stosowanie metod barierowych takich jak prezerwatywy. Oczywiście ryzyko nabycia tych chorób przez mężczyznę po wazektomii również się nie zmienia.

Na całkowity koszt zabiegu składają się 2 usługi:

  • konsultacja kwalifikująca do zabiegu – 350 zł. (on-line bezpłatnie)
  • zabieg wazektomii – 2 400 zł.

Dzięki współpracy z instytucją udzielającą kredytów medycznych MediRaty, możliwe jest przeprowadzenie zabiegu bez zbędnej zwłoki z możliwością rozłożenia płatności na raty. Więcej informacji na temat płatności znajdą Państwo w naszym cenniku.

Why is it worth to sign up for a consultation at Vedi Clinic?

  • We provide a comprehensive diagnosis to correctly assess the lesions and their extent.
  • We take an individual approach to each patient, offering the right therapy for their situation.
  • The treatment method we use is non-invasive, safe and painless for the patient.

BLOG

English (UK)