USG Urologiczne Transrektalne

Badanie diagnostyczne USG transrektalne jest procedurą wykorzystywaną w diagnostyce schorzeń prostaty oraz okolic odbytniczo-pęcherzowych.
Skorzystaj z konsultacji u naszych specjalistów wykonujących USG treansrektalne:

Worth knowing:

Make an appointment

Bracka Street 11/13
00-501 Warsaw

mon.: 8 am - 8 pm
tue.: 8 am - 8 pm
wed.: 8 am - 8 pm
thu.: 8 am - 8 pm
fri.: 8 am - 8 pm
sat.: Closed
sun.: Closed

Diagnostyka USG transrektalne

USG transrektalne ma wiele zastosowań. Służy przede wszystkim do diagnozowania stanów patologicznych prostaty, takich jak zapalenie gruczołu krokowego czy rak gruczołu krokowego. Ponadto może być stosowane do monitorowania postępów w leczeniu oraz planowania ewentualnych interwencji chirurgicznych. Badanie może być też wykonywane czysto profilaktycznie i obejmować ocenę przepływu krwi w naczyniach krwionośnych prostaty.

Meet our experts

Patients' opinions

Q&A

Podczas tego badania pacjent leży na boku z nogami zgiętymi w kolanach. Lekarz lub technik medyczny delikatnie wsuwa cienką sondę ultrasonograficzną do odbytu pacjenta. Aby przeprowadzić badanie bez bólu, sonda jest pokryta specjalnym żelem. Dzięki użyciu sondy, jest możliwe uzyskanie obrazu struktur anatomicznych prostaty, pęcherza moczowego oraz okolicznych tkanek na monitorze.

Osoby, które powinny poddać się badaniu USG transrektalnemu, to głównie mężczyźni w przypadku podejrzenia lub monitorowania schorzeń prostaty, zwłaszcza w przypadku objawów takich jak trudności z oddawaniem moczu, częste potrzeby oddawania moczu, oraz ból czy dyskomfort w okolicy prostaty.

Przygotowanie do badania może obejmować wstrzymanie się od jedzenia i picia kilka godzin przed zabiegiem, oraz oczyszczenie jelit poprzez zastosowanie lewatywy lub przyjęcie leków przeczyszczających, co umożliwia lepszą wizualizację struktur prostaty podczas badania. Odpowiedni sposób przygotowania dobrze jest skonsultować z lekarzem prowadzącym, który badanie zlecił.

Czas regeneracji po badaniu jest zwykle krótki. Może wystąpić krótkotrwałe uczucie dyskomfortu w okolicach odbytu, ale te objawy zazwyczaj ustępują w ciągu kilku godzin po badaniu.

BLOG

English (UK)