Vasectomy

Czym jest metoda wazektomii?

 Vasectomy jest zabiegiem mikrochirurgicznym, wykonywanym w znieczuleniu miejscowym. Metoda wazektomii ma na celu zatrzymanie transportu plemników z jąder do prącia. Dzięki temu, nasienie jest pozbawione plemników i nie może dojść do zapłodnienia partnerki. Vasectomy jest uznawana za trwałą formę antykoncepcji i jest bardzo popularna wśród mężczyzn którzy już mają dzieci, ale nie planują mieć kolejnych.

Na czym polega wazektomia?

 Na czym polega zabieg wazektomii? Vasectomy polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów, zapobiegając w ten sposób przedostania się plemników do ejakulatu. Jest to bardzo skuteczna metoda antykoncepcji dla mężczyzn.

Nie należy obawiać się wykonania zabiegu wazektomii. Zabieg trwa od 15 do 30 minut i jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych. Wielu mężczyzn poddawanych zabiegowi niepokoi długa rekonwalescencja. Nie ma czym się stresować, ponieważ po zabiegu wazektomii pacjent może wrócić do domu. Oczywiście, nie zaleca się uprawiania sportów ani wykonywania prac fizycznych do 7 dni po zabiegu. Po zabiegu wazektomii jądra mogą być wrażliwe na dotyk przez kilka dni, jednak nie jest to powód do niepokoju.

Dodatkowo, po zabiegu wazektomii wskazane jest korzystanie z innych form antykoncepcji do 2-3 miesięcy. Jest to niezbędne, ponieważ nadal istnieje możliwość występowania plemników w nasieniu. Nasieniowody potrzebują czasu aby kompletnie oczyścić się z plemników i zagwarantować skuteczność zabiegu. Aby uzyskać pewność, że w nasieniu nie pojawią się już żadne plemniki, warto wykonać badanie morfologii nasienia, które najczęściej wykonuje się kilka miesięcy po zabiegu.

Kto wykonuje zabieg wazektomii?

 Zabieg wazektomii jest wykonywany przez specjalistę urologii lub chirurga ogólnego. Przed przeprowadzonym zabiegiem wazektomii wymagana jest konsultacja urologiczna, m.in. aby przeprowadzić wywiad z pacjentem, wykonać analizę badań krwi, wykonać badanie fizykalne i zaplanować metodę zabiegu, oraz odpowiedzieć na pytania mężczyzn poddawanych zabiegowi.

Przygotowanie do zabiegu wazektomii

 Podczas podejmowania decyzji o zabiegu wazektomii należy pamiętać, że wazektomia jest uznawana za trwałą formę antykoncepcji. Teoretycznie można wykonać zabieg rewazektomii, który ma na celu połączenie nasieniowodów, które były przecięte i podwiązane podczas wazektomii. Jednak zabieg odwrócenia wazektomii nie zawsze się powodzi dlatego czasami urolog może zarekomendować konsultację psychologiczną, przed podjęciem decyzji o zabiegu.

Przed zabiegiem należy wykonać badania krwi oraz przejść konsultację urologiczną. W dniu zabiegu należy pamiętać o zaleceniach lekarza, który powinien przypomnieć o niezażywaniu leków rozrzedzających krew takich jak aspiryna czy ibuprofen, ponieważ mogą one zwiększyć ryzyko krwotoku. Kolejna rada dla mężczyzn poddawanych zabiegowi to założenie dosyć obcisłej bielizny. Dzięki temu jakikolwiek opatrunek utrzyma się do momentu powrotu do domu, oraz jądra będą odpowiednio zabezpieczone.

Czy skuteczność zabiegu wazektomii jest potwierdzona klinicznie?

 Skuteczność zabiegu wazektomii jest potwierdzona klinicznie. Wazektomia działa jako trwała metoda antykoncepcji w 99% przypadków. Bardzo rzadko wazektomia zawodzi (dzieje się tak mniej więcej 1 na 10,000 przypadków). Szacuje się, że do tej pory zabiegowi wazektomii poddało się około 50 milionów mężczyzn na całym świecie.

Na czym polega zabieg wazektomii bez skalpela?

 Coraz więcej specjalistów skłania się ku wazektomii wykonanej metodą bez skalpela (tzw. technika WBS). Przy tej metodzie, lekarz rozwarstwia skórę moszny, aby uzyskać dostęp do nasieniowodów. Nasieniowód jest przecinany i podwiązywany z jednej strony. Następnie lekarz zespala rozwarstwioną skórę moszny za pomocą szwów, lub kleju tkankowego.

English (UK)