Vasectomy

Czym jest podwiązanie nasieniowodów?

Przecięcie i podwiązanie nasieniowodów wykonuje się w ramach zabiegu wazektomii, aby doprowadzić do niepłodności u mężczyzn. Oznacza to, że ciągłość nasieniowodów zostaje przerwana, i plemniki nie mają jak przedostać się z jąder do prącia. Dzięki temu, nawet po wytrysku, nie dochodzi do zapłodnienia, ponieważ plemnik nie dociera do komórki jajowej partnerki.

Vasectomy jest bardzo wygodną metodą antykoncepcji. Jest bezpieczna, prosta i ma bardzo wysoką skuteczność (około 99%). Mężczyźni mogą normalnie kontynuować pożycie seksualne, nadal doświadczają erekcji oraz wytrysku. Dodatkowo, gospodarka hormonalna mężczyzn również w żaden sposób się nie zmienia. Jedyną różnicą jest fakt, że ich nasienie jest pozbawione plemników.

Na czym polega podwiązanie nasieniowodów?

 Istnieją różne metody wykonywania zabiegu podwiązania nasieniowodów. Można je podzielić na tradycyjną, gdzie dochodzi do cięcia chirurgicznego aby dostać się do nasieniowodu pacjenta, oraz na technikę WBS, czyli wazektomię bez skalpela.

Coraz więcej specjalistów wybiera technikę WBS, ponieważ jest ona mniej inwazyjna, bezbolesna, i zajmuje stanowczo mniej czasu aby osiągnąć przerwanie ciągłości nasieniowodów.  

Czego możemy się spodziewać przy zabiegu podwiązania nasieniowodów wykonanym techniką WBS? Po pierwsze, urolog bądź chirurg ogólny nie używa skalpela aby dostać się do nasieniowodów. Zamiast tego używa specjalnego preparatora, który rozwarstwia skórę moszny tuż nad miejscem gdzie znajduje się wyczuwalny nasieniowód. Po uzyskaniu dostępu, następuje przecięcie nasieniowodów. Następnie, lekarz dwukrotnie podwiązuje brzuszne końce nasieniowodów, podczas gdy dolne końce nasieniowodów pozostają otwarte. Dlaczego lekarz nie podwiązuje dolnego końca przeciętego nasieniowodu? Dzięki pozostawieniu drożności nasieniowodów dolnych, plemniki nie gromadzą się w jądrach i najądrzach i mogą być bezpiecznie absorbowane przez ciało. Uzyskany brak ciągłości nasieniowodów sprawia, że plemniki nie dostają się do nasienia i zapłodnienie partnerki jest praktycznie niemożliwe.

Zabieg wazektomii techniką WBS jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych i trwa od 15 do 30 minut, z użyciem znieczulenia miejscowego.

Skuteczność podwiązania nasieniowodów

 Podczas zabiegu podwiązania nasieniowodów głównym celem jest uzyskanie niepłodności u pacjenta poprzez przerwanie ciągłości nasieniowodów. Skuteczność wazektomii została potwierdzona w badaniach klinicznych i wynosi około 99%. Oznacza to, że ta metoda antykoncepcji jest jedną z najskuteczniejszych. Na ten moment, jedyną alternatywną metodą antykoncepcji dla mężczyzn są prezerwatywy, które nawet gdy są używane zgodnie z zaleceniami producenta oferują skuteczność rzędu 98%. Jednak biorąc pod uwagę, że dużo prezerwatyw może być przechowywanych w nieodpowiednich warunkach, może ulec przetarciu, bądź innemu uszkodzeniu mechanicznemu, vasectomy jest na pewno bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Jednak pamiętajmy, że do zabiegu podwiązania nasieniowodów powinno podejść się po dłuższym namyśle, oraz z pełnym zrozumieniem konsekwencji zabiegu. Najczęściej zabieg jest rekomendowany mężczyznom którzy nie planują mieć kolejnych dzieci. Typowy pacjent to żonaty mężczyzna w średnim wieku, który razem z małżonką jest zadowolony z liczby potomstwa które posiadają.

Istnieje zabieg przywrócenia drożności nasieniowodów tzw. rewazektomia. Jednak nie we wszystkich przypadkach jest on skuteczny. Aby doprowadzić do ponownej drożności nasieniowodów, lekarz musi wykonać skomplikowaną procedurę operacyjną, która trwa, porównaniu do wazektomii, bardzo długo. Taki zabieg może trwać od 3,5 do 4,5 godziny i jest stosunkowo drogi. Biorąc pod uwagę brak gwarancji że przepływ plemników wróci do stanu sprzed wykonania zabiegu podwiązania nasieniowodów, jest to dosyć ryzykowne.

English (UK)