Vasectomy

Wazektomia – męska metoda antykoncepcji

 Za najskuteczniejszą metodę męskiej antykoncepcji uznaje się wazektomię. Nazwa vasectomy pochodzi od łacińskiego słowa „vas”, oznaczającego naczynie, oraz greckiego słowa „ektomia” oznaczającego wycinać. Jest to bardzo trafna nazwa, bo w praktyce podczas wazektomii następuje przecięcie i podwiązanie nasieniowodów.

Vasectomy to forma trwałej antykoncepcji, która jest mikrochirurgicznym zabiegiem urologicznym polegającym na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów w celu przerwania ich ciągłości. Procedura przeprowadzenia wazektomii obejmuje dwie części. Na początku specjalista z zakresu urologii lub chirurgii przeprowadza wywiad z pacjentem, analizuje wyniki badań krwi (skupiając się głównie na krzepnięciu krwi), wykonuje badanie fizykalne, oraz przekazuje odpowiednie dokumenty medyczne do zapoznania się i podpisania. Następnie, czas na zabieg, wykonywany w warunkach ambulatoryjnych ze znieczuleniem miejscowym.

Jak wygląda zabieg wazektomii? Możliwe są dwie techniki zabiegowe: jedna z użyciem skalpela i cięciem chirurgicznym lub częściej stosowana vasectomy bez skalpela (technika WBS). Metoda WBS polega na niewielkim rozwarstwieniu skóry moszny tuż nad wyczuwalnym przez nią nasieniowodem z użyciem specjalnego preparatora. W momencie gdy lekarz zyskuje dostęp do nasieniowodu przecina go, a następnie podwiązuje. Zabieg dobiega końca po zespoleniu rozwarstwionej skóry moszny pojedynczym szwem, bądź klejem tkankowym.

Niektórzy mężczyźni mogą obawiać się, że zabieg wazektomii negatywnie wpłynie na jakość ich stosunków seksualnych. Nie należy jednak bać się tej formy męskiej antykoncepcji. Erection, wytrysk oraz wygląd ejakulatu pozostają bez zmian po zabiegu. Dzieje się tak, ponieważ plemniki stanowią znikomą część objętości spermy, więc ich brak w żaden sposób nie odbija się na kolorze czy konsystencji spermy. Dodatkowo, wazektomia nie ma żadnego wpływu na gospodarkę hormonalną pacjenta, dlatego popęd seksualny, zarost czy np. barwa głosu również pozostają bez zmian.  

 Skuteczność wazektomii

Dlaczego wazektomia jest uważana za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji? Po pierwsze, skuteczność zabiegu wazektomii została potwierdzona w badaniach klinicznych. Dodatkowo, poprzez podwiązanie nasieniowodów następuje blokada ich drożności i transport plemników do spermy jest przerwany. Z racji tego, że to właśnie plemniki są potrzebne aby doszło do zapłodnienia komórki jajowej, wazektomia jest uznawana za skuteczną metodę męskiej antykoncepcji.

 Skuteczność zabiegu wazektomii ocenia się na 99%. Przy wazektomii skuteczność zabiegu można ocenić już po kilku tygodniach. Tuż po zabiegu zaleca się zaprzestanie współżycia na około 7 dni. Następnie przez kilka miesięcy zaleca się stosowanie równocześnie innej formy antykoncepcji jak np. prezerwatywy, ponieważ ejakulat nadal może zawierać resztki plemników. Przy wizycie kontrolnej, lekarz urolog przeprowadzi badanie morfologii nasienia aby ustalić obecność żywych plemników w ejakulacie. Jeśli wynik jest negatywny, para może zaprzestać stosowania innych środków antykoncepcji i cieszyć się normalną aktywnością seksualną.

 Jaki jest koszt zabiegu wazektomii?

 Możecie zadawać sobie pytanie ile kosztuje zabieg wazektomii? Cena wykonania zabiegu różni się w zależności od placówki, jej lokalizacji, czy doświadczenia chirurga lub urologa. Można przyjąć, że cena wykonania zabiegu wazektomii mieści się w granicach 1500-3000 zł. Nie jest to wygórowana cena, biorąc pod uwagę że to jest to zabieg jednorazowy, a ta forma antykoncepcji ma trwałe efekty. Przed zapisaniem się na wazektomię, warto sprawdzić jakie badania lub konsultacje należy wykonać przed zabiegiem. Najczęściej badania laboratoryjne i konsultacje nie są zawarte w tej kwocie, dlatego pełna cena wykonania zabiegu może być wyższa.

English (UK)