Phimosis

Czym jest stulejka?

Napletek to ruchoma skóra pokrywająca żołądź prącia u mężczyzn. U niektórych mężczyzn napletek może być zbyt wąski lub zwężony przez urazy czy infekcje, co prowadzi do tego że mężczyzna nie może zsunąć napletka. Taki stan anatomiczna nazywamy stulejką. Przy stulejce częściowej, cofnięcie napletka jest możliwe w niewielkim stopniu. Jednak w przypadku stulejki całkowitej napletek jest tak ściśnięty że nie można go cofnąć. W takim przypadku konieczne jest leczenie, a jednym z wariantów jest zabieg plastyki napletka lub stulejki.

Kiedy plastyka napletka jest potrzebna?

Zwężenie napletka może powodować bardzo duży ból i dyskomfort u mężczyzny. Brak możliwości odprowadzenia napletka sprawia że oddawanie moczu, higiena intymna, czy współżycie są bardzo utrudnione i często bolesne.

W sytuacji braku możliwości odciągania napletka nie należy robić tego na siłę. Odsłonięcie żołędzi prącia poprzez zsunięcie skóry napletka jest możliwe tylko jeśli napletek jest w pełni zdrowy. W przypadku stulejki, koło skóry napletka oraz otworu napletka, tworzą się zbliznowacenia czy obtarcia, które

Plastyka stulejki – jak przebiega zabieg?

Zabieg plastyki napletka polega na rozciągnięciu skóry napletka w celu poszerzenia ujścia napletka, umożliwiając tym samym swobodne zsuwanie i odciąganie napletka. W przypadku stulejki całkowitej, gdzie napletek jest na tyle zwężony, że nie można go cofnąć, zabieg plastyki stulejki polega na usunięciu części napletka lub całkowitym usunięciu napletka i poszerzeniu ujścia napletka, umożliwiając odprowadzenie napletka i odsłonięcie żołędzi prącia.

Zabieg plastyki napletka i stulejki może być wykonywany zarówno u dzieci, jak i u dorosłych mężczyzn. U dzieci zabieg wykonuje się w przypadku, gdy napletek jest zbyt wąski, uniemożliwiając prawidłową higienę intymną lub prowadząc do nawracających stanów zapalnych dróg moczowych.

Zabieg plastyki napletka jest wykonywany z zastosowaniem znieczulenia miejscowego i zwykle trwa około 30 minut. Podczas zabiegu chirurg rozcina skórę napletka wzdłuż linii, a następnie poszerza ujście napletka, usuwając jednocześnie wszelkie zrosty i blizny na danej części napletka.

Po zabiegu pacjent może odczuwać ból i dyskomfort, a także zauważyć obrzęk, zasinienie i krwawienie w miejscu operacji. Zwykle te objawy ustępują po kilku dniach, a pełne gojenie rany następuje po kilku tygodniach.

Innym zabiegiem wykonywanym przy leczeniu stulejki jest plastyka wędzidełka. Jest to zabieg chirurgiczny, który polega na nacięciu wędzidełka i zszyciu go w taki sposób, aby stał się dłuższy i mocniejszy.

Decyzja o leczeniu stulejki metodą chirurgiczną należy do lekarza urologa. Kwalifikacja do zabiegu operacyjnego stulejki wymaga wizyty u urologa, który przeprowadzi ocenę stanu pacjenta. Chciałbyś umówić się na konsultację urologiczną w celu leczenia stulejki? Zapraszamy do Vedi Clinic, gdzie przyjmują wybitni specjaliści z wieloletnim doświadczeniem leczenia stulejki metodą operacyjną.

English (UK)