CO TO JEST STULEJKA I JAK JĄ LECZYĆ?

Stulejka to anatomiczna bądź funkcjonalna nieprawidłowość urologiczna, która może spotykać zarówno chłopców, jak i mężczyzn w różnym wieku. Do niedawna uważano, że jest to wada wrodzona, jednak dziś wiadomo już, że stulejka może mieć charakter nabyty. Na szczęście dzisiejsza medycyna pozwala na łatwe i skuteczne leczenie. Najczęściej wykonuje się tzw. plastykę stulejki.

stulejka

Stulejka – na czym polega ta dysfunkcja i są jej przyczyny

Stulejka to wada anatomiczna, polegająca na znacznym zwężeniu napletka, co utrudnia lub wręcz uniemożliwia mężczyźnie swobodne ściągniecie go z żołędzi. Stulejka może być problemem wrodzonym, ale także nabytym. Do najczęstszych przyczyn pojawienia się stulejki zalicza się niewłaściwą higienę intymną oraz stany zapalne w obrębie narządów intymnych. Ta dysfunkcja może powodować poważne konsekwencje i to w różnych obszarach życia mężczyzny. Dlatego bardzo ważna jest prawidłowa diagnoza, która pozwoli na podjęcie odpowiedniego, skutecznego leczenia. Niestety bardzo często zdarza się tak, że panowie ukrywają problem i zwlekają ze zgłoszeniem się do specjalisty urologa. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ stulejka to problem, który dotykać może wielu mężczyzn, a lekarze znają efektywne metody leczenia.

Nieleczona stulejka – jakie mogą być konsekwencje?

Problem ze stulejką może powodować wiele konsekwencji zdrowotnych. Nieprawidłowość ta uniemożliwić może prawidłową higienę intymną, co może bezpośrednio przyczynić się do powstawania stanów zapalnych, zakażeń bakteryjnych oraz infekcji dróg moczowych. Stulejka ma duży wpływ na życie intymne, powodować może ból, nierzadko mężczyźni z tym problemem zupełnie rezygnują ze współżycia. Ta wada urologiczna może też powodować problemy z oddawaniem moczu. Nie bez przyczyny mówi się, że konsekwencje stulejki mogą być widoczne w różnych obszarach życia mężczyzny. Objawy fizyczne przekładają się na psychiczny stan, nierzadko powodując obniżenie samopoczucia, a nawet depresję.

Stulejka – jak skutecznie ja leczyć?

Najskuteczniejszą metodą leczenia stulejki jest nieskomplikowana operacja chirurgiczna, nazywana też plastyka stulejki. Zabieg jest przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych, bez konieczności hospitalizacji i długiej rekonwalescencji. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Plastyka stulejki polega na poszerzeniu napletka, tak aby mężczyzna mógł go swobodnie i bezboleśnie odciągać z żołędzi. W niektórych przypadkach wykonuje się obrzezanie, czyli pełne usuniecie napletka, jednak w większości przypadków nie ma takiej konieczności. Po wykonaniu tej niezłożonej operacji urologicznej, mężczyzna powinien zachować szczególna dbałość w zakresie higieny oraz nosić specjalny opatrunek. Do współżycia można wrócić już po około 3-4 tygodniach. Plastyka stulejki bardzo rzadko wiąże się z ryzykiem powikłań, jednak jak przy każdej operacji, jej skuteczność zależy od indywidualnych uwarunkowań mężczyzny.

MOVEMBER 2017

Z początkiem listopada, powróciła kolejna już edycja akcji Movember. Jest to kampania społeczna zapoczątkowana w Australii w 2003 roku, której zadaniem jest podniesienie świadomości społecznej na temat problemów zdrowotnych mężczyzn. Akcja skupia się wokół profilaktyki raka prostaty oraz nowotworu jąder.

movember

Dlaczego wąsy są symbolem Movember?

Charakterystycznym elementem akcji Movember są wasy, również sama nazwa Movember pochodzi z kompilacji słów „moustache” czyli „wąsy” i „november” czyli „listopad”. Zazwyczaj osoby z bujnym wąsem są lepiej rozpoznawalne, skupiają uwagę i prowokują do rozmowy. Propagatorzy akcji Travis Garone i Luke Slattery, zadali swoim znajomym pytanie: „Czy jesteś wystarczająco męski, by być moim kolegą?”, zwracając ich uwagę na wąsy. Tak rozpoczęła się cała akcja. Kolejne osoby zaczęły zapuszczać wąsy, rozmawiać ze znajomymi, jednocześnie promując akcję. Spontaniczna zabawa kilku znajomych, przemieniła się w międzynarodową kampanie społeczną, wspieraną przez sportowców, dziennikarzy czy celebrytów na całym świecie. W Polsce kampania Movember jest obecna od 2014 roku.

Cel akcji Movember

Głównym celem Movember jest zachęcenie mężczyzn do rozmowy na temat roli badań profilaktycznych. Większość wcześnie wykrytych nowotworów ma dość dobre rokowania. Organizatorzy akcji przekonują mężczyzn, że powinni znać historię zachorowań na raka w swojej rodzinie, wykonywać regularnie badania profilaktyczne i starać się prowadzić zdrowy tryb życia. W zeszłorocznej edycji, w kilkunastu miastach Polski udało się przebadać ponad 1300 mężczyzn pod kątem raka jader, wykonując USG jąder. Szesnastu z nich zgłosiło się na badanie, nie wiedząc, że chorują na raka. Szybka diagnoza i informacja o metodach leczenia pomogła im zwyciężyć w walce z nowotworem! Rak jąder najczęściej występuje osób młodych w przedziale wiekowym 32-44 lat. W ramach akcji Movember, zachęca się mężczyzn do wykonywania tego właśnie badania. W VEDI CLINIC można wykonać USG Doppler, które jest nieinwazyjną i bezbolesną metodą diagnostyki. Badanie wykonuje urolog i nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta

Movember 2017- Teraz Twoja Kolej!

W tym roku Movember będzie działać jeszcze prężniej niż w poprzednich latach. Organizatorzy, dzięki nabytemu już doświadczeniu z poprzednich lat, starają się rozszerzać działalność, by dotrzeć to jeszcze większej rzeszy mężczyzn. Oprócz zapuszczania wąsów, można włączyć się do akcji poprzez promowanie Movember w domach, w środowisku pracy u wśród znajomych. Diagnostyka i wczesne wykrycie nowotworu, pomaga pokonać chorobę w prawie 99%. A czy Ty jesteś wystarczająco męski, by być moim kolegą?

 

CZY BADANIA PROFILAKTYCZNE MĘŻCZYZN MAJĄ WPŁYW NA ŻYCIE SEKSUALNE?

Badania profilaktyczne mężczyzn to jeden z bardzo istotnych elementów prewencji zdrowia, który niestety dość często jest przez nich pomijany i bagatelizowany. Najczęściej to żony, partnerki i matki pełnią rolę osób przypominających o profilaktyce. Regularne badanie się pozwala na kontrolę i monitorowanie stanu zdrowia. Rodzaj diagnostyki jest zależny od wieku oraz etapu życia mężczyzny, a także bieżącego stanu zdrowia. Natomiast jest kilka podstawowych badań, o których panowie nie powinni zapominać.

Jakie badania profilaktyczne mężczyzn są zalecane?

badania profilaktyczne mezczyzn

Przede wszystkim warto wiedzieć, że badania profilaktyczne mężczyzn powinny być wykonywane regularnie, to znaczy raz w roku lub raz na dwa lata. Panowie raz do roku powinni wykonać morfologie krwi, OB oraz badanie ogólne moczu. Zaleca się także lipidogram (cholesterol i frakcje, trójglicerydy) i pomiar poziomu glukozy we krwi, należy też zbadać wzrok i odbyć wizytę stomatologiczną. Raz na dwa lata każdy mężczyzna w ramach profilaktyki powinien wykonać pomiar EKG (Elektrokardiogram), warto też zmierzyć poziom elektrolitów. Badania profilaktyczne mężczyzn to też sprawy związane ze sferą intymną. Panowie od około 30 roku życia powinni regularnie badać jądra za pomocą samobadania oraz USG Doppler, pozwoli to na ewentualne wczesne wykrycie raka jader, a co za tym idzie – wczesna diagnoza da większe szanse na skuteczne leczenie, jeśli zajdzie taka konieczność. Mężczyznom po 40 roku życia zaleca się regularne, coroczne badanie prostaty w gabinecie urologicznym. Lekarz przeprowadzi specjalistyczny wywiad medyczny, a także wykona badanie per rectum – które jest podstawowa procedurą diagnostyczną. W razie konieczności zleci dodatkowe badania lekarskie. Po 40 roku życia może być konieczne wykonanie badania PSA, czyli podstawowe badanie diagnostyczne w kierunku raka prostaty. Zależenie od jego stężenia ustala się czy kolejne za rok, dwa lata, czy nawet osiem lat.

Badania profilaktyczne mężczyzn, a życie seksualne

Wielu mężczyzn, szczególnie po 40-45 roku życia obserwować może u siebie obniżony poziom libido. Dla wielu z nich może to być powód do obaw. Libido jest kwestią indywidualną, natomiast faktycznie wraz z wiekiem może spadać. Niektórzy panowie obserwują również słabszą erekcję, co z czasem może się nasilać, a nawet w niektórych przypadkach może prowadzić do zupełnej rezygnacji z życia seksualnego. Ponieważ przyczyn zaburzeń erekcji może być wiele, warto w przypadku zaobserwowania takiego problemu, wykonać badania profilaktyczne mężczyzn, czyli kompleksową diagnostykę zaburzeń erekcji. Pozwoli to zarówno na znalezienie przyczyn problemu, a także na podjęcie ewentualnego leczenia.

CZY ROZMIAR PENISA MA ZNACZENIE?

Nie ma chyba tematu, dotyczącego ludzkiej seksualności, który budziłby tyle emocji i kontrowersji co rozmiar penisa. Niezaprzeczalnie ludzki penis jest najczęściej mierzonym organem na ziemi, a jego wymiary (nierozłącznie powiązane z wielkością męskiego ego) są także źródłem: żartów, plotek, kompleksów, czy nawet inspiracji dla książek i filmów. Niestety, pomimo tak ogromnej popularności tego zagadnienia, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, panuje szeroko pojęta niewiedza odnośnie faktycznych wymiarów tej części ciała. Z czego to wynika? Jaki naprawdę jest przeciętny rozmiar penisa oraz jak powinno wykonywać się poprawny pomiar jego wielkości? O tym w dzisiejszym wpisie.

rozmiar-penisa

Jaki jest średni rozmiar penisa?

Rozmiar penisa poprawnie powinien być ustalany na podstawie pomiaru wykonanego w trakcie wzwodu mierząc „od góry” na odcinku od wzgórka łonowego do końca żołędzi penisa. Większość badań klinicznych, przeprowadzonych na europejskiej populacji, stosujących powyższą technikę pomiarową, oznacza średnią długość penisa w trakcie erekcji w przedziale od 12,9 cm do 15 cm, natomiast 95% męskich członków mieści się w przedziale długości od 10,7 cm do 19,1 cm. Jeżeli rozmiar penisa mieści się pomiędzy tymi wartościami, wszystko jest w normie i nie należy się przejmować. Natomiast jeżeli penis dorosłego mężczyzny jest mniejszy niż 7 cm możliwe, że mamy do czynienia z mikropenisem – problemem, który należy skonsultować z lekarzem urologiem.

Rozmiar penisa, a jego ukrwienie

Często zdarza się, że wraz z progresją wieku lub z powodu obciążeń chorobowych, rozmiar penisa zmniejsza się. Dzieje się tak, ponieważ na skutek procesów starzenia i/lub zmian chorobowych uszkodzeniu ulegają mikro naczynia, odpowiedzialne za poprawne ukrwienie penisa. Niepoprawne przepływy krwi mogą powodować pogorszenie jakości erekcji i tym samym redukcję rozmiaru penisa w stanie wzwodu. Do niedawna nie było skutecznej metody zaadresowania tego problemu. Na szczęście w ostatnich latach pojawiła się innowacyjna metoda rehabilitacji prącia, oparta na falach uderzeniowych, która pozwala na poprawę ukrwienia penisa, uzyskanie erekcji lepszej jakości i tym samym zwiększenie rozmiaru penisa we wzwodzie. Metoda RENOVA LSWT początkowo opracowana została jako metoda leczenia zaburzeń erekcji, jednak ze względu na swoją wysoką skuteczność oraz właściwości rehabilitacyjne staje się coraz popularniejsza nawet wśród zdrowych mężczyzn.

MONIKA STARUCH O DRUGIEJ EDYCJI „ŚLUB OD PIERWSZEGO WEJRZENIA”

W poniedziałkowym (11.09.2017) programie Dzień Dobry TVN nasza seksuolog mgr Monika Staruch oraz psychoterapeuta par mgr Piotr Mosak opowiadali o drugiej edycji bardzo popularnego i budzącego wiele emocji programu TVN „Ślub od pierwszego wejrzenia”, w którym obydwoje pojawiają się w roli ekspertów.

slub-od-pierwszego-wejrzenia

„Ślub od pierwszego wejrzenia” to program, w którym 3-osobowe grono specjalistów, na podstawie testów psychologicznych, wielogodzinnych rozmów oraz kryteriów biometrycznych uczestników programu, dobiera w pary dwoje nieznajomych. Jest jednak jeden warunek, uczestnicy poznają się dopiero na ślubnym kobiercu i mają jedynie 5 minut na podjęcie decyzji o tym, czy zdecydują się pobrać.

W rozmowie z prowadzącymi Dzień Dobry TVN eksperci mówili o niebywałym wzroście ilości zgłoszeń do drugiej edycji programu, subtelnych zmianach w metodach doboru par, a także zachęcali do oglądania drugiego sezonu. Poniedziałkowe wystąpienie można obejrzeć na stronie Dzień Dobry TVN. Natomiast pierwszy odcinek drugiej edycji został wyemitowany tego samego dnia o godzinie 22:30 i jest już dostępny online w TVN Player.

CZYM JEST OBRZEZANIE?

Obrzezanie od zawsze rodziło wiele pytań, wątpliwości i kontrowersji, mimo iż zabieg ten wykonywany jest już od czasów starożytnych. W wielu kulturach, na przykład w Judaizmie czy Islamie, jest ważnym rytuałem, traktowanym jako obrzęd religijny, któremu poddać powinien się każdy mężczyzna. Obrzezanie polega na usunięciu napletka, który osłania żołądź penisa mężczyzny. Już od wielu lat mówi się również o słuszności wykonywania tego zabiegu ze względu na higienę intymną. Istnieje wiele teorii mówiących o tym, że ta procedura sprzyja zapobieganiu infekcji dróg płciowych, między innymi takich jak kiła czy rzeżączka. Kolejnym powodem dla którego mężczyźni decydują się na zabieg obrzezania jest chęć zwiększenia doznań seksualnych. Mówi się, że usunięcie napletka pozytywnie wpływa na jakość stosunków seksualnych. Z drugiej jednak strony wielu specjalistów nie potwierdza tych teorii, natomiast lekarze i seksuolodzy są zgodni, że z pewnością obrzezanie wpływać może na wydłużenie czasu stosunku seksualnego, co niewątpliwie może mieć swoje pozytywne konsekwencje zarówno dla mężczyzny, jak też jego partnerki.

obrzezanie

Obrzezania – jakie są wskazania medyczne do wykonania zabiegu?

W dzisiejszej medycynie obrzezanie znajduje swoje zastosowanie w przypadku takich męskich schorzeń jak stulejka czy zbyt krótkie wędzidełko napletkowe. Stulejka polega na wyraźnym zwężeniu napletka, które uniemożliwia mężczyźnie swobodne odciągnięcie go z żołędzi. Natomiast wędzidełko napletkowe to wąski kawałek naskórka, który łączy żołądź z napletkiem penisa. W momencie kiedy jest on zbyt krótki, mężczyzna nie może swobodnie odciągać napletka z żołędzi. W przypadku obu tych anatomicznych nieprawidłowości urologicznych, mężczyzna odczuwa znaczny dyskomfort fizyczny, jak i psychiczny. W wielu przypadkach współżycie seksualne sprawiać może ból, niektórzy panowie mogą nawet zupełnie z tego powodu rezygnować ze stosunków płciowych. W przypadku zbyt krótkiego wędzidełka może też dojść do jego uszkodzenia lub naderwania w trakcie stosunku. Dlatego w przypadku stulejki lub problemu dotyczącego krótkiego wędzidełka napletkowego, bardzo często wybieraną metodą leczenia jest obrzezanie, któremu mężczyźni mogą poddać się niemal w każdym wieku.

Obrzezanie, a inne możliwe metody leczenia

W przypadku problemu stulejki czy zbyt krótkiego wędzidełka, obrzezanie nie jest jedyna możliwą formą leczenia. Zdarza się bowiem, że panowie pomimo wad anatomicznych dotyczących narządów płciowych, nie chcą poddawać się pełnemu obrzezaniu. W takim przypadku możliwe jest wykonanie plastyki stulejki lub plastyki wędzidełka. Są to zabiegi chirurgiczne, wykonywane w warunkach ambulatoryjnych, zazwyczaj przy znieczuleniu miejscowym. Plastyka stulejki to zabieg mający na celu poszerzenie napletka, aby mógł być on swobodnie zsuwany z żołędzi. Plastyka wędzidełka polega natomiast na jego nacięciu, a następnie zszyciu w taki sposób, by uległo wzmocnieniu i wydłużeniu. Zabiegi te są wykonywane przez urologa, nie wymagają hospitalizacji, a rekonwalescencja trwa zazwyczaj 3-4 tygodnie.

leczenie-zaburzen-erekcji

KOMPLEKSOWA DIAGNOSTYKA
Nasz protokół diagnostyczny to gruntowny przegląd stanu zdrowia mężczyzny, pozwalający na jednoznaczną identyfikację podłoża zaburzeń erekcji u Pacjenta.

leczenie-impotencji

LECZENIE ZABURZEŃ EREKCJI
Innowacyjna metoda leczenia zaburzeń erekcji. Zabieg RENOVA to bezpieczne, bezinwazyjne i długoterminowe rozwiązanie problemów z potencją.

choroba-peyroniego

LECZENIE CHOROBY PEYRONIEGO
Stosowana w VEDI CLINIC terapia ESWT to małoinwazyjna alternatywa dla klasycznie stosowanej operacyjnej formy leczenia choroby Peyroniego.

badanie-usg-penisa

BADANIE USG PENISA
Badanie ultrasonograficzne ciał jamistych i naczyń doprowadzających i odprowadzających krew do prącia.

leczenie-zaburzen-erekcji

PLASTYKA NAPLETKA (STULEJKI)
Jest to prosty ambulatoryjny zabieg chirurgiczny korygujący nieprawidłową budowę napletka oraz/lub wędzidełka penisa.