CZY ROZMIAR PENISA MA ZNACZENIE?

Nie ma chyba tematu, dotyczącego ludzkiej seksualności, który budziłby tyle emocji i kontrowersji co rozmiar penisa. Niezaprzeczalnie ludzki penis jest najczęściej mierzonym organem na ziemi, a jego wymiary (nierozłącznie powiązane z wielkością męskiego ego) są także źródłem: żartów, plotek, kompleksów, czy nawet inspiracji dla książek i filmów. Niestety, pomimo tak ogromnej popularności tego zagadnienia, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, panuje szeroko pojęta niewiedza odnośnie faktycznych wymiarów tej części ciała. Z czego to wynika? Jaki naprawdę jest przeciętny rozmiar penisa oraz jak powinno wykonywać się poprawny pomiar jego wielkości? O tym w dzisiejszym wpisie.

rozmiar-penisa

Jaki jest średni rozmiar penisa?

Rozmiar penisa poprawnie powinien być ustalany na podstawie pomiaru wykonanego w trakcie wzwodu mierząc „od góry” na odcinku od wzgórka łonowego do końca żołędzi penisa. Większość badań klinicznych, przeprowadzonych na europejskiej populacji, stosujących powyższą technikę pomiarową, oznacza średnią długość penisa w trakcie erekcji w przedziale od 12,9 cm do 15 cm, natomiast 95% męskich członków mieści się w przedziale długości od 10,7 cm do 19,1 cm. Jeżeli rozmiar penisa mieści się pomiędzy tymi wartościami, wszystko jest w normie i nie należy się przejmować. Natomiast jeżeli penis dorosłego mężczyzny jest mniejszy niż 7 cm możliwe, że mamy do czynienia z mikropenisem – problemem, który należy skonsultować z lekarzem urologiem.

Rozmiar penisa, a jego ukrwienie

Często zdarza się, że wraz z progresją wieku lub z powodu obciążeń chorobowych, rozmiar penisa zmniejsza się. Dzieje się tak, ponieważ na skutek procesów starzenia i/lub zmian chorobowych uszkodzeniu ulegają mikro naczynia, odpowiedzialne za poprawne ukrwienie penisa. Niepoprawne przepływy krwi mogą powodować pogorszenie jakości erekcji i tym samym redukcję rozmiaru penisa w stanie wzwodu. Do niedawna nie było skutecznej metody zaadresowania tego problemu. Na szczęście w ostatnich latach pojawiła się innowacyjna metoda rehabilitacji prącia, oparta na falach uderzeniowych, która pozwala na poprawę ukrwienia penisa, uzyskanie erekcji lepszej jakości i tym samym zwiększenie rozmiaru penisa we wzwodzie. Metoda RENOVA LSWT początkowo opracowana została jako metoda leczenia zaburzeń erekcji, jednak ze względu na swoją wysoką skuteczność oraz właściwości rehabilitacyjne staje się coraz popularniejsza nawet wśród zdrowych mężczyzn.

MONIKA STARUCH O DRUGIEJ EDYCJI „ŚLUB OD PIERWSZEGO WEJRZENIA”

W poniedziałkowym (11.09.2017) programie Dzień Dobry TVN nasza seksuolog mgr Monika Staruch oraz psychoterapeuta par mgr Piotr Mosak opowiadali o drugiej edycji bardzo popularnego i budzącego wiele emocji programu TVN „Ślub od pierwszego wejrzenia”, w którym obydwoje pojawiają się w roli ekspertów.

slub-od-pierwszego-wejrzenia

„Ślub od pierwszego wejrzenia” to program, w którym 3-osobowe grono specjalistów, na podstawie testów psychologicznych, wielogodzinnych rozmów oraz kryteriów biometrycznych uczestników programu, dobiera w pary dwoje nieznajomych. Jest jednak jeden warunek, uczestnicy poznają się dopiero na ślubnym kobiercu i mają jedynie 5 minut na podjęcie decyzji o tym, czy zdecydują się pobrać.

W rozmowie z prowadzącymi Dzień Dobry TVN eksperci mówili o niebywałym wzroście ilości zgłoszeń do drugiej edycji programu, subtelnych zmianach w metodach doboru par, a także zachęcali do oglądania drugiego sezonu. Poniedziałkowe wystąpienie można obejrzeć na stronie Dzień Dobry TVN. Natomiast pierwszy odcinek drugiej edycji został wyemitowany tego samego dnia o godzinie 22:30 i jest już dostępny online w TVN Player.

CZYM JEST OBRZEZANIE?

Obrzezanie od zawsze rodziło wiele pytań, wątpliwości i kontrowersji, mimo iż zabieg ten wykonywany jest już od czasów starożytnych. W wielu kulturach, na przykład w Judaizmie czy Islamie, jest ważnym rytuałem, traktowanym jako obrzęd religijny, któremu poddać powinien się każdy mężczyzna. Obrzezanie polega na usunięciu napletka, który osłania żołądź penisa mężczyzny. Już od wielu lat mówi się również o słuszności wykonywania tego zabiegu ze względu na higienę intymną. Istnieje wiele teorii mówiących o tym, że ta procedura sprzyja zapobieganiu infekcji dróg płciowych, między innymi takich jak kiła czy rzeżączka. Kolejnym powodem dla którego mężczyźni decydują się na zabieg obrzezania jest chęć zwiększenia doznań seksualnych. Mówi się, że usunięcie napletka pozytywnie wpływa na jakość stosunków seksualnych. Z drugiej jednak strony wielu specjalistów nie potwierdza tych teorii, natomiast lekarze i seksuolodzy są zgodni, że z pewnością obrzezanie wpływać może na wydłużenie czasu stosunku seksualnego, co niewątpliwie może mieć swoje pozytywne konsekwencje zarówno dla mężczyzny, jak też jego partnerki.

obrzezanie

Obrzezania – jakie są wskazania medyczne do wykonania zabiegu?

W dzisiejszej medycynie obrzezanie znajduje swoje zastosowanie w przypadku takich męskich schorzeń jak stulejka czy zbyt krótkie wędzidełko napletkowe. Stulejka polega na wyraźnym zwężeniu napletka, które uniemożliwia mężczyźnie swobodne odciągnięcie go z żołędzi. Natomiast wędzidełko napletkowe to wąski kawałek naskórka, który łączy żołądź z napletkiem penisa. W momencie kiedy jest on zbyt krótki, mężczyzna nie może swobodnie odciągać napletka z żołędzi. W przypadku obu tych anatomicznych nieprawidłowości urologicznych, mężczyzna odczuwa znaczny dyskomfort fizyczny, jak i psychiczny. W wielu przypadkach współżycie seksualne sprawiać może ból, niektórzy panowie mogą nawet zupełnie z tego powodu rezygnować ze stosunków płciowych. W przypadku zbyt krótkiego wędzidełka może też dojść do jego uszkodzenia lub naderwania w trakcie stosunku. Dlatego w przypadku stulejki lub problemu dotyczącego krótkiego wędzidełka napletkowego, bardzo często wybieraną metodą leczenia jest obrzezanie, któremu mężczyźni mogą poddać się niemal w każdym wieku.

Obrzezanie, a inne możliwe metody leczenia

W przypadku problemu stulejki czy zbyt krótkiego wędzidełka, obrzezanie nie jest jedyna możliwą formą leczenia. Zdarza się bowiem, że panowie pomimo wad anatomicznych dotyczących narządów płciowych, nie chcą poddawać się pełnemu obrzezaniu. W takim przypadku możliwe jest wykonanie plastyki stulejki lub plastyki wędzidełka. Są to zabiegi chirurgiczne, wykonywane w warunkach ambulatoryjnych, zazwyczaj przy znieczuleniu miejscowym. Plastyka stulejki to zabieg mający na celu poszerzenie napletka, aby mógł być on swobodnie zsuwany z żołędzi. Plastyka wędzidełka polega natomiast na jego nacięciu, a następnie zszyciu w taki sposób, by uległo wzmocnieniu i wydłużeniu. Zabiegi te są wykonywane przez urologa, nie wymagają hospitalizacji, a rekonwalescencja trwa zazwyczaj 3-4 tygodnie.

JAK MOŻNA WYLECZYĆ SKRZYWIENIE PENISA?

Zdarza się, że mężczyźni, niezależnie od wieku, zastanawiają się czy kształt ich członka jest prawidłowy. Podobne wątpliwości dotyczyć mogą także długości i grubości penisa. Niektórych panów dotyczyć może natomiast skrzywienie penisa. Jest to najczęściej spowodowanie wcale nierzadkim schorzeniem w medycynie nazywanym chorobą Peyroniego, która występuje nawet u 10% panów, najczęściej powyżej 40. roku życia. Skrzywienie penisa spowodowane jest przez stwardnienie plastyczne prącia, a dokładniej stwardnienie osłonki białawej ciał jamistych. Choroba Peyroniego może powodować nawet kilkudziesięciu stopniowe skrzywienie penisa, któremu towarzyszy zwłóknienie osłonki ciał jamistych prącia pod postacią blaszek na bocznej albo na górnej powierzchni członka, które są wyraźnie wyczuwalne.

skrzywienie penisa

Skrzywienie penisa – jakie są objawy i przyczyny?

Choroba Peyroniego nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia ani życia, natomiast może w znacznym stopniu przyczynić się do pogorszenia różnych obszarów życia mężczyzny. Skrzywienia penisa, poza jego wyraźnym odchyleniem, charakteryzują najczęściej takie objawy, jak:

 • Bolesne erekcje
 • Zaburzenia erekcji
 • Ból podczas mikcji
 • Wyraźnie odczuwalny ból podczas stosunku
 • Dyskomfort przy czynnościach, związanych z higieną narządów płciowych

Wyżej wymienione objawy mogą wyraźnie przyczynić się do obniżenia jakości życia seksualnego, a nawet do zupełnej rezygnacji z niego, co z kolei może powodować obniżenie samopoczucia. W skrajnych przypadkach skrzywienie penisa może być podłożem depresji lub innych zaburzeń psychicznych, ze względu na permanentny dyskomfort odczuwany w okolicach prącia.

Przyczyny choroby Peyroniego nie są w pełni znane. Wielu specjalistów twierdzi, iż skrzywienie penisa jest skutkiem mikrourazów prącia, które mogą powstać w trakcie stosunków seksualnych i/lub masturbacji. Istnieją też teorie znajdujące przyczyny schorzenia jako następstwa chorób wenerycznych lub infekcji, zażywania niektórych leków, jeszcze inne mówią o związku cukrzycy czy miażdżycy z chorobą.

Jak można skutecznie leczyć skrzywienie penisa?

W medycynie nadal poszukuje się wysoce skutecznej i bezpiecznej metody leczenia choroby Peyroniego. Leczenie operacyjne wiąże się zawsze z istotnym prawdopodobieństwem skrócenia prącia oraz wystąpienia zaburzeń erekcji. Odpowiedzią na ten problem jest nowoczesna terapia ESWT, która wykorzystuje akustyczne fale uderzeniowe, aplikowane bezpośrednio na obszary prącia zmienione chorobowo. Jest to bezinwazyjna i bezbolesna alternatywa dla chirurgicznej metody leczenia skrzywienia prącia . Terapia ESWT daje możliwość zmniejszenia bólu oraz we wielu przypadkach przywrócenia naturalnego kształtu prącia w warunkach ambulatoryjnych, bez konieczności interwencji chirurgicznej. Dodatkowymi atutami zabiegu ESWT są poprawa funkcji erekcyjnej penisa oraz jakości życia seksualnego mężczyzny.

CO POWODUJE BÓL KROCZA I JAK SIĘ GO POZBYĆ?

Ból krocza jest jednym z najbardziej charakterystycznych i zarazem najbardziej nieprzyjemnych objawów zapalenia prostaty. Choroba ta najczęściej pojawia się u mężczyzn pomiędzy 18, a 50 rokiem życia. Należy też zaznaczyć, że są dwie postacie zapalenia prostaty: ostra i przewlekła. Ostre zapalenie prostaty charakteryzuje się nagłym i intensywnym przebiegiem, z występowaniem wyraźnych oraz bolesnych objawów. Natomiast przewlekłe zapalenie stercza wyróżnia się dłuższym czasem trwania choroby oraz mniejszą intensywnością objawów, ale jest niestety schorzeniem nawracającym. Dość często ostre zapalenie może zamienić się w przewlekłe nawracające. Schorzenie przewlekłe może utrzymywać się od kilku miesięcy do wielu lat. Przyczyną zapalenia prostaty są najczęściej infekcje bakteryjne i wirusowe. Obie odmiany tej choroby wymagają natychmiastowej interwencji lekarza urologa i podjęcia odpowiedniego leczenia.

ból krocza

 

Czy ból krocza to jedyny objaw zapalenia gruczołu krokowego?

Ból krocza, zarówno w przypadku ostrego jak i przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego, jest najczęstszym objawem, ale nie jedynym. W sytuacji ostrego zapalenia stercza najczęściej pojawić się może:

 • Zwiększona temperatura ciała (gorączka)
 • Wymioty i/lub biegunka
 • Problemy z oddawaniem moczu
 • Ból jądra, najądrza
 • Ból podbrzusza.

Jeśli chodzi o najbardziej charakterystyczne objawy dla przewlekłego zapalenia prostaty, należeć do nich będą:

 • Ból krocza
 • Ból jąder
 • Ból podbrzusza
 • Problemy z mikcją oraz
 • Znaczne obniżenie nastroju

Przewlekłe zapalenie, ze względu na długotrwałe utrzymywanie się objawów, ma w większości przypadków konsekwencje w sferze psychicznej mężczyzny. Powtarzający się i utrzymujący ból krocza utrudnia codzienne funkcjonowanie oraz współżycie seksualne, co może prowadzić nie tylko do pogorszenia samopoczucia, ale w niektórych przypadkach nawet do depresji oraz zaburzeń erekcji. Dlatego wyżej wymienionych objawów absolutnie nie powinno się lekceważyć! Panowie, którzy zaobserwują u siebie symptomy, mogące świadczyć o zapaleniu prostaty, szczególnie najbardziej charakterystyczny ból krocza, powinni zgłosić się do urologa.

Ból krocza – jakie są możliwości leczenia?

Pierwszym krokiem przy podjęciu leczenia zapalenia prostaty powinna być profesjonalna diagnostyka, określająca przyczynę choroby np. Test 4 szklanek Mearesa Stameya. W wielu przypadkach odpowiednią i często efektywną metodą leczenia przewlekłego zapalenia stercza jest terapia ESWT (z ang. Extracorporeal Shock Wave Therapy). Jest to metoda polegająca na wykorzystaniu akustycznych fal uderzeniowych, które są aplikowane podczas zabiegu w okolicach krocza pacjenta. W wyniku ich działania poprawione zostaje znacznie ukrwienie prostaty, tym samym zmniejszając ból krocza i występowanie innych objawów chorobowych. Całkowite leczenie to 4 cotygodniowe sesje, każda trwająca około 20 minut. Metoda jest bezpieczna, bezinwazyjna i bardzo efektywna.

NIEDOBÓR TESTOSTERONU – KIEDY WARTO ZASTOSOWAĆ SUPLEMENTACJĘ?

Testosteron to jeden z najważniejszych hormonów w organizmie każdego mężczyzny. Popularnie utożsamiany jest głównie z męskością, popędem seksualnym czy siłą, w rzeczywistości wpływa na wiele różnych procesów w organizmie mężczyzny. Testosteron produkowany jest przez jądra i nadnercza, a jego wytwarzanie kontrolowane jest przez przysadkę mózgową. Poziom testosteronu związany jest między innymi z:

 • Wykształceniem narządów płciowych
 • Kształtem sylwetki
 • Owłosieniem ciała
 • Popędem seksualnym
 • Produkcją nasienia
 • Utrzymaniem odpowiedniej masy ciała i poziomu tkanki tłuszczowej
 • Samopoczuciem
 • Sprawnością intelektualną

niedobor testosteronu

Należy też pamiętać, że wyżej wymienione aspekty są również zależne od indywidualnych cech rozwojowych każdego mężczyzny. Z wiekiem poziom testosteronu w organizmie spada. Przyjmuje się, że do 60 roku życia mężczyźni mogą tracić nawet do 70% stężenia testosteronu. Zazwyczaj początek spadku tego hormonu przypada około 45 roku życia, jednak zdarza się, że panowie już wcześniej zaczynają go tracić. Jest to związane zarówno z indywidulnymi predyspozycjami genetycznymi, jak i chorobami przewlekłymi – na przykład z cukrzycą. Ważną rolę odgrywa tutaj również styl życia i dieta, używki mogą w dużej mierze spowodować niedobór testosteronu.

Niedobór testosteronu – jakie są objawy?

U mężczyzn niedobór testosteronu najczęściej objawia się poprzez zaburzenia funkcji seksualnych oraz zmiany owłosienia i sylwetki. Jednak nierzadko mężczyźni, których dotyka niedobór testosteronu odczuwają także znaczne negatywne skutki w sferze psychicznej.

Do najczęstszych objawów należą:

 • Obniżenie popędu seksualnego
 • Problemy z erekcją, zarówno jej uzyskaniem jak i utrzymaniem
 • Nieintencjonalny wzrost wagi ciała i poziomu tkanki tłuszczowej (zwłaszcza w okolicach brzucha)
 • Zmęczenie i problemy z koncentracją
 • Obniżenie samopoczucia i satysfakcji z życia
 • Apatia i/lub drażliwy nastrój
 • Nerwowość i podatność na stres

Niedobór testosteronu – czy istnieją sposoby na skuteczne leczenie?

Obecnie niedobór testosteronu można skutecznie leczyć, niezależnie od wieku, w którym mężczyzna doświadcza tego problemu. Możliwa jest zarówno suplementacja testosteronem, jak również terapia, umożliwiająca stymulację jego naturalnej produkcji. Mężczyźni, którzy chcą podjąć efektywne leczenie, powinni w pierwszej kolejności wykonać diagnostykę laboratoryjną oraz odbyć konsultację u lekarza specjalisty urologa lub urologa androloga, który zaopiniuje najwłaściwszą metodę.
Nie należy zapominać, że każda z dostępnych form leczenia jest ingerencja w naturalną gospodarkę hormonalną i musi odbywać się pod okiem lekarza.

leczenie-zaburzen-erekcji

KOMPLEKSOWA DIAGNOSTYKA
Nasz protokół diagnostyczny to gruntowny przegląd stanu zdrowia mężczyzny, pozwalający na jednoznaczną identyfikację podłoża zaburzeń erekcji u Pacjenta.

leczenie-impotencji

LECZENIE ZABURZEŃ EREKCJI
Innowacyjna metoda leczenia zaburzeń erekcji. Zabieg RENOVA to bezpieczne, bezinwazyjne i długoterminowe rozwiązanie problemów z potencją.

choroba-peyroniego

LECZENIE CHOROBY PEYRONIEGO
Stosowana w VEDI CLINIC terapia ESWT to małoinwazyjna alternatywa dla klasycznie stosowanej operacyjnej formy leczenia choroby Peyroniego.

badanie-usg-penisa

BADANIE USG PENISA
Badanie ultrasonograficzne ciał jamistych i naczyń doprowadzających i odprowadzających krew do prącia.

leczenie-zaburzen-erekcji

PLASTYKA NAPLETKA (STULEJKI)
Jest to prosty ambulatoryjny zabieg chirurgiczny korygujący nieprawidłową budowę napletka oraz/lub wędzidełka penisa.