JAK MOŻNA WYLECZYĆ SKRZYWIENIE PENISA?

Zdarza się, że mężczyźni, niezależnie od wieku, zastanawiają się czy kształt ich członka jest prawidłowy. Podobne wątpliwości dotyczyć mogą także długości i grubości penisa. Niektórych panów dotyczyć może natomiast skrzywienie penisa. Jest to najczęściej spowodowanie wcale nierzadkim schorzeniem w medycynie nazywanym chorobą Peyroniego, która występuje nawet u 10% panów, najczęściej powyżej 40. roku życia. Skrzywienie penisa spowodowane jest przez stwardnienie plastyczne prącia, a dokładniej stwardnienie osłonki białawej ciał jamistych. Choroba Peyroniego może powodować nawet kilkudziesięciu stopniowe skrzywienie penisa, któremu towarzyszy zwłóknienie osłonki ciał jamistych prącia pod postacią blaszek na bocznej albo na górnej powierzchni członka, które są wyraźnie wyczuwalne.

skrzywienie penisa

Skrzywienie penisa – jakie są objawy i przyczyny?

Choroba Peyroniego nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia ani życia, natomiast może w znacznym stopniu przyczynić się do pogorszenia różnych obszarów życia mężczyzny. Skrzywienia penisa, poza jego wyraźnym odchyleniem, charakteryzują najczęściej takie objawy, jak:

 • Bolesne erekcje
 • Zaburzenia erekcji
 • Ból podczas mikcji
 • Wyraźnie odczuwalny ból podczas stosunku
 • Dyskomfort przy czynnościach, związanych z higieną narządów płciowych

Wyżej wymienione objawy mogą wyraźnie przyczynić się do obniżenia jakości życia seksualnego, a nawet do zupełnej rezygnacji z niego, co z kolei może powodować obniżenie samopoczucia. W skrajnych przypadkach skrzywienie penisa może być podłożem depresji lub innych zaburzeń psychicznych, ze względu na permanentny dyskomfort odczuwany w okolicach prącia.

Przyczyny choroby Peyroniego nie są w pełni znane. Wielu specjalistów twierdzi, iż skrzywienie penisa jest skutkiem mikrourazów prącia, które mogą powstać w trakcie stosunków seksualnych i/lub masturbacji. Istnieją też teorie znajdujące przyczyny schorzenia jako następstwa chorób wenerycznych lub infekcji, zażywania niektórych leków, jeszcze inne mówią o związku cukrzycy czy miażdżycy z chorobą.

Jak można skutecznie leczyć skrzywienie penisa?

W medycynie nadal poszukuje się wysoce skutecznej i bezpiecznej metody leczenia choroby Peyroniego. Leczenie operacyjne wiąże się zawsze z istotnym prawdopodobieństwem skrócenia prącia oraz wystąpienia zaburzeń erekcji. Odpowiedzią na ten problem jest nowoczesna terapia ESWT, która wykorzystuje akustyczne fale uderzeniowe, aplikowane bezpośrednio na obszary prącia zmienione chorobowo. Jest to bezinwazyjna i bezbolesna alternatywa dla chirurgicznej metody leczenia skrzywienia prącia . Terapia ESWT daje możliwość zmniejszenia bólu oraz we wielu przypadkach przywrócenia naturalnego kształtu prącia w warunkach ambulatoryjnych, bez konieczności interwencji chirurgicznej. Dodatkowymi atutami zabiegu ESWT są poprawa funkcji erekcyjnej penisa oraz jakości życia seksualnego mężczyzny.

CO POWODUJE BÓL KROCZA I JAK SIĘ GO POZBYĆ?

Ból krocza jest jednym z najbardziej charakterystycznych i zarazem najbardziej nieprzyjemnych objawów zapalenia prostaty. Choroba ta najczęściej pojawia się u mężczyzn pomiędzy 18, a 50 rokiem życia. Należy też zaznaczyć, że są dwie postacie zapalenia prostaty: ostra i przewlekła. Ostre zapalenie prostaty charakteryzuje się nagłym i intensywnym przebiegiem, z występowaniem wyraźnych oraz bolesnych objawów. Natomiast przewlekłe zapalenie stercza wyróżnia się dłuższym czasem trwania choroby oraz mniejszą intensywnością objawów, ale jest niestety schorzeniem nawracającym. Dość często ostre zapalenie może zamienić się w przewlekłe nawracające. Schorzenie przewlekłe może utrzymywać się od kilku miesięcy do wielu lat. Przyczyną zapalenia prostaty są najczęściej infekcje bakteryjne i wirusowe. Obie odmiany tej choroby wymagają natychmiastowej interwencji lekarza urologa i podjęcia odpowiedniego leczenia.

ból krocza

 

Czy ból krocza to jedyny objaw zapalenia gruczołu krokowego?

Ból krocza, zarówno w przypadku ostrego jak i przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego, jest najczęstszym objawem, ale nie jedynym. W sytuacji ostrego zapalenia stercza najczęściej pojawić się może:

 • Zwiększona temperatura ciała (gorączka)
 • Wymioty i/lub biegunka
 • Problemy z oddawaniem moczu
 • Ból jądra, najądrza
 • Ból podbrzusza.

Jeśli chodzi o najbardziej charakterystyczne objawy dla przewlekłego zapalenia prostaty, należeć do nich będą:

 • Ból krocza
 • Ból jąder
 • Ból podbrzusza
 • Problemy z mikcją oraz
 • Znaczne obniżenie nastroju

Przewlekłe zapalenie, ze względu na długotrwałe utrzymywanie się objawów, ma w większości przypadków konsekwencje w sferze psychicznej mężczyzny. Powtarzający się i utrzymujący ból krocza utrudnia codzienne funkcjonowanie oraz współżycie seksualne, co może prowadzić nie tylko do pogorszenia samopoczucia, ale w niektórych przypadkach nawet do depresji oraz zaburzeń erekcji. Dlatego wyżej wymienionych objawów absolutnie nie powinno się lekceważyć! Panowie, którzy zaobserwują u siebie symptomy, mogące świadczyć o zapaleniu prostaty, szczególnie najbardziej charakterystyczny ból krocza, powinni zgłosić się do urologa.

Ból krocza – jakie są możliwości leczenia?

Pierwszym krokiem przy podjęciu leczenia zapalenia prostaty powinna być profesjonalna diagnostyka, określająca przyczynę choroby np. Test 4 szklanek Mearesa Stameya. W wielu przypadkach odpowiednią i często efektywną metodą leczenia przewlekłego zapalenia stercza jest terapia ESWT (z ang. Extracorporeal Shock Wave Therapy). Jest to metoda polegająca na wykorzystaniu akustycznych fal uderzeniowych, które są aplikowane podczas zabiegu w okolicach krocza pacjenta. W wyniku ich działania poprawione zostaje znacznie ukrwienie prostaty, tym samym zmniejszając ból krocza i występowanie innych objawów chorobowych. Całkowite leczenie to 4 cotygodniowe sesje, każda trwająca około 20 minut. Metoda jest bezpieczna, bezinwazyjna i bardzo efektywna.

NIEDOBÓR TESTOSTERONU – KIEDY WARTO ZASTOSOWAĆ SUPLEMENTACJĘ?

Testosteron to jeden z najważniejszych hormonów w organizmie każdego mężczyzny. Popularnie utożsamiany jest głównie z męskością, popędem seksualnym czy siłą, w rzeczywistości wpływa na wiele różnych procesów w organizmie mężczyzny. Testosteron produkowany jest przez jądra i nadnercza, a jego wytwarzanie kontrolowane jest przez przysadkę mózgową. Poziom testosteronu związany jest między innymi z:

 • Wykształceniem narządów płciowych
 • Kształtem sylwetki
 • Owłosieniem ciała
 • Popędem seksualnym
 • Produkcją nasienia
 • Utrzymaniem odpowiedniej masy ciała i poziomu tkanki tłuszczowej
 • Samopoczuciem
 • Sprawnością intelektualną

niedobor testosteronu

Należy też pamiętać, że wyżej wymienione aspekty są również zależne od indywidualnych cech rozwojowych każdego mężczyzny. Z wiekiem poziom testosteronu w organizmie spada. Przyjmuje się, że do 60 roku życia mężczyźni mogą tracić nawet do 70% stężenia testosteronu. Zazwyczaj początek spadku tego hormonu przypada około 45 roku życia, jednak zdarza się, że panowie już wcześniej zaczynają go tracić. Jest to związane zarówno z indywidulnymi predyspozycjami genetycznymi, jak i chorobami przewlekłymi – na przykład z cukrzycą. Ważną rolę odgrywa tutaj również styl życia i dieta, używki mogą w dużej mierze spowodować niedobór testosteronu.

Niedobór testosteronu – jakie są objawy?

U mężczyzn niedobór testosteronu najczęściej objawia się poprzez zaburzenia funkcji seksualnych oraz zmiany owłosienia i sylwetki. Jednak nierzadko mężczyźni, których dotyka niedobór testosteronu odczuwają także znaczne negatywne skutki w sferze psychicznej.

Do najczęstszych objawów należą:

 • Obniżenie popędu seksualnego
 • Problemy z erekcją, zarówno jej uzyskaniem jak i utrzymaniem
 • Nieintencjonalny wzrost wagi ciała i poziomu tkanki tłuszczowej (zwłaszcza w okolicach brzucha)
 • Zmęczenie i problemy z koncentracją
 • Obniżenie samopoczucia i satysfakcji z życia
 • Apatia i/lub drażliwy nastrój
 • Nerwowość i podatność na stres

Niedobór testosteronu – czy istnieją sposoby na skuteczne leczenie?

Obecnie niedobór testosteronu można skutecznie leczyć, niezależnie od wieku, w którym mężczyzna doświadcza tego problemu. Możliwa jest zarówno suplementacja testosteronem, jak również terapia, umożliwiająca stymulację jego naturalnej produkcji. Mężczyźni, którzy chcą podjąć efektywne leczenie, powinni w pierwszej kolejności wykonać diagnostykę laboratoryjną oraz odbyć konsultację u lekarza specjalisty urologa lub urologa androloga, który zaopiniuje najwłaściwszą metodę.
Nie należy zapominać, że każda z dostępnych form leczenia jest ingerencja w naturalną gospodarkę hormonalną i musi odbywać się pod okiem lekarza.

JAKIE SĄ NAJCZĘSTSZE CHOROBY PENISA?

Dziedzina medycyny, jaką jest urologia, w dalszym ciągu nie jest popularnym tematem wśród mężczyzn, zdarza się nawet, że jest tematem tabu. Niesłusznie, ponieważ jest to bardzo ważny obszar zdrowia i powinien być istotny dla każdego mężczyzny. Niekiedy budzi też wstyd. Z jednej strony każdy dorosły mężczyzna powinien dbać o swoje zdrowie w kontekście profilaktyki, z drugiej strony panowie często zwlekają z wizytą u urologa, nawet jeśli pojawiają się niepokojące objawy, które mogą być spowodowane przez choroby penisa. Nierzadko mężczyźni próbują na tzw. „własną rękę” poradzić sobie z problemem, co zazwyczaj nie tylko nie przynosi dobrych rezultatów, a w niektórych przypadkach może wręcz pogłębić problem.

choroby penisa

Jakie są najczęstsze choroby penisa?

Do najczęstszych męskich problemów urologicznych należą takie choroby penisa, jak: choroba Peyroniego, stulejka czy krótkie wędzidełko napletkowe, z czego choroba Peyroniego budzi wiele kontrowersji. Schorzenie to polega na wyraźnym skrzywieniu lub bólu prącia oraz pojawieniu się płytek, usytuowanych najczęściej na bocznej albo górnej powierzchni członka. Choroby penisa tego typu zazwyczaj są postępujące, to znaczy, że bez zastosowania konkretnego leczenia będą się nasilały. Choroba Peyroniego zazwyczaj dotyka mężczyzn w średnim wieku, nie stanowi ona bezpośredniego zagrożenia dla życia, natomiast w znacznym stopniu może obniżyć jego jakość. Bardzo często w przypadku choroby penisa, jaką jest schorzenie Peyroniego, mężczyzna może cierpieć z powodu bolesnych erekcji oraz zaburzeń erekcji. Na szczęście dzisiejsza urologia oferuje skuteczną metodę leczenia tej choroby penisa.

Choroby penisa – jakie są skuteczne metody leczenia?

W przypadku stulejki czy krótkiego wędzidełka napletkowego metodą leczenia są zabiegi chirurgiczne, natomiast w przypadku choroby Peyroniego swoje zastosowanie znalazła bezinwazyjna Terapia ESWT. Jest to procedura wykorzystująca akustyczne fale uderzeniowe o określonej częstotliwości i mocy, które aplikowane są na blaszki chorobowe prącia. W efekcie osłonki ciał jamistych ulegają uszkodzeniu, a to często umożliwia zmniejszenie dolegliwości bólowych  oraz przywrócenie naturalnego kształtu penisa. Jest to skuteczny, bezbolesny i bezinwazyjny zabieg, pozwalający w niektórych przypadkach na zahamowanie progresji tej choroby penisa. Leczenie składa się z 4 cotygodniowych sesji, z czego każda z nich trwa około 30 min, zabieg wykonuje lekarz urolog w warunkach ambulatoryjnych.

ANDROPAUZA MĘSKI ODPOWIEDNIK MENOPAUZY, CZY ABY NA PEWNO?

Wiele osób uważa, że menopauza u kobiet i andropauza u mężczyzn to równorzędne procesy. Okazuje się jednak, że nie do końca jest to prawda. Menopauza oznacza stopniowe zanikanie miesiączki u kobiet, poprzedzone jej nieregularnym pojawianiem się. Menopauzę potocznie nazywa się też „przekwitaniem” – jest to związane też z tym, że kobieta wraz z pojawieniem się menopauzy nie może mieć już więcej potomstwa. Natomiast andropauza u mężczyzn to przede wszystkim stopniowo następujące zmiany hormonalne, związane głównie ze spadkiem testosteronu. Andropauza to jednak dość powolny proces, poziom stężenia tego hormonu w surowicy krwi spada średnio o jedynie ok. 1% rocznie. Przyjmuje się, że andropauza występuje najczęściej w okolicach 50 roku życia. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna, na którą składają się różne czynniki. Niezdrowy tryb życia, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, choroby przewlekłe (np. cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie) oraz niewłaściwe odżywianie może znacznie przyspieszyć andropauzę. Istotne są też czynniki genetyczne.

andropauza

Andropauza – jakie są jej objawy?

Andropauza nie jest spowodowana wyłącznie spadkiem testosteronu, istotne jest też obniżenie stężenia hormonu DHEA (uczestniczącego w procesie syntezy testosteronu) oraz zmiany w ilości produkowanego HGH, czyli ludzkiego hormonu wzrostu. Do najczęstszych objawów, które są związane z andropauzą należą:

 • Problemy ze wzwodem, w niektórych przypadkach nawet zaburzenia erekcji
 • Spadek libido
 • Przyrost tkanki tłuszczowej
 • Problemy ze snem – jest to związane ze spadkiem naturalnej melatoniny
 • Nerwowość
 • Pogorszenie sprawności intelektualnej, koncentracji
 • Pogorszenie ogólnego samopoczucia
 • Pogorszenie odporności
 • Bóle kręgosłupa
 • Insulinooporność

Wszystkie te objawy wpływają na ogólne samopoczucie mężczyzny, dlatego bardzo często mogą powodować obniżony nastrój, a nawet depresję. Nie powinno się ich lekceważyć, zwłaszcza, że dostępne są skuteczne sposoby łagodzenia spadku testosteronu.

Andropauza – jak skutecznie podwyższyć poziom testosteronu?

Wyżej wymienione objawy, związane ze spadkiem poziomu testosteronu u mężczyzn, można łagodzić poprzez terapię polegającą na wzmożeniu naturalnej jego produkcji w przypadku mężczyzn pragnących zachowanie pełnej płodności lub suplementację. W pierwszej kolejności należy jednak wykonać diagnostykę laboratoryjna oraz odbyć konsultację z lekarzem urologiem. Trzeba pamiętać, iż obydwie metody są związane z ingerencją w naturalną gospodarkę hormonalną i w związku z tym, należy pozostać pod stałą opieką lekarza prowadzącego. Andropauza może być bardzo efektywnie leczona. Niski poziom testosteronu można skutecznie podnieść jednak konieczne jest by Pacjent pozostawał pod profesjonalną opieką lekarską.

POTENCJA – DUŻO SIĘ O NIEJ MÓWI, ALE CZYM JEST TAK NAPRAWDĘ?

W seksuologii potencja jest definiowana jako zdolność do przeżywania reakcji seksualnych, w tym pobudzenia i podniecenia. Dla większości mężczyzn w każdym wieku, potencja ma ogromne znaczenie. Nie ma w tym nic dziwnego, sfera seksualna w życiu każdego człowieka odgrywa niezmiernie ważną rolę. Bardzo wielu mężczyzn zadaje sobie również pytanie czy ich potencja jest prawidłowa. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ jest to kwestia indywidualna. Każdy człowiek ma inne potrzeby oraz preferencje seksualne, ale jeżeli mężczyzna jest niezadowolony ze swojej potencji powinien rozważyć konsultację z seksuologiem.

potencja

Potencja, a problemy z uzyskaniem i utrzymaniem erekcji

Należy także dość wyraźnie oddzielić ewentualnie obniżoną potencję od zaburzeń erekcji. Impotencja polega na trudności bądź całkowitej niemożności w osiąganiu i/lub utrzymaniu erekcji, która pozwoliłaby na odbycie satysfakcjonującego stosunku płciowego. Problem dotyczący zaburzeń erekcji dotyka bardzo wielu mężczyzn w każdym wieku. Niestety kwestia ta jest często tematem tabu, mężczyźni najczęściej próbują kuracji na tzw. „własną rękę”, co najczęściej nie jest skuteczne. Szkoda, bo dzisiejsza medycyna pozwala na bardzo skuteczne leczenie impotencji, pod warunkiem, że po pierwsze, problem zostanie zdiagnozowany na możliwie wczesnym etapie. Po drugie zostanie postawiona profesjonalna diagnoza dotycząca podłoża problemu. W zależności od czynników odpowiedzialnych za zaburzenia erekcji, dobierana jest odpowiednia metoda leczenia. W momencie, w którym mężczyzna zauważa, że jego potencja jest znacząco obniżona i problem ten utrzymuje się dłużej niż tydzień, powinien zgłosić się do urologa lub seksuologa. Nie warto zwlekać z konsultacją, bo zaburzenia mogą postępować.

Potencja – w jaki sposób można ją poprawić?

Potencja każdego mężczyzny jest w dużej mierze zależna od trybu życia, jaki prowadzi. Ogromne znaczenie ma odpowiednia dieta, która powinna być zbilansowana i bogata w antyoksydanty. Warto prowadzić aktywny styl życia oraz należy uprawiać regularnie sport, gdyż wysiłek fizyczny bardzo wpływa na pobudzenie seksualne. Wszelkiego rodzaju używki, papierosy, alkohol i inne substancje psychoaktywne mogą sprawiać, że potencja zmaleje. Częsty stres także wpływa niekorzystnie, dlatego opłaca się zadbać o sferę psychiczną i znaleźć codziennie czas na krótki relaks. Nierzadko problem z potencją spowodowany jest zbyt słabym ukrwieniem prącia. W takim przypadku doskonałą metodą na poprawę ukrwienia jest terapia RENOVA LSWT, polegająca na stymulacji procesu tworzenia się nowych naczyń krwionośnych, co ma bezpośrednie przełożenie na jakość erekcji. Jest to zabieg, który wykorzystuje technologię fal uderzeniowych. Metoda jest zupełnie bezbolesna i nieinwazyjna. Standardowo należy wykonać 4 sesję (każda z nich trwa około 30 min.), po zakończeniu terapii następuje najczęściej częściowa lub znaczna poprawa erekcji. Jest to zabieg przeznaczony zarówno dla panów, którzy mają zaburzenia erekcji, jak również dla tych, którym zależy na tym, aby ich potencja była lepsza. Zabieg jest całkowicie nieinwazyjny.

leczenie-zaburzen-erekcji

KOMPLEKSOWA DIAGNOSTYKA
Nasz protokół diagnostyczny to gruntowny przegląd stanu zdrowia mężczyzny, pozwalający na jednoznaczną identyfikację podłoża zaburzeń erekcji u Pacjenta.

leczenie-impotencji

LECZENIE ZABURZEŃ EREKCJI
Innowacyjna metoda leczenia zaburzeń erekcji. Zabieg RENOVA to bezpieczne, bezinwazyjne i długoterminowe rozwiązanie problemów z potencją.

choroba-peyroniego

LECZENIE CHOROBY PEYRONIEGO
Stosowana w VEDI CLINIC terapia ESWT to małoinwazyjna alternatywa dla klasycznie stosowanej operacyjnej formy leczenia choroby Peyroniego.

badanie-usg-penisa

BADANIE USG PENISA
Badanie ultrasonograficzne ciał jamistych i naczyń doprowadzających i odprowadzających krew do prącia.

leczenie-zaburzen-erekcji

PLASTYKA NAPLETKA (STULEJKI)
Jest to prosty ambulatoryjny zabieg chirurgiczny korygujący nieprawidłową budowę napletka oraz/lub wędzidełka penisa.