Zaburzenia erekcji u młodych mężczyzn – jak rozwiązać problem?

Zaburzenia erekcji u młodych mężczyzn to z roku na rok coraz większy i bardziej powszechny problem. Niewiele osób w ogóle zdaje sobie sprawę, że problemy ze wzwodem ma już ponad 3 miliony mężczyzn w Polsce! Niestety tylko nieliczni szukają w związku z tym profesjonalnej pomocy lekarskiej, większość panów próbuje na tzw. „własna rękę” poradzić sobie z problemem, stosując różnego rodzaju suplementy. Nie daje to jednak dobrych efektów, a objawy problemu zaczynają narastać. Aby rozpocząć skuteczne leczenie, konieczna jest kompleksowa diagnostyka zaburzeń erekcji, która pomoże w określeniu podłoża problemu. Dzięki temu możliwe jest dobranie najlepszej metody leczenia.

zaburzenia erekcji u mlodych mezczyzn

Zaburzenia erekcji u młodych mężczyzn – jakie są konkretne przyczyny?

Mogłoby się wydawać, że młody wiek, 20. – 30. rok życia, sprzyja satysfakcji z życia seksualnego. Okazuje się tymczasem, że zaburzenia erekcji u młodych mężczyzn w ostatnich latach stały się coraz częstsze i stanowią ok. 27%. Te problemy mają najczęściej swoje źródło w psychice. Trudności w relacjach, tempo życia, przewlekły stres, stany lekowe, niskie poczucie własnej wartości, obawy przed niechcianą ciąża lub zarażeniem chorobą płciową to główni winowajcy. Zaburzenia erekcji u młodych mężczyzn to również w dużej mierze efekt kompleksów oraz subiektywne poczucie braku doświadczenia seksualnego. Nie bez znaczenia jest również tzw. styl życia mężczyzny. Brak aktywności ruchowej, niezdrowa dieta (szczególnie nadmierne spożywanie tłuszczów i cukrów prostych), używki (kawa, napoje energetyczne, alkohol, papierosy i inne substancje psychoaktywne) powodować mogą znaczne pogorszenie jakości wzwodu oraz spadek popędu seksualnego. Czasem zdarza się też, że zaburzenie erekcji u młodych mężczyzn pojawiają się wskutek problemów hormonalnych, naczyniowych lub organicznych, są wynikiem cukrzycy czy miażdżycy. Jednak w większości przypadków przyczyną jest czynnik psychogenny.

Jak skutecznie leczyć zaburzenia erekcji u młodych mężczyzn?

Pierwszą zasadą prawidłowego leczenia jest profesjonalna i kompleksowa diagnostyka zaburzeń erekcji. Na początku należy zdiagnozować, jaki czynnik powoduje problemy ze wzwodem, wykluczając zarazem wszystkie inne możliwe przyczyny, dopiero w drugiej kolejności lekarz wraz z pacjentem podejmują decyzję o najlepszym sposobie efektywnego leczenia impotencji. Możliwości leczenia jest kilka, zaczynając od farmakoterapii, poprzez psychoterapię i trening zachowań konstruktywnych, kończąc na innowacyjnej metodzie falą uderzeniową Renova LSWT, dzięki której następuje znaczna poprawa ukrwienia prącia, w rezultacie dając efekt twardszej i dłuższej erekcji.

Panowie powinni pamiętać, że nie warto zwlekać ze zgłoszeniem się do specjalisty, zaburzenia erekcji mogą postępować, a im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym lepsze korzyści przyniesie leczenie.

POPRAWA EREKCJI W 4 TYGODNIE!

Jesteś niezadowolony z jakości swojego życia seksualnego? Masz wrażenie, że twój wzwód pozostawia wiele do życzenia?  Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czy poprawa erekcji jest możliwa? Mamy dobra wiadomość! Możesz skutecznie i bez ingerencji znacząco polepszyć swoje życie seksualne. Poprawa erekcji jest możliwa i to już w 4 tygodnie!

poprawa-erekcji

Poprawa erekcji – kiedy warto ja rozważyć?

Problemy z potencją mogą spotykać mężczyzn w każdym wieku i mogą mieć różny charakter. Panowie swój problem zazwyczaj opisują jako trudność z uzyskaniem dobrej jakości wzwodu lub z jego utrzymaniem. Bardzo często jest też tak, że mężczyźni narzekają na jakość swojego wzwodu, chcieliby, aby erekcja była dłuższa, a prącie twardsze. Jest również spora liczba panów, którzy mają problem związany z impotencją, czyli takimi zaburzeniami erekcji, które uniemożliwiają odbycie satysfakcjonującego stosunku płciowego. Warto już na początku zdefiniować, czy problem dotyczy impotencji czy też niesatysfakcjonującej erekcji. Natomiast niezależnie od tego, jaki jest charakter problemu, poprawa erekcji jest warta rozważenia.

Dziś medycyna oferuje skuteczne metody, dzięki którym poprawa erekcji jest możliwa już po 4 tygodniach, bez uszczerbku na zdrowiu. Są to sposoby, mające swoje zastosowanie zarówno wśród mężczyzn, chcących poprawić jakość swojego życia seksualnego, a także u tych, których dotyka impotencja.

Poprawa erekcji w 4 tygodnie – jak to zrobić?

Poprawa erekcji jest możliwa dzięki ulepszeniu ukrwienia penisa. Pozwala na to metoda RENOVA, która polega na stymulacji procesu tworzenia się nowych naczyń krwionośnych, już na poziomie mikronaczyniowym. Skutkuje to przywróceniem pełnej sprawności seksualnej lub następuje znaczne ulepszenie erekcji, dzięki wzmocnieniu ukrwienia prącia. Terapia RENOVA polega na poddaniu prącia działaniu fal akustycznych o niskim natężeniu. Fale powodują proces wytwarzania nowych naczyń krwionośnych, skutkiem jest poprawa erekcji.

Terapia składa się z czterech 20-minutowych sesji, które wykonywane są w tygodniowych odstępach. Całość trwa 4 tygodnie. Zabieg nie wymaga rezygnacji z żadnej formy aktywności seksualnej, lekarze wręcz zachęcają do tego w trakcie terapii. Poza tym jest bezbolesny i nieinwazyjny. Dodatkowo warto wspomnieć, że koszty terapii są znacznie tańsze niż stosowanie środków farmaceutycznych. Metoda jest przeznaczona dla mężczyzn w każdym wieku oraz rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Urologiczne (PTU) oraz Europejskie Towarzystwo Urologiczne (EAU).

NA CZYM POLEGA ZAPALENIE PROSTATY I JAK JE ZDIAGNOZOWAĆ?

Zapalenie prostaty to częsta choroba urologiczna, która dotyka wielu mężczyzn w różnym wieku. Najwięcej zachorowań obserwuje się między 18, a 50 rokiem życia. Jest to infekcja zapalna, która występować może pod dwiema postaciami: jako ostre zapalenie i przewlekłe zapalenie prostaty.

zapalenie prostaty

Zapalenie prostaty – objawy

Zapalenie prostaty pod względem objawów oraz przebiegu możemy podzielić na ostre i przewlekle. Do najczęstszych objawów, charakteryzujących ostre zapalenie prostaty, należą:

 • uciążliwe bóle podbrzusza,
 • dyskomfort podczas oddawania moczu,
 • dyskomfort w kroczu,
 • wysoka gorączka,
 • nudności.

Ostre zapalenie charakteryzuje się gwałtownym przebiegiem, wymaga natychmiastowej interwencji lekarza specjalisty urologa. Jeśli chodzi o przewlekle zapalenie prostaty, to choroba przebiega mniej gwałtownie, za to trwać może od kilku miesięcy do nawet wielu lat. Objawy są mniej nasilone, lecz w wyniku długotrwałego występowania, prowadzić mogą do poważnych konsekwencji w wielu obszarach życia mężczyzny. W skrajnych przypadkach powodować mogą znaczne obniżenie nastroju, czy też nawet depresje. Niejednokrotnie zdarza się, że przewlekłe jest następstwem ostrego zapalenia prostaty. Zapalenie prostaty jest najczęściej spowodowane infekcja wirusową lub bakteryjną, należy jednak pamiętać, że niektóre odmiany tej choroby nie są dokładnie zbadane pod względem etiologii.

Zapalenie prostaty – klasyfikacja

Urolodzy stosują w praktyce klasyfikacje zapalenia prostaty, która składa się z 5 typów:

 • Typ I – Ostre bakteryjne zapalenie prostaty
 • Typ II – Przewlekłe bakteryjne zapalenie stercza, charakteryzujące się nawrotowymi infekcjami układu moczowego
 • Typ III A – Zapalny, przewlekły zespół bólowy miednicy
 • Typ III B – Niezapalny przewlekły zespół bólowy miednicy
 • Typ IV – Bezobjawowe zapalenie stercza – stwierdzanie przypadkowo w badaniu histopatologicznym.

Aby zapalenie prostaty zostało prawidłowo sklasyfikowane, lekarze stosują Test 4 szklanek Mearesa Stameya, który jest rekomendowany przez Europejskie Towarzystwo Urologicznie.

Zapalenie prostaty, a Test 4 szklanek Mearsa Stameya

Test 4 szklanek Mearesa Stameya polega na pobraniu 4 próbek moczu:

 • początkowe 5-10 ml moczu
 • środkowy strumień moczu
 • wydzielina stercza – jest to materiał po masażu stercza, wykonywanego przez lekarza urologa podczas badania
 • 2-3 ml moczu pobranego z początkowego strumienia po masażu prostaty

Test 4 szklanek pozwala na diagnozę flory bakteryjnej prostaty i cewki moczowej. Dzięki temu, w przypadku zapalenia prostaty, urolog może prawidłowo określić rodzaj choroby dobrać najbardziej odpowiednia metodę leczenia dla pacjenta. Badanie jest bardzo miarodajne, nieinwazyjne i zupełnie bezbolesne.

CO TO JEST STULEJKA I JAK JĄ LECZYĆ?

Stulejka to anatomiczna bądź funkcjonalna nieprawidłowość urologiczna, która może spotykać zarówno chłopców, jak i mężczyzn w różnym wieku. Do niedawna uważano, że jest to wada wrodzona, jednak dziś wiadomo już, że stulejka może mieć charakter nabyty. Na szczęście dzisiejsza medycyna pozwala na łatwe i skuteczne leczenie. Najczęściej wykonuje się tzw. plastykę stulejki.

stulejka

Stulejka – na czym polega ta dysfunkcja i są jej przyczyny

Stulejka to wada anatomiczna, polegająca na znacznym zwężeniu napletka, co utrudnia lub wręcz uniemożliwia mężczyźnie swobodne ściągniecie go z żołędzi. Stulejka może być problemem wrodzonym, ale także nabytym. Do najczęstszych przyczyn pojawienia się stulejki zalicza się niewłaściwą higienę intymną oraz stany zapalne w obrębie narządów intymnych. Ta dysfunkcja może powodować poważne konsekwencje i to w różnych obszarach życia mężczyzny. Dlatego bardzo ważna jest prawidłowa diagnoza, która pozwoli na podjęcie odpowiedniego, skutecznego leczenia. Niestety bardzo często zdarza się tak, że panowie ukrywają problem i zwlekają ze zgłoszeniem się do specjalisty urologa. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ stulejka to problem, który dotykać może wielu mężczyzn, a lekarze znają efektywne metody leczenia.

Nieleczona stulejka – jakie mogą być konsekwencje?

Problem ze stulejką może powodować wiele konsekwencji zdrowotnych. Nieprawidłowość ta uniemożliwić może prawidłową higienę intymną, co może bezpośrednio przyczynić się do powstawania stanów zapalnych, zakażeń bakteryjnych oraz infekcji dróg moczowych. Stulejka ma duży wpływ na życie intymne, powodować może ból, nierzadko mężczyźni z tym problemem zupełnie rezygnują ze współżycia. Ta wada urologiczna może też powodować problemy z oddawaniem moczu. Nie bez przyczyny mówi się, że konsekwencje stulejki mogą być widoczne w różnych obszarach życia mężczyzny. Objawy fizyczne przekładają się na psychiczny stan, nierzadko powodując obniżenie samopoczucia, a nawet depresję.

Stulejka – jak skutecznie ja leczyć?

Najskuteczniejszą metodą leczenia stulejki jest nieskomplikowana operacja chirurgiczna, nazywana też plastyka stulejki. Zabieg jest przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych, bez konieczności hospitalizacji i długiej rekonwalescencji. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Plastyka stulejki polega na poszerzeniu napletka, tak aby mężczyzna mógł go swobodnie i bezboleśnie odciągać z żołędzi. W niektórych przypadkach wykonuje się obrzezanie, czyli pełne usuniecie napletka, jednak w większości przypadków nie ma takiej konieczności. Po wykonaniu tej niezłożonej operacji urologicznej, mężczyzna powinien zachować szczególna dbałość w zakresie higieny oraz nosić specjalny opatrunek. Do współżycia można wrócić już po około 3-4 tygodniach. Plastyka stulejki bardzo rzadko wiąże się z ryzykiem powikłań, jednak jak przy każdej operacji, jej skuteczność zależy od indywidualnych uwarunkowań mężczyzny.

MOVEMBER 2017

Z początkiem listopada, powróciła kolejna już edycja akcji Movember. Jest to kampania społeczna zapoczątkowana w Australii w 2003 roku, której zadaniem jest podniesienie świadomości społecznej na temat problemów zdrowotnych mężczyzn. Akcja skupia się wokół profilaktyki raka prostaty oraz nowotworu jąder.

movember

Dlaczego wąsy są symbolem Movember?

Charakterystycznym elementem akcji Movember są wasy, również sama nazwa Movember pochodzi z kompilacji słów “moustache” czyli „wąsy” i “november” czyli „listopad”. Zazwyczaj osoby z bujnym wąsem są lepiej rozpoznawalne, skupiają uwagę i prowokują do rozmowy. Propagatorzy akcji Travis Garone i Luke Slattery, zadali swoim znajomym pytanie: „Czy jesteś wystarczająco męski, by być moim kolegą?”, zwracając ich uwagę na wąsy. Tak rozpoczęła się cała akcja. Kolejne osoby zaczęły zapuszczać wąsy, rozmawiać ze znajomymi, jednocześnie promując akcję. Spontaniczna zabawa kilku znajomych, przemieniła się w międzynarodową kampanie społeczną, wspieraną przez sportowców, dziennikarzy czy celebrytów na całym świecie. W Polsce kampania Movember jest obecna od 2014 roku.

Cel akcji Movember

Głównym celem Movember jest zachęcenie mężczyzn do rozmowy na temat roli badań profilaktycznych. Większość wcześnie wykrytych nowotworów ma dość dobre rokowania. Organizatorzy akcji przekonują mężczyzn, że powinni znać historię zachorowań na raka w swojej rodzinie, wykonywać regularnie badania profilaktyczne i starać się prowadzić zdrowy tryb życia. W zeszłorocznej edycji, w kilkunastu miastach Polski udało się przebadać ponad 1300 mężczyzn pod kątem raka jader, wykonując USG jąder. Szesnastu z nich zgłosiło się na badanie, nie wiedząc, że chorują na raka. Szybka diagnoza i informacja o metodach leczenia pomogła im zwyciężyć w walce z nowotworem! Rak jąder najczęściej występuje osób młodych w przedziale wiekowym 32-44 lat. W ramach akcji Movember, zachęca się mężczyzn do wykonywania tego właśnie badania. W VEDI CLINIC można wykonać USG Doppler, które jest nieinwazyjną i bezbolesną metodą diagnostyki. Badanie wykonuje urolog i nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta

Movember 2017- Teraz Twoja Kolej!

W tym roku Movember będzie działać jeszcze prężniej niż w poprzednich latach. Organizatorzy, dzięki nabytemu już doświadczeniu z poprzednich lat, starają się rozszerzać działalność, by dotrzeć to jeszcze większej rzeszy mężczyzn. Oprócz zapuszczania wąsów, można włączyć się do akcji poprzez promowanie Movember w domach, w środowisku pracy u wśród znajomych. Diagnostyka i wczesne wykrycie nowotworu, pomaga pokonać chorobę w prawie 99%. A czy Ty jesteś wystarczająco męski, by być moim kolegą?

 

CZY BADANIA PROFILAKTYCZNE MĘŻCZYZN MAJĄ WPŁYW NA ŻYCIE SEKSUALNE?

Badania profilaktyczne mężczyzn to jeden z bardzo istotnych elementów prewencji zdrowia, który niestety dość często jest przez nich pomijany i bagatelizowany. Najczęściej to żony, partnerki i matki pełnią rolę osób przypominających o profilaktyce. Regularne badanie się pozwala na kontrolę i monitorowanie stanu zdrowia. Rodzaj diagnostyki jest zależny od wieku oraz etapu życia mężczyzny, a także bieżącego stanu zdrowia. Natomiast jest kilka podstawowych badań, o których panowie nie powinni zapominać.

Jakie badania profilaktyczne mężczyzn są zalecane?

badania profilaktyczne mezczyzn

Przede wszystkim warto wiedzieć, że badania profilaktyczne mężczyzn powinny być wykonywane regularnie, to znaczy raz w roku lub raz na dwa lata. Panowie raz do roku powinni wykonać morfologie krwi, OB oraz badanie ogólne moczu. Zaleca się także lipidogram (cholesterol i frakcje, trójglicerydy) i pomiar poziomu glukozy we krwi, należy też zbadać wzrok i odbyć wizytę stomatologiczną. Raz na dwa lata każdy mężczyzna w ramach profilaktyki powinien wykonać pomiar EKG (Elektrokardiogram), warto też zmierzyć poziom elektrolitów. Badania profilaktyczne mężczyzn to też sprawy związane ze sferą intymną. Panowie od około 30 roku życia powinni regularnie badać jądra za pomocą samobadania oraz USG Doppler, pozwoli to na ewentualne wczesne wykrycie raka jader, a co za tym idzie – wczesna diagnoza da większe szanse na skuteczne leczenie, jeśli zajdzie taka konieczność. Mężczyznom po 40 roku życia zaleca się regularne, coroczne badanie prostaty w gabinecie urologicznym. Lekarz przeprowadzi specjalistyczny wywiad medyczny, a także wykona badanie per rectum – które jest podstawowa procedurą diagnostyczną. W razie konieczności zleci dodatkowe badania lekarskie. Po 40 roku życia może być konieczne wykonanie badania PSA, czyli podstawowe badanie diagnostyczne w kierunku raka prostaty. Zależenie od jego stężenia ustala się czy kolejne za rok, dwa lata, czy nawet osiem lat.

Badania profilaktyczne mężczyzn, a życie seksualne

Wielu mężczyzn, szczególnie po 40-45 roku życia obserwować może u siebie obniżony poziom libido. Dla wielu z nich może to być powód do obaw. Libido jest kwestią indywidualną, natomiast faktycznie wraz z wiekiem może spadać. Niektórzy panowie obserwują również słabszą erekcję, co z czasem może się nasilać, a nawet w niektórych przypadkach może prowadzić do zupełnej rezygnacji z życia seksualnego. Ponieważ przyczyn zaburzeń erekcji może być wiele, warto w przypadku zaobserwowania takiego problemu, wykonać badania profilaktyczne mężczyzn, czyli kompleksową diagnostykę zaburzeń erekcji. Pozwoli to zarówno na znalezienie przyczyn problemu, a także na podjęcie ewentualnego leczenia.

leczenie-zaburzen-erekcji

KOMPLEKSOWA DIAGNOSTYKA
Nasz protokół diagnostyczny to gruntowny przegląd stanu zdrowia mężczyzny, pozwalający na jednoznaczną identyfikację podłoża zaburzeń erekcji u Pacjenta.

leczenie-impotencji

LECZENIE ZABURZEŃ EREKCJI
Innowacyjna metoda leczenia zaburzeń erekcji. Zabieg RENOVA to bezpieczne, bezinwazyjne i długoterminowe rozwiązanie problemów z potencją.

choroba-peyroniego

LECZENIE CHOROBY PEYRONIEGO
Stosowana w VEDI CLINIC terapia ESWT to małoinwazyjna alternatywa dla klasycznie stosowanej operacyjnej formy leczenia choroby Peyroniego.

badanie-usg-penisa

BADANIE USG PENISA
Badanie ultrasonograficzne ciał jamistych i naczyń doprowadzających i odprowadzających krew do prącia.

leczenie-zaburzen-erekcji

PLASTYKA NAPLETKA (STULEJKI)
Jest to prosty ambulatoryjny zabieg chirurgiczny korygujący nieprawidłową budowę napletka oraz/lub wędzidełka penisa.