Wazektomia

Dlaczego mężczyźni decydują się na wazektomię?

Mężczyźni decydujący się na wazektomię wykonują zabieg z wielu różnych powodów. Niektórzy decydują się na brak dzieci, niektórzy po prostu nie chcą już kolejnych. Są również panowie, którzy postanawiają odciążyć swoją partnerkę w przyjmowaniu środków antykoncepcyjnych. Zdarzają się również przypadki, gdy mężczyzna świadomie odbiera sobie możliwość prokreacji z powodu przekazywanej choroby genetycznej. W każdym z powyższych przypadków wazektomia jest traktowana jako najskuteczniejsza forma antykoncepcji.

Jak przebiega wazektomia?

 Wazektomia jest zabiegiem mikrochirurgicznym, wykonywanym w znieczuleniu miejscowym. Zabieg polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów, zapobiegając tym samym przedostaniu się plemników do nasienia. Droga plemników z jąder do prącia zostaje przerwana, przez co plemniki nie mogą pojawić się w nasieniu, a co za tym idzie, zapłodnić partnerki.

Wazektomia nie boli, ponieważ jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Sam zabieg trwa od 15 do 30 minut, w zależności od techniki na jaką zdecyduje się specjalista urologii czy chirurg ogólny który przeprowadza zabieg.

 Czy wazektomia jest odwracalna?

 Czy można uznać że wazektomia jest zabiegiem odwracalnym? Wbrew powszechnej opinii, wazektomia jest odwracalna, jednak nie jest o łatwy zabieg. Według statystyk wazektomia jest odwracalna w 80% przypadków, więc panowie powinni podejmować decyzję o zabiegu z założeniem że zabieg odwrócenia wazektomii może się nie powieść.

Jak przebiega zabieg rewazektomii? Specjalista urologii lub chirurg ogólny uzyskuje dostęp do wcześniej przeciętego i podwiązanego nasieniowodu. Ciągłość nasieniowodów przywraca się poprzez mały otwór. Do zabiegu odwrócenia wazektomii stosuje się mikroskop lub specjalne lupy o bardzo wysokiej mocy. Zabieg jest o wiele dłuższy niż wazektomia, ponieważ może trwać od 3,5 do 4,5 godzin.

Wazektomia jako bezpieczna i odwracalna metoda antykoncepcji – czy na pewno?

 Jednak specjaliści są bardzo ostrożni, aby nie twierdzić że wazektomia to odwracalna metoda antykoncepcji, i jasno podkreślają, że należy ją traktować jako zabieg o trwałych konsekwencjach. Jest to spowodowane głównie tym, że nie każdą wazektomię można odwrócić. Według badań im szybciej po zabiegu wazektomii, jest przeprowadzany zabieg odwrócenia wazektomii tym większa szansa że obecność plemników zostanie przywrócona do nasienia. W ciągu pierwszych 3 lat po zabiegu, przywrócenie plemników do nasienia udaje się osiągnąć w 90% przypadkach. Jednak po dłuższym okresie od zabiegu, ten odsetek stopniowo spada.

pl_PLPolski

Szanowni Państwo,

Informujemy, że przez cały sierpień infolinia działać będzie w godzinach 8:00-16:00.